URLبا استفاده از نانوذرات؛

مرگ و میر در اثر خونریزی داخلی با یک محصول نانویی کاهش می یابد

مرگ و میر در اثر خونریزی داخلی با یک محصول نانویی کاهش می یابد

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران با بهره گیری از نانوذرات، ترکیبی ساختند که می تواند انعقاد خون را در خونریزی های داخلی تسریع کرده و جان افراد در سوانح مختلف را نجات دهند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، طبق گفته انجمن جراحی تروما آمریکا، تروما یکی از علت های اصلی مرگ در آمریکا برای افراد ۴۵ سال و کمتر بوده و عامل آن از دست رفتن خون است. ارین لاویک، استاد مهندسی شیمی، زیست پزشکی و محیط زیست در دانشگاه مریلند، بالتیمور، درحال توسعه یک روش درمانی مبتنی بر نانوذرات برای مساعدت با لخته شدن خون است.
لاویک در نشست ACS Fall ۲۰۲۳ روز۱۵ آگوست، اظهار داشت: «هیچ درمان مناسبی برای جلوگیری از خونریزی داخلی وجود ندارد.»
او و دانشجویانش در تلاش اند تا روشی ارائه نمایند که در آن از نانوذرات پلی یورتان با زنجیره های جانبی پلی اتیلن گلیکول (PEG) استفاده گردد.
لاویک چندین سال را صرف توسعه نانوذرات هموستاتیک تولید شده از پلی استر تجزیه پذیر، پلی لاکتیک-کو-گلیکولیک اسید، با PEG کرده بود، اما زمانی که روی حیوانات آزمایش شد، این ذرات اغلب موجب پاسخ ایمنی شدند. در همین حال، لابراتوار او درحال توسعه نانوکپسول های پلی اورتان برای رساندن دارو به چشم افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، یکی از دلیلهای اصلی نابینایی بود.
آنها متوجه شدند که کپسول ها رگ های خونی لطمه دیده را می بندند. با این نتایج آنها تصمیم گرفتند تا با افزودن متوکسی-PEG یا کربوکسیل-PEG یا هر دو، این ساختارها را برای لخته شدن خون بهره گیرند.
محققان دریافتند که قطر این ذرات باید بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ نانومتر باشد که هر قدر کوچک تر باشد، می توانند انعقاد را کمتر کند و هر قدر بزرگتر باشد، آنها آغاز به تجمع در رگ های خونی می کنند. یک سوال که آنها هنوز اطلاعات کافی برای پاسخ به آن ندارند این است که آیا این ذرات می توانند موجب لخته شدن بیش از اندازه شوند که در نتیجه می تواند کشنده نیز باشد.
آزمایشات روی حیوانات نشان داد که این نانوذرات در کاهش خونریزی بدون واکنش ایمنی موفق بودند. لاویک می گوید که آزمایش های بیشتر نتایج مثبتی را نشان میدهد که می تواند منجر به آزمایش های انسانی شود.


منبع:

1402/06/11
08:23:25
5.0 / 5
349
تگهای خبر: آزمایش , تولید , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک