URLرییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

شرکت های دانش بنیان توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند

شرکت های دانش بنیان توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند

کوتاه کننده لینک: به گزارش کوتاه کننده لینک، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان و دیگر اجزای زیست بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری در جریان بازدید از ناحیه نوآوری شریف، در نشست مشترکی با رئیس دانشگاه صنعتی شریف، رئیس پارک علم و فناوری و همینطور رئیس صندوق پژوهش و فناوری شریف، به بحث و بررسی پیرامون راهکارهای توسعه فعالیت ها و جهش تولید شرکتهای دانش بنیان مستقر در ناحیه نوآوری شریف پرداختند.
ناحیه نوآوری شریف به یک زیست بوم مثال زدنی در کشور تبدیل گشته است
در این نشست دکتر خیاطیان ضمن ابراز خرسندی از دستاوردها و توانمندی های شرکتهای دانش بنیان و فناور مستقر در ناحیه نوآوری شریف اظهار داشت: امروز ناحیه نوآوری شریف به یک زیست بوم مثال زدنی در کشور تبدیل گشته است. دستاوردها و اقدامات انجام شده در دو دهه گذشته در این مرکز، ناحیه نوآوری شریف را به مرکزی تبدیل نموده که می تواند الگویی برای سایر بخش ها و زیست بوم های نوآوری کشور باشد.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد که باید الگوی فعالیت ها و کارهای ناحیه نوآوری شریف را به دیگر بخش های نوآوری کشور هم تسری داد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همینطور اظهار داشت: یکی از مسائل مهم ما در حوزه برنامه ریزی فناوری، به رسمیت شناختن تنوع پارک های علم و فناوری است. باتوجه به رشد روز افزون زیست بوم نوآوری کشور، دیگر یک مدل و الگو از پارک های علم و فناوری پاسخگوی نیاز زیست بوم فناوری کشور نیست و باید برنامه ریزی هایی برای ایجاد مدلهای متنوعی از پارک های علم و فناوری با کارکردهای متفاوت را تعریف نماییم.
خیاطیان با تأکید بر این که امروز زیست بوم نوآوری در همه استانهای کشور با رشد بسیار قابل ملاحظه ای روبه رو شده است، بیان کرد: در همه استانهای کشور، شرکتهای دانش بنیان و دیگر اجزای زیست بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند.
وی در قسمت دیگری از سخنان خود اشاره کرد: رویدادها و برنامه های دانشجویی در دانشگاه ها بخصوص در دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر نتایج و ثمرات بسیاری که دارد، می تواند همچنان ایده ها و خلاقیت های نوآورانه دانشجویان را به بدنه زیست بوم نوآوری کشور متصل کند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، رکن و محور اصلی زیست بوم نوآوری در هر کشوری را نیروی انسانی آن کشور عنوان نمود و اظهار داشت: اگر نیروی تربیت یافته و کارآمدی وجود نداشته باشد، عملا فناوری توسعه نخواهد یافت؛ ازاین رو همه تلاش ما باید این باشد که نیروی انسانی مبدع، کارآمد و متعهدی تربیت نماییم که بتواند نقش خویش را در توسعه فناوری کشور ایفا کند.
خیاطیان با اشاره به تلاشهای صندوق نوآوری و شکوفایی در سالهای قبل برای فراهم ساختن ابزارهای مختلف تأمین مالی فناوری با همکاری سایر بازیگران زیست بوم اظهار داشت: در این دوره هم ابزارهای جدید متنوعی را طراحی نموده ایم. همینطور با مشارکت خوب شبکه بانکی کشور توانستیم حجم زیادی از فرایند تأمین مالی را تسهیل نماییم. رساندن شرکت ها به منابع بانکی هم از مأموریت های ماست و از طرف دیگر، بازار سرمایه و برش اقتصاد مردمی در حوزه دانش بنیانی هم استفاده از تأمین مالی جمعی است که در این زمینه، نشست های خوبی با رئیس سازمان بورس داشتیم.
وی با اعلان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی این توانایی را دارد که ابزارهای جدیدی را برای توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان تعریف کند، اظهار داشت: شرکت ها می توانند به صندوق بگویند که چه ابزاری نیاز دارند تا متناسب با نیازشان آنرا تعریف نماییم. از طرف دیگر، برنامه ما اینست که از منابع دولتی فاصله بگیریم و بازیگران مختلف زیست بوم تأمین مالی را ارتقاء بخشیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ورود شرکتهای بزرگ به حوزه پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان هم در این راه ظرفیتهای خوبی را برای این شرکتهای بزرگ به وجود آورده است تا ظرفیتهای خویش را به میدان توسعه اقتصاد دانش بنیان بیاورند.
خیاطیان در قسمت دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به نوبه خود در شکل بخشیدن به ناحیه نوآوری شریف ایفای نقش کرده است، اظهار داشت: به صورت مثال، در برج فناوری طرشت حدود ۸۰ شرکت دانش بنیان و فناور مستقرند که ۱۶ شرکت در مجموع ۳۰ میلیارد تومان برای استقرار در این برج از محل خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات استقرار دریافت نمودند.
خیاطیان همینطور تأمین خط اعتباری صندوق پژوهش و فناوری شریف را از دیگر اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی برشمرد و اظهار داشت: صندوق دانشگاه یکی از بازیگران مهم ناحیه نوآوری شریف است که سرمایه اولیه آن ۱۳۰ میلیارد تومان است و ما هم ۵۴ میلیارد تومان خط اعتباری و ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات جعاله به این صندوق اعطا کرده ایم.
باید مسیر ایده پردازی را برای دانشجویان هموار کنیم
در ادامه این جلسه، دکتر رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه این دانشگاه امروز یکی از مراجع علمی کشور است و بالاترین رتبه بندی دانشگاهی را در کشور دارد و در جهان هم زبانزد خیلی از مجامع علمی است، اضافه کرد: دانشگاه شریف حالا جایگاه خیلی خوبی پیدا کرده است. خیلی از مقامات سیاسی منطقه، دانشگاه شریف را می شناسند و این جز با سرمایه گذاری جمهوری اسلامی و تلاش دانشجویان و اساتید اتفاق نیفتاده است. ما هم باید این کانون را حفظ نماییم و حفظ آن با نگاه عادلانه امکان دارد.
جلیلی بیان کرد: فرسودگی تجهیزات و قواعد بروکراتیک مانع از ایده پردازی دانشجویان شده و سبب می شود که از ماندن و راه اندازی ایده های فناورانه خود در داخل کشور منصرف شوند، ازاین رو باید تلاش نماییم مسیر را برای ایده پردازی آنها هموار نماییم.
صندوق نوآوری حمایت های مختلفی را از صندوق پژوهش و فناوری شریف به عمل آورده است
دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی هم در این جلسه، با اعلان اینکه صندوق در سالهای قبل تلاش نموده است تا در کنار زیست بوم نوآوری شریف باشد، اظهار داشت: در سالهای قبل صندوق نوآوری حمایت های مختلفی را از صندوق پژوهش و فناوری شریف به عمل آورده است، چون که این صندوق، موتور تأمین مالی طرح های ناحیه نوآوری شریف بوده است. البته نباید فراموش نماییم که امروز نیاز شرکتهای دانش بنیان ناحیه نوآوری شریف بالا رفته و در این راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای خود به حمایت مستقیم از این شرکت ها می پردازد. برای مثال یکی از شرکتهای دانش بنیان زیست بوم نوآوری شریف تابحال بیشتر از ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق نوآوری دریافت کرده است.
ملکی فر در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند همکاریهای صندوق نوآوری و شکوفایی و ناحیه نوآوری شریف بیشتر از پیش توسعه یابد و در امتداد توسعه اکوسیستم نوآوری، اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
برگزاری سالانه ۱۰۰ رویداد در حوزه نوآوری در دانشگاه شریف
بهنام طالبی، رئیس پارک علم و فناوری شریف هم در این جلسه با اعلان اینکه دانشگاه شریف سابقه بسیار درخشان و طولانی در زمینه فراهم سازی زمینه های توسعه نوآوری دارد، اظهار داشت: در خیلی از ساختارهایی که تابحال برای توسعه فناوری در کشور به وجود آمده، دانشگاه شریف جز نخستین ها بوده است. برای مثال پارک علم و فناوری شریف از اولین مراکزی بود که در آغاز دهه هشتاد به وجود آمد. صندوق پژوهش و فناوری شریف هم در سال ۱۳۸۸ بعنوان سومین صندوق پژوهش و فناوری در کشور شکل گرفت. مجتمع فناوری شریف هم سال ۱۳۹۲ بوجود آمد و به عرضه خدمات به زیست بوم نوآوری پرداخت. شتابدهنده شریف هم اولین شتابدهنده دانشگاهی بود.
وی بیان کرد: مجموع این ساختارها، ناحیه نوآوری شریف را ایجاد کرده است که امروز جایگاه خویش را در زیست بوم نوآوری کشور به خوبی پیدا کرده است. برج فناوری طرشت هم بدون بودجه دولتی در پارک علم و فناوری کشور شکل گرفته است.
رییس پارک علم و فناوری شریف با اشاره به این که در محدوده پارک، زندگی عادی جریان دارد، اظهار داشت: در واقع پارک علم و فناوری شریف مانند دیگر پارک های علم و تکنولوژِی، مرز خویش را با فضای شهری روشن نکرده و از آن جدا نشده است. این مساله، ظرفیت ها، فرصت ها و البته برخی محدودیت ها را هم برای پارک به وجود آورده است.
طالبی اضافه کرد: از دهه گذشته تا امروز، دانشگاه شریف توانسته نقاط اتصال خوبی میان دانشجویان و زیست بوم نوآوری باشد. همچون میتوان به این نکته اشاره نمود که دانشگاه شریف سالیانه ۱۰۰رویداد را در حوزه نوآوری برگزار می نماید. در این رویدادها بیشتر از ۲۶ هزار ساعت دوره آموزشی و کارگاه های متفاوت تعریف شده است.
وی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت شتابدهنده شریف، اولویت اصلی این شتابدهنده را پرداختن به مساله ایده پردازی دانشجویان و کمک به توسعه ایده ها عنوان نمود و تصریح کرد: استفاده از شبکه سرمایه گذاران هم از دیگر برنامه های شتابدهنده شریف است. در یک دهه گذشته شتابدهنده شریف ۱۶۷ تیم فناور را پذیرش کرده است که حدود ۲۵ درصد آنها موفق به جذب سرمایه شدند.


منبع:

1402/04/23
17:01:26
5.0 / 5
366
تگهای خبر: ابزار , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک