URLشروع آزمایش انسانی جهانی واکسن ام آران ای آنفلوانزا

شروع آزمایش انسانی جهانی واکسن ام آران ای آنفلوانزا

کوتاه کننده لینک: بنظر می رسد مسابقه برای ساخت نخستین واکسن آنفلوانزای ایمن و موثر مبتنی بر تکنولوژی mRNA درحال داغ شدن است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه دوک در دورهام، کارولینای شمالی در تازه ترین اقدام خود آزمایش فاز یک ایمنی و پاسخ ایمنی واکسن آنفلوانزا موسوم به H۱ssF-۳۹۲۸ mRNA-LNP را که توسط مرکز تحقیقات واکسن مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی(NIAID) تولید شده است، آغاز نموده اند.
حدود ۵۰ داوطلب ۱۸ تا ۴۹ ساله به سه گروه تقسیم شده اند و به ترتیب ۱۰، ۲۵ و ۵۰ میکروگرم از این داروی فعال به آنها داده می شود و هنگامی که دوز بهینه تعیین شد، ۱۰ شرکت کننده دیگر این تزریق اندازه گیری شده را دریافت خواهند کرد.
همین طور گروه دیگری وجود خواهد داشت که واکسن آنفلوانزای فصلی چهار ظرفیتی فعلی را دریافت می کند، بدین سبب پژوهشگران یک مجموعه داده مقایسه ای دارند که ایمنی و پاسخ ایمنی این واکسن های آنفلوانزا را بررسی می کنند.
سپس افرادی که در کارآزمایی قرار می گیرند، طی ۱۲ ماه بطور منظم مورد ارزیابی قرار می گیرند تا ببینند پاسخ ایمنی آنها به این واکسن چگونه بوده است و ایمنی کوتاه مدت و بلندمدت آن ارزیابی شود.
در صورتیکه اعداد و ارقام بسته به گونه های فصلی آنفلوانزا، متفاوت می باشد، مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری تخمین می زند که این ویروس در سالهای بدتر خود از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ منجر به بستری شدن سالانه ۷۱۰ هزار نفر در بیمارستان و مرگ ۵۲ هزار نفر تنها در ایالات متحده شده است. در صورتیکه آنفلوانزا در سراسر جهان سالانه ۶۵۰ هزار نفر را به کام مرگ می کشد.
دکتر هیو آچینکلوس، سرپرست NIAID اظهار داشت: یک واکسن جهانی آنفلوانزا یک دستاورد بزرگ بهداشت عمومی خواهد بود و می تواند هم نیاز به توسعه سالانه واکسن های آنفلوانزای فصلی و هم نیاز به تزریق واکسن آنفلوانزای سالانه توسط بیماران را برطرف کند.
وی ادامه داد: علاوه بر این، تعدادی از گونه های ویروس آنفلوانزا پتانسیل همه گیری قابل توجهی دارند و یک واکسن جهانی آنفلوانزا می تواند به عنوان یک خط دفاعی مهم در مقابل گسترش یک بیماری همه گیر آنفلوانزا در آینده عمل کند.
این کارآزمایی بعد از مطالعه اولیه مرکز تحقیقات واکسن NIAID در مورد ایمنی و پاسخ ایمنی واکسن نانوذرات H۱ssF(فریتین ساقه تثبیت شده با هماگلوتینین H۱) در حال انجام می باشد.
کارآزمایی فاز ۱ این واکسن از آوریل ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۰، پاسخ های آنتی بادی گسترده ای را در ۵۲ شرکت کننده ۱۸ تا ۷۰ ساله ارائه کرد که نتایج این کارآزمایی ماه گذشته در مجله Science Translational Medicine منتشر گردید.
واکسن H۱ssF پروتئین آنفلوانزای هماگلوتینین را هدف قرار می دهد. یک بخش از این پروتئین که اصطلاحا سر آنست، با تکامل ویروس به سویه های مختلف تغییر می کند، اما ساقه پروتئین بسیار کندتر تغییر می کند و در طول جهش آنفلوانزا نسبتاً ثابت می ماند. پژوهشگران براین باورند که کلید توسعه یک واکسن پیشگیرانه جهانی با اثر طولانی مدت و موثر در همین نکته نهفته است.
این کارآزمایی جدید، واکسن نانوذرات H۱ssF را با RNA پیام رسان(mRNA) به عنوان یک سکو ترکیب می کند تا نهایتاً پاسخ ایمنی هدفمندتر و کارآمدتری را عرضه نماید.
دکتر امانوئل والتر مدیر واحد واکسن و آزمایشات دانشگاه دوک می گوید: در طول فصل آنفلوانزا، ویروس آنفلوانزا تغییر می کند و تغییرات کوچک اما قابل توجهی را تجربه می کند که واکسن های فعلی را کمتر مؤثر می کند. ما امیدواریم که این واکسن جدید بتواند در مقابل این نوع تغییرات محافظت بوجود آورد.
واکسن H۱ssF-۳۹۲۸ mRNA-LNP تنها واکسن احتمالی آنفلوانزا در این مرحله از توسعه نیست. شرکت های CureVac و GSK نیز یک آزمایش ترکیبی فاز ۱ و ۲ را برای واکسن چند ظرفیتی اصلاح شده mRNA آنفلوانزای فصلی خود آغاز نموده اند.
شرکت های Pfizer و BioNTech نیز سپتامبر گذشته فاز ۳ واکسن RNA پیامرسان اصلاح شده با نوکلئوزید(modRNA) خودرا شروع کردند و آنرا برای ۲۵ هزار فرد بزرگسال ۱۸ ساله و بالاتر در ایالات متحده تجویز کردند. رویکرد آنها این است که چهار سویه شناخته شده آنفلوانزای یاد شده توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) را هدف قرار می دهد. آنها همین طور آزمایشات فاز ۱ واکسن آنفلوانزا همراه با واکسن کووید-۱۹ خودرا آغاز نموده اند.
این در حالیست که ماه گذشته شرکت Moderna تایید نمود که آزمایش فاز ۳ واکسن خود موسوم به mRNA-۱۰۱۰ موارد کافی در تحلیل و بررسی اثربخشی موقت برای اعلام موفقیت اولیه را به دست نیاورده است.
منبع:

1402/02/27
16:22:00
5.0 / 5
313
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک