URLیك كارشناس مهندسی هسته ای :

هوش مصنوعی با روش یادگیری عمیق به کمک تشخیص بیماری های پستان آمد

هوش مصنوعی با روش یادگیری عمیق به کمک تشخیص بیماری های پستان آمد

به گزارش کوتاه کننده لینک، کارشناس ارشد مهندسی هسته ای از طراحی نرم افزاری برای تشخیص هوشمند بیماری های پستان با یادگیری عمیق در هوش مصنوعی خبرداد.خبرگزاری مهر- گروه استان ها- مهتاب خیری: سرطان پستان یا سرطان سینه، سرطانی است که در سلول های سینه ایجاد می شود. سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان بانوان ایرانی است. سرطان سینه می تواند هم در زنان و مردان به وجود آید اما در بین زنان شایع تر است.
آگاهی زنان از سرطان سینه و همینطور تحقیقات انجام شده در ارتباط با سرطان سینه سبب شده تا تشخیص و درمان این بیماری سریع تر صورت گیرد و میزان بهبود یافتگی از بیماری سرطان سینه افزایش پیدا کرده و تعداد مرگ و میرهای ناشی از سرطان سینه درحال کاهش است.
غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان سینه می تواند به بیمار کمک کند؛ گاهی اوقات، تشخیص سرطان پستان بعد از ظاهر شدن علایم و نشانه های آن کشف می شود اما خیلی از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ گونه علائمی ندارند. به همین دلیل، غربالگری مداوم سرطان پستان خیلی مهم است.
از آنجاییکه اصفهان در سالهای اخیر همواره در رتبه های اول تا سوم سرطان سینه قرار داشته با معصومه سادات علوی کارشناس ارشد مهندسی هسته ای که در زمینه تشخیص هوشمند بیماری های پستان از روی تصاویر ماموگرافی به کمک روش های یادگیری عمیق تحقیقاتی انجام داده است گفت وگویی داشتیم که متن آنرا در ادامه می خوانید؛
خانم علوی بیماری های پستان در زنان تا چه اندازه خطرناک است؟
ببینید پستان همچون سایر اندام ها می تواند دستخوش بیماری شود طیف این بیماری ها از موارد ساده ای همچون درد پستان تا سرطان های کشنده امتداد دارد.
یکی از ترسناک ترین اتفاقات برای زنان، سرطان پستان است که بزرگترین عوارض آن، ناامیدی مرگ و در بهترین حالت مبتلا به اختلال شدن است میزان گسترش این بیماری سیر صعودی دارد و تعداد مبتلایان هر سال بیشتر می شود.
آمارهای IARC نشان داده است که سرطان پستان عامل ۲۵% از کل موارد سرطان تشخیص داده شده در زنان در سرتاسر جهان است. حدود ۵۳% از این موارد در ارتباط با کشورهای درحال توسعه است که ۸۲% از جمعیت جهان را می سازند.
علائم اخطار دهنده سرطان سینه چیست؟
زنان باید علایم اخطار دهنده سرطان سینه را به طور کامل بشناسند، بعضی از این علایم را احساس توده در سینه یا زیر بغل، تغییرات پوست سینه به صورت تورفتگی، زخم، پوسته ریزی و برجسته شدن عروق، غیر قرینه بودن سینه ها، ترشحات سینه از یک مجرا به صورت خونی و آبکی و تغییرات نوک سینه هستند.
سرطان سینه به رشد کنترل نشده سلول های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول گفته می شود از علائم آن میتوان به وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل، درد یا حساسیت در سینه، هرگونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه و هرگونه ترشح روشن یا خونی از سینه اشاره نمود.
چرا تشخیص بموقع بیماری های پستان اهمیت دارد؟
بیماری های پستان هر ساله سلامت تعداد زیادی از زنان را به خطر انداخته و یافتن راه هایی برای تشخیص و درمان بموقع بیماری های پستان به یک چالش مهم در سلامت جامعه بشری تبدیل گشته است.
سرطان های شایع در بین زنان ایران میتوان به پوست، معده، تخمدان، تیروئید، رحم، خون، مغز و مثانه اشاره نمود ولی سرطان سینه در بین زنان اصفهانی بالاتر از استانداردهای معمول کشور است ازاین رو تشخیص بموقع این بیماری بسیار اهمیت دارد.
نقش ماموگرافی در تشخیص بموقع بیماری های پستان چیست؟
توجه داشته باشید روش های مختلفی به منظور غربالگری پستان در زنان معرفی شده همچون سونوگرافی، ماموگرافی، ام آر آی (MRI) و نمونه برداری (بیوپسی) را میتوان نام برد ولی ماموگرافی نخستین روش جهت بررسی ضایعات پستان نام برد.
عکسبرداری با دوز کم اشعه ایکس از پستان ها به منظور مشخص ساختن ساختارهای داخلی پستان صورت می گیرد. این روش در اصطلاح پزشکی به ماموگرافی مشهور است و در سالهای اخیر، این روش یکی از معتبرترین ابزارها برای غربالگری و یک روش مهم برای تشخیص زود هنگام بیماری های پستان شناخته شده است.
بسیار حائز اهمیت می باشد که حتی کسانی که هیچ علائمی ندارند بعد از چهل سالگی به شکل منظمی برای انجام ماموگرافی رجوع کنند. در کشورهایی که ماموگرافی به صورت معمول انجام می گردد، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ۳۰% کاهش پیدا کرده است.
اهمیت تشخیص بیماری های پستان با استفاده از هوش مصنوعی چیست؟
متأسفانه افزایش تقاضا برای منابع غربالگری در زمانی اتفاق می افتد که عرضه رادیولوژیست حائز شرایط کم است و وظایف آنها بیش از اندازه بالاست.
روش های هوش مصنوعی می توانند در خودکار کردن روش های تشخیصی و حتی کاهش خطای انسانی در تشخیص و تعیین محدوده بیماری های پستان بسیار کمک کننده باشند. همچون روش هایی که می تواند در تشخیص این نوع تصاویر و با عنایت به بافت نسبتاً همگن پستان در این حوزه موفق عمل کند، مدلهای یادگیری عمیق است.
به کمک این مدلها میتوان شبکه ای را آموزش داد که بتواند به صورت خودکار و از روی تصاویر ماموگرافی بیمار، ضایعه های مختلف پستان همچون سرطان پستان، کیست ها و کلسیفیکاسیون را تشخیص و نواحی آنرا با دقت ناحیه بندی کند.
لطفاً در مورد تشخیص هوشمند بیماری های پستان از روی تصاویر ماموگرافی به کمک روش های یادگیری عمیق توضیح دهید.
خطراتی که زنان را از طرف بیماری های پستان تهدید می کرد و تشخیص بموقع این بیماری ها ما را بر آن داشت نرم افزاری را طراحی نماییم تا با استفاده از یک شبکه مصنوعی عمیق از پیش آموزش داده شده و آموزش و بهینه سازی آن متناسب با داده های این مطالعه، الگوریتمی ایجاد و بهینه شود که بتواند همزمان چند بیماری پستان همچون کیست، کلسیفیکاسیون و توده های خوش خیم و بدخیم را از روی تصاویر ماموگرافی پستان تشخیص دهد.
به طور کلی نرم افزار بتواند به جای پزشک یا رادیولوژیست تصویر را پالایش و انواع بیماری های پستان را تشخیص دهد و در نتیجه خطاهای انسانی که امکان دارد از چشم رادیولوژیست دور بماند در روش هوشمند امکان دارد تا حد زیادی بروز نکند.
با توجه به این که داده های ما محدود بودند، میتوان با افزایش داده ها، قدرت یادگیری شبکه را افزایش دهیم و این تحقیق امکان پذیری و قابلیت انجام کار را نشان داده است. در این تصویر نمونه ای از پیشبینی شبکه رو مشاهده می کنید و شبکه تا ۸۵% به خوبی توانسته برچسب ها را پیش بینی نماید.منبع:

1402/02/14
15:12:15
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک