URLدیدار فضانوردان سعودی با ولیعهد عربستان پیش از اعزام به ایستگاه فضایی

دیدار فضانوردان سعودی با ولیعهد عربستان پیش از اعزام به ایستگاه فضایی

به گزارش کوتاه کننده لینک، فضانوردان سعودی که مقرر است مسافر ایستگاه فضایی بین المللی باشند، قبل از انجام این مأموریت تاریخی برای عربستان سعودی با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کردند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از عرب نیوز، شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، نخست وزیر و رئیس شورایعالی فضایی عربستان سعودی قبل از یک مأموریت تاریخی به فضا با فضانوردان این کشور دیدار نمود.
وی پیش از پرتاب این مأموریت علمی به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) با این چهار فضانورد به نامهای ریحانه بِرناوی، علی القرنی، مریم فَردوس و علی الغامدی دیدار نمود.
وی از خدمه این مأموریت علمی که در آن نخستین زن سعودی، مسلمان و عرب به فضا پرواز خواهد نمود (ریحانه برناوی) و نخستین فضانورد سعودی که به ایستگاه فضایی بین المللی می رود(علی القرنی) استقبال کرد و به آنها برای رسیدن به این جایگاه تبریک گفت.


ماموریت فضایی عربستان
بن سلمان بر اهمیت بخش فضایی بعنوان یک ستون اصلی در تقویت رقابت جهانی عربستان تصریح کرد و در عین حال بر اهمیت اکتشاف فضا در خدمت به علم و بشریت گفت.
وی افزود که فضانوردان نشان دهنده توانایی های مردم عربستان و جاه طلبی های آنها برای ایفای نقش حیاتی در نوآوری ها و تحقیقات فضایی برای یافتن راهکارهای پایدار برای رفاه بشریت هستند.
او همینطور تصریح کرد که مردم عربستان به ریحانه برناوی و علی القرنی بعنوان سفیران و نمایندگان این کشور در ایستگاه فضایی بین المللی در ماموریتی که اهدافی عالی برای توانمندسازی بشر، محافظت از کره زمین و گشودن افق های جدید برای تحقیقات سلامت و محیط زیست پایدار دارد، امیدوارند.
فضانوردان هم به نوبه خود از دیدار با ولیعهد ابراز خرسندی و از حمایت همیشگی وی تشکر و قدردانی کردند.
ریحانه برناوی و علی القرنی بر آمادگی کامل خود برای این مأموریت تاریخی تاکید نمودند و متعهد شدند که اثر خویش را در اکتشافات و تحقیقات فضایی به جا بگذارند.
ریحانه برناوی که نخستین زن سعودی در فضا خواهد بود به همراه علی القرنی روز هشتم مه بعنوان بخشی از مأموریت Axiom-۲ با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از فلوریدا راهی فضا خواهند شد.
این سفر تقریبا ۴۰ سال بعد از فرستادن نخستین شهروند عربستانی به فضا صورت می گیرد. شاهزاده سلطان بن سلمان، فرزند سلمان نخستین فضانورد مسلمان، نخستین عضو یک خانواده سلطنتی و نخستین عربی بود که در سال ۱۹۸۵ با فضاپیمای دیسکاوری آمریکا به دور کرهٔ زمین گشت.
جدید ترین فضانوردان سعودی به سلطان النیادی اماراتی در این لابراتوار علمی واقع در مدار زمین می پیوندند و برای یک مأموریت شش ماهه در آنجا حضور خواهند داشت.
ریحانه برناوی ۳۳ ساله متخصص لابراتوار تحقیقاتی با ۹ سال تجربه در تحقیقات سلول های بنیادی سرطان است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در علوم زیست پزشکی از دانشگاه الفیصل است.
علی القرنی ۳۱ ساله هم کاپیتان نیروی هوایی با ۲۳۸۷ ساعت پرواز ثبت شده است. او ۱۲ سال سابقه کار در هواپیماهای جنگنده دارد و دارای مدرک کارشناسی در علوم هوانوردی از آکادمی هوایی ملک فیصل است.
آنها در کنار پگی ویتسون(Peggy Whitson) فضانورد سابق ناسا بعنوان فرمانده و جان شافنر(John Shoffner) بعنوان خلبان به فضا خواهند رفت.
۲۰ آزمایش علمی به خدمه این مأموریت محول شده است و فضانوردان سعودی بر روی ۱۱ آزمایشی که توسط دانشگاه های عربستانی به آنها داده شده است، تمرکز خواهند کرد.
بعضی از تحقیقات علمی آنها شامل آزمایش روشهای فنی بارورسازی ابرها در یک اتاق واکنش است.
دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد عربستان سعودی این آزمایش را با کمک کمیسیون فضایی عربستان سعودی و شرکت Nanoracks، یک شرکت آمریکایی که به مشتریان خود در پرتاب آزمایش ها و فناوری به فضا کمک می نماید، پشتیبانی می کند.
آنها همینطور آزمایشی را برای بیمارستان تخصصی و مرکز تحقیقات ملک فیصل انجام خواهند داد که شامل مطالعه پاسخ التهابی سلول های ایمنی انسان در شرایط ریزگرانش است. آنها تغییرات mRNA را بررسی خواهند کرد که یک ماده ژنتیکی است که به بدن می گوید چگونه پروتئین بسازد.
علی الغامدی ۳۱ ساله و مریم فردوس ۳۸ ساله هم فضانوردان پشتیبان علی القرنی و ریحانه برناوی هستند.
این مأموریت تاریخی در جهت تلاش عربستان برای پشتیبانی از تلاشهای جهانی اکتشاف فضایی، تشویق تحقیقات علمی در این حوزه و ارتقای دانش و نقش عربستان سعودی در برنامه ها و فناوری های فضایی طبق چشم انداز عربستان سعودی ۲۰۳۰ برنامه ریزی شده است.
منبع:

1402/01/29
10:38:16
5.0 / 5
668
تگهای خبر: آزمایش , شركت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک