URLنگاهی به سرگذشت یوری گاگارین ؛

سالروز درگذشت اولین فضانورد جهان

سالروز درگذشت اولین فضانورد جهان

به گزارش کوتاه کننده لینک، ۵۵ سال پیش در چنین روزی (۲۷ مارس ۱۹۶۸) «یوری الکسی یویچ گاگارین»، فضانورد روس و اولین فضانورد جهان در سن ۳۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، «یوری الکسی یویچ گاگارین» در ۹ مارس ۱۹۳۴ میلادی در یکی از روستاهای کشور روسیه متولد شد. علاقه گاگارین به فضا، ریشه در کودکی وی داشته و در دوران کودکی اش هواپیماهای مدل می ساخت و کتاب های ژول ورن را با علاقه مطالعه می کرد.

پدرش «الکسی ایوانویچ گاگارین» کشاورز و مادرش، «آنا تیموفیونا گاگارینا» چوپان بود. گاگارین در سال ۱۹۴۱ پا به مدرسه گذاشت، اما حمله نازی ها سبب تعطیلی مدرسه شد و آلمان ها، منزل آنها را اشغال کردند.

گاگارین و خانواده اش به اجبار، یک زیرزمین برای خود ساختند و تا پایان جنگ در آنجا به سر بردند. آنها پس از جنگ به شهر کوچک «گژانسک» که امروز به افتخار او، «گاگارین» نامیده می شود، مهاجرت کردند و در این شهر بود که وی بار دیگر به مدرسه رفت. بعد از انتهای دوره دبیرستان وارد آموزشگاه خلبانی شد و در نهایت به نیروی هوایی شوروی پیوست.

یوری گاگارین در سال ۱۹۵۵ بعد از فارغ التحصیلی از هنرستان، به دانشکده نیروی هوایی «اورنبورگ» رفت تا پرواز با هواپیماهای نظامی را بیاموزد. وی در سال ۱۹۵۷، مدت کوتاهی بعد از پرتاب «اسپوتنیک-۱» (اولین ماهواره جهان)، با امتیازهای بالا و دریافت مدرک خلبانی از این دانشکده فارغ التحصیل شد.
نکته جالب راجع به ظاهر وی، قد ۱۵۷ سانتی متری وی بوده است که در انتخاب گاگارین بعنوان «فضانورد» موثر بوده است.
گزینش اولین فضانوردان


تا روزهای قبل از پرواز، هر 6 عضو منتخب در گروه، مورد آزمایش های دشواری قرار گرفتند تا استقامت جسمی و روانی آنها ثابت شود. روز ۱۷ مارس سال ۱۹۶۱، فضانوردان منتخب، تیم بزرگ پشتیبانی و گروهی از مقام های رسمی وارد پایگاه فضایی «بایکونور» شدند.
روز ۸ آوریل، یعنی تنها چند روز قبل از پرواز فضایی، «یوری گاگارین» بعنوان نامزد اصلی پرواز گزینش شد.
گاگارین در ساعت شش و هفت دقیقه بامداد روز چهارشنبه ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ به وقت مسکو، از پایگاه فضایی «بایکونور» با فضاپیمای «وستوک-۱» در مدار زمین قرار گرفت.
اولین جمله هایی که گاگارین به زمین مخابره کرد این بود: «پرواز به خوبی ادامه دارد، دید خوبی دارم، من زمین را می بینم، خیلی زیبا است.»
در حالی که گاگارین در مدار زمین پرواز می کرد، درجه نظامی او به افتخار موفقیتش از ستوانی به سرهنگیار ارتقاء پیدا کرد.
مدارگرد حامل یوری گاگارین بعد از آنکه ۱۰۸ دقیقه با سرعت ۲۷۴۰۰ کیلومتر در ساعت، یک مرتبه زمین را دور زد و نخستین فضانورد جهان را به سلامت به زمین بازگرداند و به این ترتیب، افتخاری بی نظیر برای یوری گاگارین و کشورش، به ارمغان آورد.
یوری گاگارین بعد از بازگشت به زمین، بلافاصله تبدیل به ستاره ای جهانی شد.
بعد از این موفقیت بی نظیر در روز ۲۷ مارس ۱۹۶۸، هواپیمای «میگ-۱۵»، یوری گاگارین و مربی پروازش طی یک پرواز تمرینی گرفتار سانحه شد و سقوط کرد و هر دو سرنشین آن کشته شدند.
هرساله در شب ۱۲ آوریل، جشن هایی با نام «شب یوری» برای یادبود یوری گاگارین در نقاط مختلف جهان برگزار می شود.
«مجمع عمومی سازمان ملل» در جلسه ویژه ای درتاریخ ۷ آوریل ۲۰۱۱ قطعنامه ای صادر کرد که به باعث آن روز ۱۲ آوریل به مناسبت سالگرد پرواز تاریخی یوری گاگارین به دور مدار زمین، «روز پرواز فضایی بشر» نامگذاری شده است.
تصاویر کمتر دیده شده از «یوری گاگارین»

روز ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ برابر با ۲۳ فروردین ۱۳۴۰ یک نام، تیتر تمام روزنامه های جهان شد: یوری الکسیویچ گاگارین.
وی سفری یک ساعت و چهل و هشت دقیقه ای داشت که حتی در آن زمان هم چندان طولانی به شمار نمی رفت. اما زمان سفر مهم نبود، اهمیت سفر گاگارین در ارتفاع و مسیری بود که طی کرد: گاگارین، زمین را در ارتفاعی ۳۲۷ کیلومتر چرخیده بود و نام خویش را در تاریخ سیاره ما بعنوان «نخستین فضانورد جهان» به ثبت رساند.
گاگارین در ۱۹۶۰ جزو اولین گروه کیهان نوردان انتخاب گردید و در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ با سفینه «وستک-۱» به فضا سفر کرد. وستک -۱ در مداری با اوج ۳۲۷ کیلومتر و حضیض ۱۶۹ کیلومتر به گرد زمین چرخید. این سفینه بعد از طی مسافت ۴۰۸۶۸ کیلومتر که ۱۰۸ دقیقه طول کشید به زمین بازگشت.
آنچه در ادامه می بینید منتخبی از تصاویر کمتر دیده شده او و صفحاتی از روزنامه اطلاعات است که پرواز گاگارین را منتشر نموده است.


حذف نام اولین فضانورد جهان به علت روس بودن!


سال گذشته یک کنفرانس فضایی که به افتخار یوری گاگارین، فضانورد مشهور شوروی سابق برگزار می شد، نام خویش را به دنبال حمله روسیه به اکراین تغییر داد. حذف و سانسور نام گاگارین را میتوان به لیست تحریم ها ضد روسیه به دنبال حمله این کشور به اکراین اضافه کرد.

این بنیاد غیرانتفاعی فضایی در اطلاعیه ای اعلام نمود که با عنایت به رویدادهای کنونی جهان، بنیاد «شب یوری» (Yuri’s Night) نام خویش را به «جشن فضا: آنچه در آینده رخ می دهد را کشف کنید» (A Celebration of Space: Discover What’s Next) تغییر خواهد داد.

یوری گاگارین در سال ۱۹۶۱ تبدیل به نخستین فردی شد که به فضا رفت. در همان سال آلن شپرد آمریکایی هم بعد از گاگارین به فضا سفر کرد. گاگارین به خاطر سفر فضایی تاریخی خود تبدیل به ستاره ای جهانی شد و نشان ها و عنوان های افتخار بی شماری از سراسر جهان دریافت کرد.

منبع:

1402/01/07
16:50:06
5.0 / 5
296
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک