URLمشاهده طوفان گرد و غبار در یک سیاره فراخورشیدی با تلسکوپ فضایی جیمز وب

مشاهده طوفان گرد و غبار در یک سیاره فراخورشیدی با تلسکوپ فضایی جیمز وب

کوتاه کننده لینک: مشاهدات انجام شده با «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، برای اولین بار طوفان گرد و غبار را در یک سیاره فراخورشیدی نشان دادند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، یک طوفان شدید گرد و غبار برای اولین بار در سیاره ای بیرون از منظومه شمسی مشاهده شد. این طوفان در سیاره فراخورشیدی موسوم به «VHS 1256b» کشف شد که حدود ۴۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. برای تحقق یافتن این کشف، به توانایی های قابل توجه «تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST) نیاز بود.
ذرات گرد و غبار کشف شده، سیلیکات هستند؛ دانه های کوچک متشکل از سیلیکون و اکسیژن که اساس بیشتر کانی های سنگی را می سازند اما طوفان شناسایی شده توسط جیمز وب، کاملا همان پدیده ای نیست که در یک منطقه خشک و بیابانی زمین دیده می شود.
پروفسور «بث بیلر»(Beth Biller)، پژوهشگر «دانشگاه ادینبرو»(University of Edinburgh) و «رصدخانه سلطنتی ادینبرو»(ROE) اظهار داشت: مثل این است که دانه های شن را ببینید که بسیار ریزتر هستند. ما در مورد دانه های سیلیکات صحبت می نماییم که به اندازه ذرات موجود در دود هستند. ابرهای سیاره VHS 1256b به همین صورت اما بسیار داغ تر هستند. این سیاره، یک جرم داغ و جوان است.
سیاره VHS ۱۲۵۶b اولین بار در سال ۲۰۱۵ با «تلسکوپ ویستا»(Vista telescope) در شیلی شناسایی شد. این سیاره که که به آن «اَبَر مشتری»(Super Jupiter) می گویند، شبیه به غول گازی مشتری در منظومه شمسی خودمان است اما بسیار بزرگتر است و شاید ۱۲ تا ۱۸ برابر جرم مشتری را داشته باشد. سیاره VHS 1256b به دور چند ستاره در فاصله بسیار دور (تقریبا چهار برابر فاصله سیاره پلوتو با خورشید) می چرخد.
مشاهدات پیشین در مورد VHS ۱۲۵۶b نشان دادند که ظاهر آن قرمز است و امکان دارد که در جو خود غبار داشته باشد. جیمز وب نیز این اطلاعات را تایید می کند.
پروفسور بیلر اظهار داشت: این اعجاب انگیز است برای اینکه نشان میدهد که چگونه ابرهای یک سیاره دیگر می توانند با ابرهای بخار آب که روی زمین می بینیم، متفاوت باشند.
وی ادامه داد: ما مونوکسید کربن و متان را در جو این سیاره می بینیم که نشان دهنده گرم و متلاطم بودن آنست. همچنین، موادی را می بینیم که از اعماق سیاره بیرون کشیده می شوند. احتمالاً چندین لایه از دانه های سیلیکات در این سیاره وجود دارد. تعدادی از دانه هایی که می بینیم، بسیار ریز هستند و در بالاترین سطح جو قرار دارند اما ممکنست دانه های بزرگتری نیز در اعماق جو وجود داشته باشند.
تلسکوپ ها پیش تر سیلیکات ها را در کوتوله های قهوه ای کشف کرده بودند. کوتوله های قهوه ای، اجرام ستاره مانندی هستند که به درستی مشتعل نشده اند.
جیمز وب برای انجام دادن این تشخیص، از تجهیزات خود موسوم به «ابزار فروسرخ میانی»(Miri) و «طیف سنج فروسرخ نزدیک»(NirSpec) استفاده نمود. این تجهیزات حداقل در این مورد، تصاویر زیبایی از سیاره نگرفتند. کاری که آنها انجام دادند، این بود که به عنوان راهی برای تشخیص دادن ترکیب جو سیاره، نور تابیده شده از سیاره VHS ۱۲۵۶b را به رنگ های سازنده آن تجزیه کردند.
پروفسور «جیلیان رایت»(Gillian Wright)، مدیر «مرکز فناوری نجوم انگلستان»(UK ATC) و پژوهشگر ارشد پروژه ابزار فروسرخ میانی اظهار داشت: جیمز وب تنها تلسکوپی است که می تواند تمام این خاصیت های مولکولی و غبار را بصورت هم زمان بررسی کند.
وی ادامه داد: تصویر پویایی که از جو VHS 1256b در این پژوهش ارائه شده، نمونه بارز اکتشافاتی است که با استفاده از قابلیت های پیشرفته ابزار فروسرخ میانی و طیف سنج فروسرخ نزدیک در کنار هم امکان پذیر شده اند.
ماموریت اصلی جیمز وب، مشاهده ستارگان و کهکشان هایی است که اولین بار تنها چند صد میلیون سال بعد از انفجار بزرگ درخشیدند اما یک هدف کلیدی این تلسکوپ، بررسی سیارات فراخورشیدی است. جیمز وب، تجهیزاتی دارد که به آن در بررسی جو سیارات فراخورشیدی با جزییات بی سابقه کمک می کنند.
دانشمندان امیدوارند حتی بتوانند تشخیص دهند که آیا تعدادی از سیارات فراخورشیدی، شرایط مناسبی برای میزبانی حیات دارند یا خیر.
این پژوهش، در «The Astrophysical Journal Letters» به چاپ رسید.
منبع:

1402/01/04
14:41:05
5.0 / 5
462
تگهای خبر: ابزار , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک