URLپرتاب آزمایشی موشک ژاپن با شکست روبه رو شد

پرتاب آزمایشی موشک ژاپن با شکست روبه رو شد

به گزارش کوتاه کننده لینک، موشک جدید ژاپن که ماهواره بررسی زمین را به همراه داشت، در اولین پرواز آزمایشی خود شکست خورد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک جدید H۳ متعلق به آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن (JAXA)، روز ششم مارس ساعت ۸: ۳۷ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی از مرکز فضایی تانیگاشیما (TNSC) پرتاب شد. پنج دقیقه و ۲۷ ثانیه بعد از بلند شدن، فرمان جداسازی مرحله و روشن شدن مرحله دوم به موشک فرستاده شد. درست بعد از گذشت هفت دقیقه از پرواز، مفسران پرتاب در پخش زنده خاطر نشان کردند که سرعت موشک درحال کاهش است و روشن شدن مرحله دوم قابل تایید نیست.

کنترل کننده های مأموریت اندکی بعد از آن، فرمان انهدام موشک را صادر کردند و اولین پرواز آزمایشی آنرا به پایان رساندند. در زیرنویس پخش زنده آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن نوشته شد: یک فرمان در خصوص انهدام وسیله صادر گردیده است، چونکه امکان تحقق مأموریت وجود ندارد.

پرتاب روز ششم مارس، دومین تلاش H۳ بود. این موشک، اولین تلاش خویش را در ۱۶ فوریه متوقف کرد. آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن بعد از بررسی موشک، در نهایت به مشکلی در سیستم الکتریکی آن پی برد که نیرو را به موتورهای اولین مرحله LE-۹ موشک می رساند.

هنگام صدور فرمان انهدام، ماهواره ALOS-۳ که با نام DAICHI-۳ هم شناخته می شود، روی موشک قرار داشت و به سمت مدار خورشید همگام در فاصله ۶۶۹ کیلومتری بالای زمین حرکت می کرد. این ماهواره برای عرضه تصاویری با وضوح بالا از ژاپن و سایر مناطق طراحی شده است.

این پرتاب ناموفق بعد از یک دهه توسعه پیش آمد که به صورت مشترک توسط آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن و صنایع سنگین میتسوبیشی (Mitsubishi Heavy Industries) صورت گرفته بود. مشکلات آماده سازی موتورهای قوی مبتنی بر هیدروژن مایع و اکسیژن مایع موشک LE-۹، به تاخیر قابل توجهی در پرتاب نخست منجر گردید.در صفحه مشخصات H۳ نوشته شده که این موشک می تواند محموله ای به وزن چهار تن یا بیشتر را به مدار خورشیدهمگام (Sun-synchronous orbit) و ۶.۵ تن یا بیشتر را به مدار انتقالی زمین ایستا برساند.

نسخه ای از موشک که روز دوشنبه در پرتاب شکست خورد، دارای دو تقویت کننده جانبی سوخت جامد بود، اما این موشک را میتوان با چهار تقویت کننده همراه کرد تا ظرفیت حمل آن افزایش یابد. در پرواز آزمایشی روز دوشنبه هم تنها از یک جفت موتور LE-۹ استفاده شد؛ در حالیکه انواع توانمندتر این موشک از سه LE-۹ استفاده می نمایند.

این پرتابگر جدید، جایگزین موشک H-IIA خواهد شد که انتظار می رود آخرین پرواز خویش را در سال ۲۰۲۴ انجام دهد.

براساس گفته آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، H۳ برای رسیدن به قابلیت های انعطاف پذیری بالا، اطمینان بالا و هزینه پایین تر نسبت به H-IIA طراحی شده است. با این حال، بعد از ظهور موشک فالکون۹ (Falcon ۹) قابل استفاده مجدد شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) که ثابت کرده بسیار قابل اعتماد و مقرون به صرفه است، موشک H۳ در بازار پرتاب بین المللی با چالش هایی روبه رو خواهد شد.

مارکو آلیبرتی، کارشناس ارشد موسسه سیاست فضایی اروپا (ESPI) در وین اعتقاد دارد که علیرغم این موضوعات، پیشرفت های اخیر در قسمت های دیگر، فرصت هایی را برای H۳ بوجود آورده اند.

آلیبرتی اظهار داشت: توقف استفاده از موشک های روسی در این بازار، همراه با عدم وجود یک پیشنهاد از جانب رقیب اروپایی، فرصت های جدیدی را برای پرتابگرهای ژاپنی بوجود می آورد که پیش تر در بازار تجاری غایب بودند.

یوی ناکاما، پژوهشگر مدعو از دانشگاه توکیو (UTokyo) در موسسه سیاست فضایی اروپا تصریح کرد که دولت ژاپن در ماه مه ۲۰۲۲ تصمیم گرفت تأسیسات پرتاب موشک داخلی را به صورت قابل توجهی گسترش دهد تا به کمبود جهانی ظرفیت پرتاب به دنبال تهاجم روسیه به اکراین رسیدگی کند.

در هر حال، H۳ باید بعد از بلند شدن خود ثابت کند که قابل اعتماد است. همچنین، این موشک به پشتیبانی دولت ژاپن برای مأموریت ها نیاز دارد. یکی از منابع مأموریت ها، نیازهای امنیتی ژاپن خواهد بود. ناکاما اظهار داشت: عملیات پایدار H۳، کمک قابل توجهی را به امنیت ژاپن خواهد نمود. یکی از اهداف اصلی H۳، حفظ خودمختاری به حساب می آید و منظور از آن به کارگیری وسیله پرتاب اصلی متعلق به خود کشور است که مأموریت دولت را برآورده می کند.

آلیبرتی اظهار داشت: با نگاهی به آینده میتوان اظهار داشت که H۳ احیانا خواهد توانست نقش مهمی را در آرزوی ژاپن برای ظرفیت های پرتاب خدمه ایفا کند.منبع:

1401/12/16
14:15:50
5.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک