URLنگاه جیمز وب به رقص ستاره های جوان در دل غبار کیهانی

نگاه جیمز وب به رقص ستاره های جوان در دل غبار کیهانی

کوتاه کننده لینک: تلسکوپ فضایی جیمز وب رقص ستاره های نوزاد را در گاز و غبار کیهانی رصد می کند و پژوهشگران می توانند بدین وسیله تاثیر ستاره های جوان را بر شکل گیری کهکشان ها ببینند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تصویری که بتازگی انتشار یافته است، بازوهای کهکشان مارپیچی میله ای ان جی سی ۱۴۳۳(NGC ۱۴۳۳) را نشان میدهد که مملو از ستاره های جوانی است که می توانند بر ابرهای گازی و غباری اطرافشان تأثیر بگذارند. این تصویر به عنوان قسمتی از پروژه موسوم به «PHANGS» ثبت شده است که بیش از ۱۰۰ محقق در سراسر جهان در آن شرکت دارند.
یکی از نخستین برنامه های علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصویربرداری از ۱۹ کهکشان مارپیچی برای پروژه PHANGS با ابزار فروسرخ میانی(MIRI) است. این ابزار می تواند به میان ابرهای گاز و غباری که با دیگر انواع تصویربرداری غیرقابل نفوذ هستند، نفود کند.


آدام لروی(Adam Leroy) از دانشگاه ایالتی اوهایو و از اعضای گروه PHANGS در اطلاعیه ای توضیح داد: اعضای گروه پروژه PHANGS با بهره گیری از تلسکوپ فضایی هابل، آرایه میلی متری/زیرمیلی متری آتاکاما و تلسکوپ وی ال تی چندین سال را صرف رصد این کهکشان ها در طول موج های مرئی، رادیویی و فرابنفش کردند اما مراحل اولیه چرخه ی حیات ستاره ها از دید پنهان ماند برای اینکه این پروسه در بین ابرهای گاز و غبار غیر قابل رصد شده بود.


پژوهشگران PHANGS از تماشای تصاویر جدیدی که جزئیاتی را که قبل از این دیده نشده بود، مانند حفره های درخشان غبار و حباب های عظیم گاز در بازوهای کهکشان نشان می دهند به وجد آمده اند.
کارین سندستروم(Karin Sandstrom) عضو تیم PHANGS از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: نواحی که در تصویربرداری هابل کاملاً تاریک هستند در این تصاویر جدید فروسرخ با جزییات بسیار عالی می درخشند و به ما این امکان را می دهند تا بررسی نماییم که چگونه غبار موجود در محیط میان ستاره ای نور حاصل از تشکیل ستارگان را جذب کرده و آنرا مجدداً در طیف مادون قرمز ساطع کرده است.


پژوهشگران به مطالعه شکل گیری ستارگان و لیست بندی این ساختارهای تازه کشف شده در محیط بین ستاره ای در ۱۹ کهکشان مورد مطالعه، ادامه خواهند داد.
جنیس لی(Janice Lee) از دانشگاه آریزونا که گروه PHANGS را رهبری می کند، می گوید: این مطالعه به ما کمک می نماید تا بفهمیم چگونه شکل گیری ستاره بر محیط میان ستاره ای تاثیر می گذارد و شکل گیری نسل بعدی ستاره ها را هدایت می کند یا چگونه مانع شکل گیری نسل بعدی ستاره ها می شود.
منبع:

1401/11/30
10:38:55
5.0 / 5
341
تگهای خبر: ابزار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک