URLسگ رباتیکی با سرعت ۳ متر در ثانیه

سگ رباتیکی با سرعت ۳ متر در ثانیه

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک سگ رباتیک به نام «رایبو»(RaiBo) می تواند با سرعت سه متر در ثانیه حتی در زمینهای شنی بدود. متخصصان می گویند، هدف از توسعه این فناوری، گسترش دامنه کاربرد ربات های چهارپا برای خدمت به بشر است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته کره(KAIST) از توسعه «رایبو» اطلاع داده است، سگ رباتیک یا روبوداگی که می تواند حتی در زمینهای تغییر شکل پذیر مانند سواحل شنی هم به خوبی راه برود.
بر مبنای بیانیه مطبوعاتی انتشار یافته توسط این موسسه، یک گروه پژوهشی به رهبری پروفسور جمین هوانگبو(Jemin Hwangbo) از دپارتمان مهندسی مکانیک، این ربات چهارپا و فناوری کنترلی آنرا ساخته اند.
«سویونگ چوی»(Suyoung Choi) نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این فناوری کنترل کننده را میتوان بدون اطلاعات قبلی در مورد زمینی که ربات می خواهد روی آن راه برود یا بدود، مورد استفاده قرار داد، ازاین رو میتوان آنرا در مطالعات مختلف روی راه رفتن ربات ها اعمال کرد.
وی ادامه داد: مشخص شده است که عرضه یک کنترل کننده مبتنی بر یادگیری با تجربه ی تماس نزدیک با زمینی که تغییر شکل می دهد، ضروریست.
این گروه پژوهشی، سیستمی را برای این ربات چهارپا ایجاد کردند که نیرویی را که توسط ربات بر زمین ساخته شده از مواد دانه ای مانند شن اعمال می شود، مدیریت کند.
آنها همینطور ساختاری برای یک شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کردند که می تواند راه برود و در لحظه تصمیم بگیرد، در حالیکه با انواع مختلف زمین ها، آن هم بدون هرگونه دانش قبلی سازگار است.


پژوهشگران می گویند هدف از توسعه این فناوری، توسعه یادگیری تقویتی و گسترش دامنه کاربرد ربات های چهارپا است.
یادگیری تقویتی یک تکنیک یادگیری هوش مصنوعی است که برای ساخت کامپیوتری استفاده می شود که اطلاعاتی را در مورد نتایج اقدامات مختلف در یک شرایط تصادفی جمع آوری می کند و از آن اطلاعات برای انجام یک کار استفاده می نماید.
رایبو هم که مجهز به هوش مصنوعی است، با شبکه عصبی آموزش دیده خود، توانایی خویش را برای کار در محیط های مختلف همچون توانایی حرکت سریع و راه رفتن و چرخش روی سطوح نرم مانند تشک بادی یا شن و ماسه بدون از دست دادن تعادل نشان داد.
با عنایت به حجم عظیمی از داده های مورد نیاز برای یادگیری تقویتی، جمع آوری داده ها از راه شبیه سازی هایی که شباهت زیادی به فرآیندهای فیزیکی در دنیای واقعی دارند، روندی معمول است.
پژوهشگران همینطور یک ساختار شبکه عصبی مصنوعی ایجاد کردند که از یک شبکه عصبی بازگشتی برای ارزیابی مجموعه داده های زمانی از سنسورهای ربات به منظور پیشبینی ضمنی خواص زمین استفاده می نماید.
این کنترل کننده بر روی ربات RaiBo نصب گردید تا منجر به راه رفتن و دویدن سریع آن با سرعت ۳.۰۳ متر در ثانیه در یک ساحل شنی شود، در حالیکه پاهای این ربات کاملاً مدفون در شن و ماسه بود.
ازاین رو رایبو بدون برنامه نویسی یا اصلاح بیشتر در الگوریتم کنترل قادر بود به صورت پیوسته حتی زمانی که در سطوح ناهموارتری مانند چمنزار استفاده می شد، به خوبی حرکت نماید.
پیشبینی می شود که این روش شبیه سازی و یادگیری به توسعه ربات هایی کمک نماید که می توانند فعالیتهای عملی خویش را در انواع زمین ها انجام دهند.
این پژوهش در مجله Science Robotics انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/10
09:55:41
5.0 / 5
372
تگهای خبر: ربات , رباتیك , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک