URLجیمز وب گرفتار نقص فنی شد

جیمز وب گرفتار نقص فنی شد

کوتاه کننده لینک: همه ی کاوشگرها و فضاپیماها گاهی گرفتار مشکل می شوند و حتی قدرتمندترین تلسکوپ های فضایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به نظر می رسید تلسکوپ فضایی جیمز وب بار دیگر گرفتار نقص فنی شده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی جیمز وب در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد و از ماه ژوئیه سال ۲۰۲۲ مشاهدات علمی خودرا شروع و با تصاویر اعجاب انگیز و داده های انقلابی خود جهان را مبهوت کرد. اما این تلسکوپ در روز ۱۵ ژانویه، برمبنای اطلاعیه ای که در روز ۲۴ ژانویه توسط ناسا منتشر گردید با نقص فنی مواجه گردید. ابزار تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف جیمز وب با تاخیر در برقراری ارتباط درون ابزار مواجه گردید که موجب شد نرم افزار پرواز آن متوقف شود. بر طبق این بیانیه تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف جیمز وب هم اکنون نمی تواند برای انجام کارهای علمی مورد استفاده قرار بگیرد.
مقامات ناسا نوشتند که هیچ نشانه ای از خطر برای سخت افزار این تلسکوپ وجود ندارد و این رصدخانه و سایر ابزارهای آن همگی در سلامت کامل هستند. مشاهدات علمی که تحت تاثیر این نقص فنی قرار گرفته اند باردیگر برنامه ریزی خواهند شد.
این ابزار با همکاری آژانس فضایی کانادا تولید شده است، بدین سبب کارکنان ناسا و آژانس فضایی کانادا برای عیب یابی این مشکل با یکدیگر همکاری می کنند.
بگفته ناسا، در وضعیت عادی، تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف جیمز وب می تواند در چهار حالت مختلف کار کند. این ابزار می تواند به عنوان یک دوربین در زمانی که سایر ابزارهای جیمز وب مشغول هستند فعالیت کند یا می تواند نشانه های نور را برای مطالعه جو سیارات فراخورشیدی کوچک تحلیل و بررسی کند یا تصویربرداری با کنتراست بالا انجام دهد. همین طور حالتی دارد که برای یافتن کهکشان های دوردست طراحی شده است.
تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف جیمز وب نخستین ابزاری نیست که با مشکل مواجه می شود. در ماه آگوست، یک چرخ توری در داخل ابزار مادون قرمز میانی این رصدخانه(MIRI) آغاز به نشان دادن علائمی از اصطکاک کرد. این چرخ تنها در یکی از چهار حالت مشاهده ابزار مورد استفاده قرار می گیرد، بدین سبب پرسنل این مشاهدات را متوقف کردند در صورتیکه ابزار مادون قرمز میانی فعالیت خودرا در سه حالت دیگر ادامه می داد.
در ماه نوامبر، مهندسان علت این مشکل را ردیابی و آغاز به توسعه دستورالعمل هایی جهت استفاده ایمن از حالت لطمه دیده با نام طیف سنج وضوح متوسط کردند.
علاوه بر این، در ماه دسامبر، رصدخانه دو هفته را با مشکل فنی گذراند که دائما آنرا به حالت ایمن می فرستاد و رصدهای علمی آنرا متوقف می کرد. مهندسان علت این مشکل را در نرم افزاری در سیستم کنترل موقعیت تلسکوپ که جهت حرکت آنرا کنترل می کند، ردیابی کردند.
برمبنای بیانیه ناسا در آن زمان، این تلسکوپ فضایی در روز ۲۰ دسامبر به کارهای عادی خود بازگشت.1401/11/07
20:04:04
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک