URLپیری زودرس مغز نوجوانان به دنبال قرنطینه کووید-19

پیری زودرس مغز نوجوانان به دنبال قرنطینه کووید-19

به گزارش کوتاه کننده لینک، برپایه مطالعه ای جدید، مغز نوجوانان بعد از پیمودن قرنطینه ی ناشی از همه گیری کووید-۱۹، علائمی از افزایش سرعت پیری نشان داده است. این مطالعه همینطور نشانگر سلامت روانی ضعیف تر بود، اما معلوم نیست که آیا این مورد با تفاوت ها در سن مغز مرتبط می باشد یا خیر.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، تحقیقات حاکی از وجود علایم پیری زودرس در مغز نوجوانانی است که قرنطینه ی کووید-۱۹ را از سر گذرانده اند.
محققان اسکن های مغز ۸۱ نوجوان در ایالات متحده آمریکا را که قبل از وقوع همه گیری، بین نوامبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۱۹ ثبت شده بود، با اسکن مغزی ۸۲ نوجوانی که اسکن مغز آنها بین اکتبر ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۲ در طول همه گیری و بعد از لغو قرنطینه جمع آوری شده بود، مقایسه کردند.
بعد از تطبیق ۶۴ شرکت کننده در هر گروه با در نظر گرفتن عواملی همچون سن و جنسیت، محققان دریافتند که تغییرات فیزیکی که در دوران نوجوانی در مغز رخ می دهد همچون نازک شدن قشر و رشد هیپوکامپ و آمیگدال، در دوران بعد از قرنطینه در گروهی که اسکن آنها بعد از همه گیری ثبت شده بود نسبت به گروه دیگر بیشتر بوده است. این نشان داده است که چنین فرآیندهایی سرعت گرفته یا به عبارت دیگر، مغز آنها سریع تر پیر شده است.
یان گوتلیب(Ian Gotlib)، استاد روانشناسی در دانشگاه استنفورد و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: تفاوت سنی مغز(میان این دو گروه) حدود سه سال بود و با عنایت به این که طول قرنطینه کمتر از یک سال بود، انتظار افزایش زیادی نداشتیم.
محققان گزارش کردند که شرکت کنندگان بعنوان نماینده ای از نوجوانان منطقه خلیج در کالیفرنیا پذیرفتند که در مطالعه ای شرکت نمایند که به بررسی تأثیر استرس اولیه زندگی بر سلامت روان در طول بلوغ در سرتاسر جهان می پردازد. در نتیجه، شرکت کنندگان از نظر علایم افسردگی و اضطراب هم مورد ارزیابی قرار گرفتند.
گروهی که بعد از قرنطینه اسکن مغز ثبت کرده بودند علایم شدیدتری از اضطراب، افسردگی و مشکلات درونی گزارش کردند.
گوتلیب می گوید که این یافته ها با یافته های سایر محققانی که بر تأثیر همه گیری بر سلامت روان نوجوانان مطالعه می کنند، همخوانی دارد. وی اظهار داشت: افت سلامت روان با تغییرات فیزیکی در مغز نوجوانان همراه می باشد که احتمالا به علت استرس ناشی از بیماری است.
اما هنوز معلوم نیست که آیا سلامت روان ضعیف تری که در این مطالعه ثبت شده ناشی از پیری سریع تر مغز است یا خیر.
گوتلیب می گوید: ما هنوز این را نمی دانیم. ما از همه شرکت کنندگان در سن ۲۰ سالگی اسکن مجدد می گیریم تا به درک بهتری از این که آیا این تغییرات ادامه دارند یا با گذشت زمان کاسته می شوند، برسیم.
در افراد مسن تر، این تغییرات مغزی اغلب با کاهش عملکرد شناختی مرتبط می باشد. هنوز معلوم نیست که این اختلال بر نوجوانان چه تاثیری خواهد گذاشت. اما این نخستین موردی است که نشان داده است مشکلات به وجود آمده در سلامت روان در طول همه گیری با تغییراتی که به نظر می آید در نتیجه ی استرس در ساختار مغز ایجاد شده، ارتباط دارد.
مایکل توماس(Michael Thomas)، استاد علوم اعصاب شناختی در دانشگاه بیرکبک لندن، که در این مطالعه شرکت نداشت، می گوید: این تحقیق، کشمکشی که انسان ها بخصوص نوجوانان در طول این بیماری همه گیر تجربه کردند را نشان داده است که با افزایش اضطراب و افسردگی همراه بوده است. اما دشوار می باشد بفهمیم تفاوت بوجود آمده در اندازه ی ساختار مغز چه تاثیری برای رفتارهای فعلی یا آینده افراد خواهد داشت.
اندازه گیری های مغز در مقیاس بزرگ به ما در رابطه با مدارهای دقیقی که رفتار را هدایت می کنند، اطلاعاتی نمی دهند.
توماس همینطور تصریح کرد که معلوم نیست که تاثیرات احتمالی لزوما منفی باشد و تصریح کرد که بعضی از تغییرات شتاب زده گزارش شده توسط محققان هم با عملکرد بالاتر بعنوان مثال در تست هوش مرتبط بودند.
منبع:

1401/09/13
15:17:33
5.0 / 5
217
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک