URLبازسازی احساس لامسه با دستکش هوشمند

بازسازی احساس لامسه با دستکش هوشمند

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان دانشگاه سیتی هنگ کنگ از توسعه سیستم رندرینگ لمسی پوشیدنی جدید اطلاع داده اند که می تواند حس های لمسی را با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع تقلید کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشگاه سیتی هنگ کنگ(CityU) یک سیستم رندرینگ لمسی پوشیدنی بوجود آورده اند که می تواند حس لمس را با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع تقلید کند. پرداز یا پرداز زدن یا عرضه ماشینی تصاویر یا نمایان سازی یا رندرینگ (Rendering) فرآیند تولید ماشینی تصاویر بر پایهٔ مدلهای محاسباتی و سپس نمایاندن کامپیوتری آنها بر روی نمایشگر را شامل می گردد.
این تیم پتانسیل فناوری خویش را در یک صفحه نمایش بریل نشان داد و حس لامسه را در متاورس برای عملکردهایی مانند خرید و بازی حقیقت مجازی اضافه کرد و به صورت بالقوه کار فضانوردان، غواصان در اعماق دریا و افراد دیگری را که احتیاج به پوشیدن دستکش های ضخیم دارند، تسهیل کرد.
دکتر یانگ ژنگبائو(Yang Zhengbao) رهبر این مطالعه اظهار داشت: ما می توانیم خانواده هایمان را از راه دور از راه تلفن و دوربین بشنویم و ببینیم، اما هنوز نمی توانیم آنها را حس نماییم یا در آغوش بگیریم. ما از نظر مکان و زمان بخصوص در طول این همه گیری طولانی مدت منزوی شده ایم. باآنکه پیشرفت زیادی در توسعه حسگرهایی که به صورت دیجیتالی خصوصیت های لمسی را با وضوح بالا و حساسیت بالا ثبت می کنند، صورت گرفته است، اما ما هنوز سیستمی نداریم که بتواند حس لامسه را به صورت مؤثر مجازی کند و بتواند حس لامسه را در فضا و زمان ضبط و پخش کند.
محققان این مطالعه با همکاری غول فناوری چینی Tencent's Robotics X Laboratory، یک سیستم رندرینگ الکترولمسی جدید برای نمایش احساسات مختلف لمسی با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع ایجاد کردند. یافته های آنها در مجله علمی Science Advances منتشر گردید.
روشهای فنی موجود برای بازتولید محرک های لمسی را میتوان به صورت کلی به دو دسته تقسیم کرد: تحریک مکانیکی و الکتریکی. با اعمال یک نیروی مکانیکی یا ارتعاش موضعی بر روی پوست، محرک های مکانیکی می توانند احساسات لمسی پایدار و مداوم را برانگیزند. با این وجود، آنها معمولا حجیم هستند و وضوح فضایی را در هنگام ادغام در یک دستگاه قابل حمل یا پوشیدنی محدود می کنند. در مقابل، محرک های الکترولمسی که با عبور جریان الکتریکی از پوست، حس لمس را در پوست در محل الکترود برمی انگیزند، می توانند سبک و انعطاف پذیر باشند در حالیکه وضوح بالاتر و پاسخ سریع تری عرضه می دهند. اما بیشتر آنها به پالس های جریان مستقیم ولتاژ بالا(تا صدها ولت) برای نفوذ به لایه شاخی پوست، خارجی ترین لایه پوست، برای تحریک گیرنده ها و اعصاب، که یک نگرانی ایمنی است، متکی هستند. همچنین، وضوح رندرینگ لمسی احتیاج به بهبود داشت.
جدید ترین محرک الکترولمسی که توسط این تیم ساخته شده است بسیار نازک و انعطاف پذیر است و به سادگی میتوان آنرا در یک انگشت پوش ادغام کرد. انگشت پوش(Finger cot) یا کُلاهک انگشت، یک ابزار پزشکی است که برای پوشاندن یک یا چند انگشت در شرایطی که دستکش کامل غیرضروری به نظر می آید، استفاده می شود. مانند دستکش های پزشکی و لاستیکی، انگشت پوش ها امکان دارد از انواع مواد ضدآب مانند لاتکس، لاستیک نیتریل و وینیل ساخته شوند.
سیستم جدید برای برنامه ها و بازی های حقیقت مجازی/واقعیت افزوده مناسب می باشد و حس لامسه را به متاورس اضافه می کند. الکترودها را میتوان بسیار انعطاف پذیر و مقیاس پذیر ساخت تا نواحی بزرگ تر مانند کف دست را بپوشاند. این تیم نشان داد که کاربر می تواند بافت لباس را در یک فروشگاه مجازی به صورت مجازی حس کند. کاربران همینطور هنگام لیسیده شدن توسط گربه در حقیقت مجازی، احساس خارش در نوک انگشتان خویش را تجربه می کنند. هنگام نوازش خز یک گربه هم کاربر می تواند زبری احساس کند.
منبع:

1401/08/02
20:56:41
5.0 / 5
299
تگهای خبر: ابزار , الكتریكی , بازی , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک