URLابداع یک ماده سرامیکی که می تواند گوشیهای هوشمند را متحول کند

ابداع یک ماده سرامیکی که می تواند گوشیهای هوشمند را متحول کند

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک ماده سرامیکی جدید که به صورت تصادفی کشف شده است، می تواند اشکال ریز و پیچیده ای ایجاد نماید، می تواند گوشیهای هوشمند را متحول کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مهندسان دانشگاه نورث ایسترن نوع جدیدی از سرامیک را به وجود آورده اند که می تواند به شکل های ریز و پیچیده درآید و طیف گسترده ای از کاربردهای جدید در صنایع الکترونیک را باز کند.
این مواد ابداعی که به عنوان سرامیک های گرماشکل پذیر شناخته می شوند، بطور تصادفی در لابراتوار ایجاد شدند.
راندال ارب(Randall Erb) استاد دانشگاه نورث ایسترن و جیسون بایس(Jason Bice) دانشجوی دکترا در این دانشگاه می گویند، این سرامیک می تواند بصورت فشرده به قطعات پیچیده تبدیل گردد و می تواند طراحی و ساخت وسایل الکترونیکی همچون تلفن های همراه و سایر اجزای رادیویی را متحول کند.
راندال ارب دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی که ریاست لابراتوار DAPS در این دانشگاه را بر عهده دارد، می گوید: گروه تحقیقاتی ما در لبه تکنولوژی قرار دارد. در تحقیقات ما هر چند وقت یک دفعه، یک چیز ابداع می شود.
یک پیشرفت صنعتی
ارب و بایس در ژوئیه سال قبل در لابراتوار خود بودند که به نظر رسید اوضاع به هم ریخته است. آنها درحال آزمایش یک ماده سرامیکی آزمایشی به عنوان قسمتی از یک پروژه مافوق صوت برای یک شریک صنعتی بودند.
ارب می گوید: ما این ماده سرامیکی را با یک مشعل دمنده منفجر کردیم و در صورتیکه آنرا بارگذاری می کردیم، بطور غیرمنتظره ای تغییر شکل داد و از محل اتصال بیرون افتاد. ما به نمونه روی زمین نگاه کردیم و با خود فکر کردیم که این یک شکست است.
هنگامی که سرامیک ها در معرض تغییرات ناگهانی دما و بارگذاری مکانیکی قرار می گیرند، اغلب در اثر شوک حرارتی خرد یا حتی منفجر می شوند. با اینحال فقط تغییر شکل داده بود.
ارب می گوید: چند بار دیگر آنرا امتحان کردیم و متوجه شدیم که می توانیم این تغییر شکل را کنترل نماییم. سپس آغاز به قالب گیری مواد فشرده کردیم و متوجه شدیم که این یک پروسه بسیار سریع است.
ریزساختار زیرین آن، تمام سرامیک را قادر می سازد تا گرما و جریان را در طول پروسه قالب گیری بطور موثر منتقل کند. در دمای اتاق، این سرامیک را می توان به شکل اشکال هندسی مختلف درآورد و استواری مکانیکی و هدایت حرارتی شایان توجهی را از خود نشان داد.
بایس می گوید: این منحصر به فرد است. سرامیک های گرماشکل پذیر در آنچه ما دیده ایم و خوانده ایم، واقعاً وجود ندارند. پس این یک مرز جدید در مواد است.
خنک کننده دستگاه های الکترونیکی با چگالی بالا
این محصول جدید این پتانسیل را دارد که دو پیشرفت در صنعت به ارمغان بیاورد که نخستین مورد راندمان آن به عنوان یک رسانای حرارتی است که قادر به خنک کردن وسایل الکترونیکی با چگالی بالا است.
تلفن های همراه و سایر لوازم الکترونیکی به طور معمول با یک لایه آلومینیومی ضخیم تجهیز می شوند تا گرما را از دستگاه خارج کنند.
بایس می گوید: ضخامت مواد ما می تواند کمتر از یک میلی متر باشد که چاره ای نوین را ارائه می کند. می توان آنرا طوری قالب گیری کرد که با سطحی که می خواهید خنک کنید مطابقت داشته باشد.
بگفته ارب، این ماده سرامیکی، گرما را قادر می سازد بدون انتقال الکترون حرکت نماید. همین طور با سیستم های دیگر یا فرکانس های رادیویی مورد استفاده در تلفن های هوشمند تداخل ندارد.
ارب و بایس براین باورند که می توانند این ماده سرامیکی را به شکلی شکل دهند که طیف وسیعی از اجزای الکتریکی را در خود جای دهد. همین طور این سرامیک نازک تر، سبک تر و کارآمدتر از فلزات فعلی خواهد بود.
این مطالعه در مجله Advanced Materials انتشار یافته است.1401/07/21
14:07:09
5.0 / 5
175
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک