URLنیروهای آمریکایی با شنل نامرئی از دید دشمن مخفی می شوند

نیروهای آمریکایی با شنل نامرئی از دید دشمن مخفی می شوند

کوتاه کننده لینک: ماده تار کننده دید تولید شده از یک ماده حائل می تواند مانند دود، نیروهای آمریکایی را از دید دشمنان پنهان کند و جایگزین فسفر سفید بحث برانگیزی شود که گوشت بدن را می سوزاند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا-DARPA) درحال کار بر روی یک "شنل نامرئی" تولید شده از یک ماده کاهش دهنده دید است که مانند دود، سربازان آمریکایی را از دید دشمنان پنهان می کند و می تواند جایگزین فسفر سفید شود که استفاده از آن به سبب این که گوشت بدن انسان را می سوزاند، همیشه بحث برانگیز بوده است.
این ابزار جنگی جدید که هنوز در مراحل اولیه توسعه است، احتمالاً از اسپری هواپخش مایع یا مواد مهندسی شده تشکیل شده باشد. دارپا می گوید این ابزار پنهان کننده به روش های خاصی مستقر خواهد شد تا دید یک طرفه از میان ستون سربازان را امکان پذیر کند.
ارتش ایالات متحده از فسفر سفید برای ایجاد دود و پنهان ماندن نیروهای خود از دید دشمن استفاده می نماید، اما این ماده سمی در اثر تماس با پوست موجب سوختگی شدید می شود که می تواند تا هشت ساعت طول بکشد. همین عارضه، آنرا برای غیرنظامیان و حتی خود سربازان آمریکایی که در طرف مقابل گرفتار شده اند و فاقد ماسک مخصوص هستند، خطرناک می کند.
این در حالیست که پنهان کننده جدید دارپا نه فقط در صورت تماس با بدن، بلکه برای استنشاق نیز بی خطر است و نیازی به پوشیدن ماسک تنفسی در میدان جنگ برای مقابله با عوارض آن نیست.
این برنامه با نام "کدگذاری دید"(CV) در ژوئیه ۲۰۲۲ شروع شده و مقرر است تا ۵۴ ماه آتی عملیاتی شود.


دارپا چندین دانشگاه ایالات متحده را برای تحقیق، توسعه و آزمایش این مواد انتخاب نموده است که شامل توسعه مواد جدید تار کننده دید متشکل از ذرات گوناگون با خاصیت های مناسب، ذرات قابل تنظیم و نشان دادن قابلیت های دید نامتقارن در آزمایش های آزمایشگاهی و میدانی است.
تیم های تحقیقاتی در هر دو حوزه فنی، ابزارهای مدل سازی و شبیه سازی جدیدی را برای مهندسی مواد و ارزیابی عملکرد در مقابل حسگرها توسعه خواهند داد.
"روهیت چاندراسکار" مدیر برنامه CV در دفتر علوم دفاعی دارپا در اطلاعیه ای اظهار داشت: هدف تیم هایی که ما انتخاب کردیم، توسعه انواع جدیدی از ذرات تار کننده غیرخطرناک است که می توانند برای ایجاد عدم تقارن طراحی شوند. با آن شما می توانید ستون دشمن را در یک جهت ببینید، در صورتیکه دشمن قادر به دیدن ستون نیروهای شما در راستای مخالف نیست.
یک رویکرد موثر احیانا مستلزم چندین مواد تار کننده دید است که به روش های خاصی به کار گرفته می شوند تا دید یک طرفه را ایجاد کنند.
ما همین طور درحال بررسی یک چالش اساسی تر برای نشان دادن عدم تقارن فعال هستیم که فقط به یک ماده تار کننده نیاز دارد، اما می توان آنرا در لحظه تنظیم کرد تا بطور بالقوه کنترل دینامیکی خاصیت های آن بعد از استقرار و در همکاری با حسگرها فعال شود.
منبع:

1401/06/05
21:44:22
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک