URLتوسط پژوهشگران آمریكایی محقق شد؛

تحولی در شناسایی مولکول های زیستی با کمک گرافین

تحولی در شناسایی مولکول های زیستی با کمک گرافین

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که گرافین می تواند روش شناسایی مولکول های زیستی را متحول کند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، به نقل از نانو مگزین، پژوهش جدیدی که به سرپرستی جینگلی پینگ (Jinglei Ping)، دانشیار دانشگاه ماساچوست در امهرست (UMass) انجام شده است، بر چالش بزرگی غلبه کرده است که بر سر راه جداسازی و شناسایی مولکول ها در زمان و مکان یکسان در یک میکرودستگاه وجود دارد. این پژوهش، پیشرفت مهمی را در استفاده از گرافین برای پردازش و تحلیل و بررسی نمونه های زیستی الکتروکینتیک نشان داده است و می تواند به دستگاههای معروف به "آزمایشگاه روی تراشه" کمک نماید تا سریع تر به نتایج دست یابند.

فرآیند شناسایی مولکول های زیستی همیشه پیچیده و زمان بر بوده است. پینگ اظهار داشت: معمولاً ابتدا باید مولکول های زیستی را در محیط پیچیده یک دستگاه جدا نماییم و سپس آنها را برای شناسایی، به دستگاه دیگری یا نقطه دیگری در همان دستگاه بفرستیم. حالا می توانیم آنها را جدا نماییم و در همان نقطه میکروسیال در یک دستگاه میکروسیال شناسایی نماییم. هیچکس قبلا این کارآیی را نشان نداده است.

آزمایشگاه پینگ، این پیشرفت را با استفاده از گرافین در یک دستگاه میکروسیال به دست آورد. پینگ افزود: ما دریافتیم که در مقایسه با میکروالکترودهای معمولی فلزی بی اثر، پایداری الکترولیز برای میکروالکترودهای گرافین، بیشتر از ۱۰۰۰ برابر بهبود یافته است و آنها را برای تحلیل و بررسی الکتروکینتیکی با کارآیی بالا، ایده آل می کند.

وی اضافه کرد: از آنجائیکه گرافین تک لایه شفاف است، ما یک راهبرد میکروسیال سه بعدی را برای شناسایی میکروسکوپی مولکول های جداشده و تشخیص همزمان ایجاد کردیم.

پینگ اظهار داشت: روش جدید توسعه یافته در این پژوهش، راه را برای ایجاد دستگاههای "آزمایشگاه روی تراشه" با حداکثر کارآیی هموار می کند. همچنین، این رویکرد به تحلیل و بررسی مولکول های زیستی محدود نمی گردد و میتوان از آن برای جداسازی، شناسایی و تحریک میکروارگانیسم هایی مانند سلول ها و باکتری ها بهره برد.

این پژوهش، در مجله ACS Nano به چاپ رسید.


منبع:

1401/04/30
17:47:00
5.0 / 5
422
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک