URLفکر خطرناک در سر اسپیس ایکس برای فرود استارشیپ

فکر خطرناک در سر اسپیس ایکس برای فرود استارشیپ

کوتاه کننده لینک: شرکت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایکسˮ ممکنست اهتمام کند در نخستین پرتاب مداری خود، از برج پرتاب و بازوهای مستقر برای سرپا نگه داشتن موشک قبل از پرتاب، این دفعه برای فرود آوردن و گرفتن یک موشک تقویت کننده ˮاستارشیپˮ استفاده نماید، مانور خطرناکی که می تواند به سکوی پرتاب لطمه برساند یا حتی آنرا نابود کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت "اسپیس ایکس" ممکنست در نخستین پرتاب مداری خود، مانور خطرناکی را با بهره گیری از برج پرتاب و بازوهای نگه دارنده موشک برای گرفتن موشک تقویت کننده "استارشیپ" درحال بازگشت استفاده نماید.
اسناد بروزرسانی شده ای که از جانب این شرکت به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده(FCC) ارسال شده است، نشان میدهد شرکت تأسیس شده توسط "ایلان ماسک" احیانا برنامه های خودرا تغییر داده است.
طرح اول می گوید که هر دو مرحله ی موشک در اقیانوس فرود خواهند آمد. بدین ترتیب، مرحله تقویت کننده در خلیج مکزیک و مرحله بالایی بعد از طی یک مدار جزئی از زمین در نزدیکی هاوایی فرود می آید.
با اینحال برنامه ارائه شده این شرکت به کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده نشان میدهد که بعد از نخستین پرتاب مداری "استارشیپ" از پایگاه "استاربیس"(Starbase) در جنوب تگزاس، مرحله تقویت کننده این موشک موسوم به "سوپر هوی"(Super Heavy) از مرحله بالایی جدا می شود و سپس به زمین بازمی گردد و یا در خلیج مکزیک فرود می آید یا به این پایگاه برمی گردد و توسط برج پرتاب و بازوهای آن گرفته می شود.
بدین سبب حالا بنظر می رسد که "اسپیس ایکس" یک نقشه دوم برای فرود آوردن تقویت کننده "استارشیپ" در نظر گرفته است که البته خطرناکست.
بااینکه "اسپیس ایکس" تا حالا ۱۰۰ بار موشک "فالکون ۹" را با موفقیت به فضا پرتاب کرده و روی زمین فرود آورده است، اما این مانور جدید، متفاوت می باشد.
تقویت کننده "استارشیپ" ۷۰ متر ارتفاع دارد و در صورتیکه بخواهد در همان جایی که از آن برخاسته فرود بیاید، باید کاملاً خودرا در ارتفاع ۱۲۰ متری بر فراز سکوی پرتاب قرار دهد و سپس به آرامی پایین بیاید.
سپس جفت بازوهای "استاربیس" که به اصطلاح "چاپستیک آرمز"(chopstick arms) به مدلول "بازوهای چوبک غذاخوری" است، تقویت کننده عظیم "استارشیپ" را برای انجام یک فرود عمودی ایمن درآغوش می گیرند.
بگفته کارشناسان، چنین حرکتی با خطرات مختلفی همراه خواهد بود که بارزترین آنها این است که در صورت بروز ناهنجاری در طول کوشش برای فرود، "سوپر هوی" می تواند بطور تصادفی برج پرتاب را تحت تأثیر قرار دهد و به این سازه که به اندازه یک آسمان خراش است، لطمه برساند یا حتی بطور کامل آنرا تخریب کند.
بدین سبب اگر "اسپیس ایکس" بطور کامل طراحی همه چیز را کامل نکرده باشد، باید بسیار محتاط باشد، چونکه "استاربیس" تنها برج پرتاب قابل استفاده برای "استارشیپ" است.
"اسپیس ایکس" نیز این را می داند و بخش های مربوط به صعود و فرود "سوپر هوی" باید عملکردی عالی داشته باشند.
در نهایت، نخستین پرتاب مداری "استارشیپ" می تواند حتی بیش از آنچه قبلاً گفته شده است، تماشایی باشد.
پرواز مداری موشک "استارشیپ" که توسط ناسا برای ماموریت های "آرتمیس" و رفتن به کره ماه انتخاب شده، با موانع بسیاری همراه بوده است. به عنوان مثال آخرین رویداد مربوط به روز دوشنبه هفته گذشته است که مرحله تقویت کننده در طول یک آزمایش زمینی آتش گرفت تا نخستین پرواز مداری آن باز هم به تعویق بیفتد.
تقویت کننده در طول حادثه سرپا ایستاده بود و "ایلان ماسک" اعلام نمود که تیمش درحال بررسی لطمه هستند. وی همین طور اظهار داشت که این مشکل مربوط به «تست های چرخشی» ۳۳ موتور رپتور است که با متان مایع و اکسیژن مایع کار می کنند.
"اسپیس ایکس" موشک "استارشیپ" را هفته گذشته به سکوی پرتاب در "استاربیس" منتقل و اعلام نمود که درحال آماده سازی برای نخستین آزمایش پرواز مداری آنست، اما حالا هنوز مشخص نیست که این انفجار چقدر می تواند این پرواز را به تاخیر بیندازد.
بر اساس گزارش اداره هوانردی فدرال(FAA)، "اسپیس ایکس" پیش از این که بتواند موشک دیگری را از سکو پرتاب کند، موظف شد بیش از ۷۵ اقدام برای کاهش اثرات زیست محیطی انجام دهد.
با این وجود، "اسپیس ایکس" مجوز بسته شدن جاده های اطراف محل پرتاب را تا ۵۰۰ ساعت برای عملیات و تا ۳۰۰ ساعت برای بسته شدن در مواقع اضطراری در سال دریافت کرد.
این یک پیروزی برای این شرکت است، برای اینکه تنها ۱۸۰ ساعت در سال برای پرتاب موشک "فالکون ۹" دریافت می کرد.
"اسپیس ایکس" هفته گذشته با پرتاب ۵۳ ماهواره اینترنتی "استارلینک" به مدار زمین موفق شد به رکورد ۱۰۰ پرتاب و فرود موفق موشک "فالکون ۹" برسد.
این شرکت همین طور بامدادان روز گذشته فضاپیمای "دراگون" را با بیش از ۲۸۳۰ کیلوگرم تجهیزات علمی، سخت افزارها و تجهیزات مهم برای خدمه با موفقیت از مرکز فضایی "کندی" ناسا در فلوریدا به سمت ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) روانه کرد.
"بنجامین رید" مدیر ارشد برنامه های پرواز فضایی انسانی در "اسپیس ایکس" اظهار داشت: ما هیجان زده هستیم که به انتقال این نوع محموله برای ناسا و همین طور حمل خدمه که جزء کلیدی برای انجام تحقیقات و مدیریت امور در ایستگاه فضایی هستند، ادامه می دهیم. همه اینها البته بدون مشارکت ما با ناسا، با نیروی فضایی و همه مشتریان ما امکان پذیر نیست. ما نمی دانیم برای این فرصت که قسمتی از این کار و قسمتی از این جامعه علمی بزرگ هستیم، چطور تشکر نماییم.
منبع:

1401/04/26
10:40:08
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آزمایش , اینترنت , شركت , لینك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک