URLلزوم اقدام جهانی برای كنترل زباله های فضایی

احتمال ۱۰ درصدی سقوط زباله های فضایی روی سر انسان!

احتمال ۱۰ درصدی سقوط زباله های فضایی روی سر انسان!

به گزارش کوتاه کننده لینک زباله های فضایی درحال خارج شدن از کنترل هستند و این در شرایطی است که می توانند مرگبار باشند، چون که دانشمندان اخطار می دهند که احتمال ۱۰ درصد وجود دارد که یک فضاپیما ظرف یک دهه آینده روی سر یک نفر سقوط کند و وی را بکشد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان اخطار داده اند که احتمال این که یک موشک یا فضاپیمای خارج از کنترل در یک دهه آینده یک نفر را بکشد، ۱۰ درصد است.
آنها خطر سقوط اجسامی که بعد از ورود مجدد به جو زمین به سطح زمین می افتند را به منظور زندگی انسان مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.
محققان بر مبنای شیوه های فعلی دریافتند که اگر یک موشک معمولی، زباله های فضایی را در یک منطقه به وسعت ۱۰ مترمربع پخش کند، تقریباً ۱۰ درصد احتمال دارد که یک یا چند تلفات در ۱۰ سال آینده رخ دهد.
آنها همینطور گفتند که خطر بیشتری برای کسانی که در جنوب زمین زندگی می کنند، وجود دارد، به صورتی که زباله های خطرناک سه برابر بیشتر احتمال دارد که در عرض های جغرافیایی جاکارتا، داکا و لاگوس فرود بیاید تا این که در نیویورک، پکن یا مسکو سقوط کند.
این تحقیق توسط کارشناسان دانشگاه "بریتیش کلمبیا" در ونکوور کانادا انجام شده است.
باآنکه پرتاب موشک ها متنوع و متفاوت می باشد، اما تقویت کننده ها و سایر قطعات قابل توجه موشک ها به زمین بازمی گردند یا در مدار زمین رها می شوند.
در بیشتر موارد، این قطعات رها شده از موشک بشکلی کنترل نشده باردیگر وارد جو زمین می شوند و این زباله ها امکان دارد در هر نقطه از مسیر پرواز فرود بیایند.
"مایکل بایرز" و همکارانش در دانشگاه "بریتیش کلمبیا" با استفاده از داده های ماهواره ای ۳۰ سال گذشته، "انتظار تلفات" یا خطر برای جان انسان ها را در دهه آینده در نتیجه ورود مجدد موشک های بدون کنترل پیشبینی کردند.
این تیم بر روی قطعات موشک هایی که تا حدی دست نخورده باقی می مانند و خطر تلفات را در خشکی، دریا یا هواپیماها ایجاد می کنند، تمرکز کردند.
محققان دریافتند که اگر هر زباله فضایی در مساحت ۱۰ متر مربعی پخش شود، هر ورود مجدد به جو زمین به صورت میانگین ۱۰ درصد احتمال یک یا چند تلفات را در دهه آینده دارد. علاوه بر این، این خطر به صورت ناگواری قسمت های جنوبی دنیا را تهدید می کند.
محققان همینطور می گویند که هم اکنون فناوری لازم برای سیستم های ورود مجدد هدایت شده وجود دارد، اما آنچه مورد نیاز است، اراده جمعی برای به کارگیری این سیستم ها است که به علت هزینه های در رابطه با آنها اجرایی نمی گردد.
محققان به این نتیجه رسیدند که بدون توافق های چندجانبه برای ورود مجدد الزامی و کنترل شده موشک های مستعمل، کشورهای صاحب صنعت فضایی به تولید و ایجاد این خطرات ادامه خواهند داد.
این تیم نوشت: پیشرفت های اخیر در فناوری و طراحی مأموریت، خیلی از این ورودهای مجدد کنترل نشده را غیرضروری می کند، اما دولت ها و شرکتهای پرتاب موشک، علاقه ای به تقبل هزینه های آنرا ندارند.
دولت هایی که مردم شان در معرض خطر هستند، باید از کشورهای بزرگ صاحب صنعت فضایی بخواهند که با همکاری یکدیگر، ورود مجدد کنترل شده این موشک ها را الزامی کنند و در نتیجه خطرات را برای همه مردم از بین ببرند.
این مطالعه در بحبوحه نگرانی های گسترده درباره زباله های فضایی و موضوعی که در مدار نزدیک زمین، انسان ها را تهدید می کند، انجام شده است.
طبق برآورد آژانس فضایی اروپا، از سال ۱۹۵۷ حدود ۱۳ هزار و ۱۰۰ ماهواره به مدار زمین پرتاب شده اند که ۸۴۱۰ ماهواره در فضا باقی مانده اند و ۵۸۰۰ ماهواره هم هنوز فعال می باشند.
گفته می شود مجموع جرم تمام این اجسام در مدار زمین حدود ۹۹۰۰ تن است، در حالیکه مدلهای آماری نشان داده است که ۱۳۰ میلیون قطعه زباله به اندازه یک میلی متر تا یک سانتی متر در مدار زمین وجود دارد.
همین ماه گذشته بود که دولت بریتانیا برنامه هایی را بعنوان بخشی از چشم انداز خود برای مقابله با میلیونها تکه زباله فضایی که در مدار نزدیک زمین هستند، اعلام نمود.
این دولت همینطور می خواهد پایداری مأموریت های فضایی آینده را بهبود بخشد و "جورج فریمن" وزیر علوم بریتانیا، هشداری جدی به کشورهایی مانند روسیه و چین صادر و تصریح کرد که دوران ارسال هر چیزی که دل شان می خواهد به فضا به پایان رسیده است.
وی افزود که مسابقه فضایی بدون وضع مقررات مؤثر تنها به افزایش ریسک فزاینده زباله های فضایی در مدار زمین، همچون صدها ماهواره قدیمی کمک می نماید.
"فریمن" همینطور اظهار داشت که انتظار دارد "ایلان ماسک" با این کوشش برای پایداری فضایی همراه شود.
منتقدان "ماسک" می گویند که صورت فلکی ماهواره های اینترنتی "استارلینک" که او درحال استقرار تعداد زیادی از آنها در فضا است، خطر زباله های فضایی را به مراتب بالا می برد، اما "ماسک" این ترس ها را رد کرده است.
مجموعه اقدامات جدید دولت بریتانیا شامل وضع مقررات برای پرتاب ماهواره های تجاری، پاداش دادن به شرکت هایی که ردپای خویش را در مدار زمین به حداقل می رسانند و اختصاص پنج میلیون پوند برای فناوری های پاکسازی زباله های فضایی است.
این مطالعه در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/22
09:11:00
5.0 / 5
346
تگهای خبر: اینترنت , تولید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک