URLدر یك شركت دانش بنیان صورت گرفت؛

بکارگیری ۳ فناوری برای احیای چاههای بسته نفتی توسط محققان کشور

بکارگیری ۳ فناوری برای احیای چاههای بسته نفتی توسط محققان کشور

کوتاه کننده لینک: محققان یک شرکت دانش بنیان در صدد هستند با ساخت ۳ دستگاه فناورانه حوزه نفتی، چاه های بی بازده و غیر فعال شرکت ملی نفت را فعال کنند و به نفت برسند.دکتر مهدی اسکروچی عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه در این شرکت که از سال ۹۴ دانش بنیان شده در حوزه صنایع بالادستی نفت فعالیت می نماییم به خبرنگار مهر، اظهار داشت: عمده کار ما در زمینه ازدیاد برداشت و افزایش تولید است که تابحال پروژه های بزرگی را اجرایی کرده ایم.
مدیر این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری شیراز اظهار داشت: در این شرکت می توانیم در زمینه افزایش برداشت نفت، مطالعات آزمایشگاهی و تخصصی انجام دهیم و از طرفی تجهیزات موردنیاز برداشت نفت از چاه را بسازیم.
وی با اشاره به اینکه حالا فرصتی فراهم شده تا شرکتهای دانش بنیان در جهت احیای چاه های بی بازده و غیر فعال گام بردارند و ما بنا داریم از ۳ فناوری برای این منظور استفاده نماییم، اظهار داشت: یکی از این تکنولوژی ها در حوزه تحریک چاه است؛ این فناوری جدید ترین تکنولوژی در دنیاست که در صدد بر آمدیم با ساخت دستگاهی در این حوزه چاه های بسته نفتی را احیا نماییم.
مدیرعامل شرکت ضمن اشاره به فناوری دوم در جهت احیای چاه های بسته نفتی اظهار داشت: دومین فناوری که مقرر است در احیای چاه نفتی بکار بگیریم ساخت دستگاهی برای زدودن رسوبات داخل ستون چاه است؛ به واسطه این دستگاه، رسوباتی که سبب بسته شدن مسیر نفت می شود را از بین می بریم؛ این فناوری مختص کشورهای کانادا و روسیه است و تابحال نمونه اولیه آنرا ساخته ایم؛ امیدواریم که این روش نتیجه بخش باشد.
وی ضمن اشاره به سومین دستگاه ساخته شده در این شرکت اظهار داشت: نمونه اولیه جت پمپ های درون چاهی را در این شرکت ساخته ایم که بتوانیم با استفاده از یک نازل سیالی انرژی به بخشی از چاه تزریق شود تا مکش از داخل چاه را انجام دهیم و به بهره برداری نفت بپردازیم. به واسطه این پمپ نفت از داخل محیط متخلل زیر زمین به سطح زمین انتقال داده می شود.
اسکروچی با اشاره به اینکه تابحال از این تکنولوژی برای چاه های عمیق استفاده نشده است، اظهار داشت: استفاده از این روش برای چاه های نفتی عمیق موضوعی جدید است و بیشتر از ۱۰سال عمر ندارد.
استادیار و عضو هیات علمی بخش مهندسی نفت دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز با تکیه بر این که این فناوری ها ارزش بالایی دارند، اظهار داشت: استفاده از این تکنولوژی ها ارزش افزوده زیادی را به وجود می اورد و امیدواریم که بتوانیم در پروژه شرکت ملی نفت برای احیای چاه های بی بازده و غیر فعال به خوبی پیش برویم.
رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز تصریح کرد: طرح احیای چاه های کم بازده در کشور دیر آغاز شد و در کشورهای دیگر با مدل های متنوع بهتری و سرمایه گذاران متنوعی شروع شده است؛ تحریم ها، دسترسی کمتر به فناوری های حوزه نفت و عدم اعتماد شرکت نفت به شرکتهای دانش بنیان از علل دیر شروع شدن این پروژه بوده است. البته که هنوز مقاومتهایی هم وجود دارد ولی در هرصورت مقرر است تعدادی شرکت دانش بنیان برای احیای این چاهها فناوریهای خویش را پیاده سازی کنند.

1401/04/18
08:48:39
5.0 / 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک