URLآزمایشی سریع برای تشخیص فوری کرونا

آزمایشی سریع برای تشخیص فوری کرونا

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن در مطالعه اخیر خود یک آزمایش سریع کووید-19برای شناسایی انواع سویه های این ویروس تنها در چند ساعت توسعه داده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، سال گذشته، دکتر "جفری سوریل" (Jeffrey SoRelle) و همکارانش، یک تست سریع کووید-۱۹ به نام "CoVarScan" را توسعه دادند که الگوی هشت نقطه داغ در ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تشخیص می دهد.
حالا، بعد از آزمایش CoVarScan بر روی بیش از ۴۰۰۰ نمونه بیمار جمع آوری شده در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن، پژوهشگران گزارش دادند که آزمایش آنها به اندازه سایر روش های مورد استفاده برای تشخیص کووید-۱۹ دقیق است و می تواند با موفقیت بین همه انواع فعلی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تمایز قائل شود.
دکتر "سوریل"، استادیار پاتولوژی و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: با بهره گیری از این آزمایش، ما می توانیم خیلی سریع تشخیص دهیم که چه سویه هایی در جامعه وجود دارد و آیا سویه جدیدی درحال ظهور است یا خیر.
نتایج آزمایش در مرکز ژنومیک انسانی در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن به رهبران بهداشت عمومی کمک کرده است تا شیوع کووید-۱۹ در شمال تگزاس را ردیابی کنند و برمبنای شیوع انواع آن تصمیمات سیاسی اتخاذ کنند. پزشکان همین طور از نتایج آن برای انتخاب آنتی بادی های مونوکلونال که در مقابل سویه های خاصی که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را مبتلا می کنند، مؤثرتر هستند، بهره برده اند.
پادتن های تَک تیره یا آنتی بادی مونوکلونال (Monoclonal antibodies) به اختصار mAb یا moAb، پادتن هایی تک گونه و همانند یکدیگر هستند. علت این همانندی این است که پادتن های مونوکلونال توسط نوعی سلول ایمنی همانندسازی شده از یک سلول والد تولید می شوند. البته به طور معمول با تکثیر ریکامبیننت این پادتن ها ساخته می شوند.
در صورتیکه تعدادی آزمایش دیگر برای کووید-۱۹ وجود دارد، آنها بطور معمول یا قطعه ای از ماده ژنتیکی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ یا مولکول های کوچک موجود در سطح ویروس را شناسایی می کنند و اطلاعاتی برای شناسایی نوع آن ارائه نمی دهند. علاوه بر این، خیلی از پژوهشگران نگران این هستند که این آزمایش ها در تشخیص تعدادی از انواع سویه ها دقیق نیستند یا ممکنست سویه های آینده را تشخیص ندهند. برای تعیین نوع کووید-۱۹ که یک بیمار دارد، دانشمندان بطور معمول باید از توالی یابی کل ژنوم استفاده کنند که این کار زمان بر و گران است و با تاکید بر تجهیزات و تحلیل و بررسی پیچیده، تمام توالی آر. ان. ای موجود در ویروس ها را مشخص می کند.
CoVarScan هشت ناحیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را که بطور معمول بین انواع سویه های ویروسی متفاوت می باشد، بررسی می کند. جهش های کوچک را شناسایی می کند و طول مناطق ژنتیکی تکراری را که با تکامل ویروس تمایل به رشد و کوچک شدن دارند، اندازه گیری می کند. این روش بر واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) (تکنیکی رایج در بیشتر لابراتوار های پاتولوژی) برای کپی و اندازه گیری آر. ان. ای در این هشت مکان، متکی است.
در مقایسه با توالی یابی کل ژنوم، CoVarScan دارای حساسیت ۹۶ درصدی بود. دکتر "سوریل" اظهار داشت: یک انتقاد رایج از این نوع آزمایش این است که نیاز به تنظیم مداوم برای سویه جدید دارد، اما CoVarScan بیش از یک سال است که نیازی به تنظیم ندارد؛ هنوز هم عملکرد بسیار خوبی دارد. در آینده، اگر نیاز به تنظیم آن داشته باشیم، می توانیم به آسانی ۲۰ یا ۳۰ نقطه اضافی را به آزمایش اضافه نماییم.


 


منبع:

1401/04/13
20:18:43
5.0 / 5
442
تگهای خبر: آزمایش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک