URLمعاونت علمی اعلام كرد؛

پیوند سلول های بنیادی خون ساز به کودکان با تجهیزات ایرانی

پیوند سلول های بنیادی خون ساز به کودکان با تجهیزات ایرانی

کوتاه کننده لینک: پیوند سلول های بنیادی خون ساز با پیشرفته ترین تجهیزات در رده سنی کودکان و نوجوانان انجام می شود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سلول بنیادی توانایی تبدیل به تمام سلول های بدن را دارد و به صورتی مادر تمام سلول ها شمرده می شود، این سلول ها قابلیت خود نوسازی و تمایز به انواع سلول ها همچون سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند و در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن به دنبال لطمه و جراحت نیز مؤثر هستند.
این سلول ها می توانند به درون بافت های لطمه دیده ای که بخش عمده سلول های آنها از بین رفته است، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های لطمه دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.
با شیوع بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و بیماریهای عصبی و چالشی استفاده از سلول های بنیادی اهمیت بیشتری یافت. امروزه با بهره گیری از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بند ناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ می توان ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های لطمه دیده را انجام داد.
سلول های بنیادی خون که به سلول های بنیادی خون ساز نیز معروف هستند، قابلیت تولید گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را دارند و مسئول حفظ تولید خون در طول زندگی هستند. در روند درمان تعدادی از سرطان ها و اختلالات خونی ارثی، گاهی لازم است مغز استخوان را با پیوند آلوژنیک سلول های بنیادی جایگزین کرد که نیاز به استفاده از سلول های بنیادی از یک اهدا کننده سالم دارد.
پیوند سلولهای بنیادی خون ساز از علوم نوین حوزه ی پزشکی است که می توان به کمک آن شمار زیادی از بیماریهای صعب العلاج و کشنده را درمان کرد. سلول های بنیادی خون ساز، سلول های نارسی هستند که می توانند به سلول های خونی تبدیل شوند، این سلول های بنیادی در مغز استخوان، جریان خون داخل عروقی و خون بند ناف وجود دارند.
به طورکلی سلول های بنیادی خون ساز دارای خاصیت های تخصص نیافتگی، تولید و تکثیر مجدد بوسیله تقسیم سلولی در بدن، عمر طولانی و تبدیل به سلول های متخصص با اعمال و کارهای مشخص در وضعیت آزمایشگاهی هستند.
اهدای سلول های بنیادی خون ساز از دو طریق اهداکنندگان خویشاوند و غیرخویشاند صورت می گیرد. برای اینکه فردی به عنوان دهنده سلول بنیادی برای انجام پیوند مغز استخوان انتخاب شود، گروه خونی ملاک نیست، بلکه فاکتوری به نام HLA که شناسنامه ژنتیکی فرد است باید بین گیرنده و دهنده پیوند سازگار باشد. طبق بررسی های انجام شده در حدود ۷۰ درصد از بیماران نیازمند دریافت سلول های بنیادی خون ساز، فاقد خویشاوند مناسب ازنظر آنتی ژن های سازگاری بافتی هستند.
سلول های بنیادی را می توان از 3 منبع خون محیطی طی پروسه آفرزیس، بیوپسی مغز استخوان و خون بند ناف جمع آوری کرد، اهدای سلول بنیادی از خون محیطی یک روش بدون نیاز به جراحی و در خارج بدن است و رایج ترین روش جمع آوری شمرده می شود.
با پیوند سلول های بنیادی خون ساز اگر بیمار خوب شود دیگر تا آخر عمر خود نیاز ندارد که هیچ دارویی را مصرف کند و اهدا کننده هم بدون هیچ مشکلی بعد از اهدا می تواند به روند جاری زندگی ادامه داد و در این اهدا، سلول ها بعد از مدت کوتاهی جایگزین خواهند شد.
بیش از 60 بیماری با پیوند سلول های بنیادی خون ساز قابل درمان است. این بیماریها را می توان در پنج گروه بیماریهای بدخیم خونی، بیماریهای غیر بدخیم خونی مانند تالاسمی و کم کاری مغز استخوان، بیماریهای نقایص ایمنی ارثی، بیماریهای نقایص ارثی متابولیک بدن و همین طور تومورهای خونی طبقه بندی کرد. در این بیماریها برمبنای تائید علمی تنها راه علاج قطعی بیماران، استفاده از پیوند سلول های بنیادی خون ساز است.
سلول های بنیادی خون ساز که در مغز استخوان همه ما وجود دارد، شاید آخرین امید بیمارانی باشد که درمان دارویی برای آنها اثربخش نیست. همه انسان ها امکان اهدای سلول های بنیادی خون ساز را برای پیوند و یا کشت محیطی دارند، اما برای در اختیار داشتن سلول های با کمترین احتمال شکست، شرایطی برای اهداکنندگان در نظر گرفته شده است که اساسی ترین شرط، انگیزه بالای اهدا کننده برای نجات بیماران و آگاهی نسبت به خطرناک نبودن پروسه اهدا است.
به گفته امیر علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوریهای سلولهای بنیادی، 1200 مورد پیوند کودکان در ۱۲ سال در بیمارستان شریعتی و ۵۲۱ پیوند کودکان طی ۵ سال در بیمارستان مرکز طبی کودکان انجام شده است.
بخش پیوند سلول های بنیادی خون ساز بیمارستان مرکز طبی کودکان به عنوان پیشرفته ترین بخش پیوند سلول های بنیادی در رده سنی کودکان و نوجوانان، با ظرفیت کامل ۹ تخت خدمات مدرن پیوند سلول های بنیادی را به بیماران نیازمند به پیوند از سن دوماهگی تا ۱۸ سالگی ارائه می دهد.
در این مرکز طبی کودکان سالانه ۱۰۰ مورد پیوند سلول های بنیادی در مرکز انجام شده که دنیا مرکز طبی را به عنوان سانتر بزرگ پیوند کودکان می شناسد. بخش پیوند، واحد آفرزیس و فتوفرزیس، بخش بستری سرپایی، لابراتوار فراورده های سلولی، بخش مراقبت های پس از پیوند و اتاق تمیز و الان درمانگاه پیوند با مسئولین بیمارستان به لحاظ تجهیزات و ساختار کامل شده است.
در حال حاضر پیوندهای پیشرفته و به روز دنیا در این بخش جهت درمان بیماریهای صعب العلاج نظیر بدخیمی های خونی، بیماریهای غیر بدخیم خونی، نقایص ایمنی ارثی، بیماریهای متابولیک و تومورهای جامد کودکان انجام می شود. همچون انواع این پیوندها می توان به پیوند از اهداکنندگان غیر خویشاوند، پیوند بند ناف و پیوند نیمه سازگار اشاره نمود.


منبع:

1401/03/30
23:48:28
5.0 / 5
448
تگهای خبر: آزمایش , تولید , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک