URLجایزه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران اهدا می شود

جایزه نوآوری و فناوری یونسکو- ایران اهدا می شود

تفاهم جایزه فناوری و نوآوری یونسکو، بین وزارت علوم، تحقیقات، فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران در جهت اهدای جایزه نوآوری و فناوری یونسکو-ایران منعقد شد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از کمیسیون ملی یونسکو- ایران، تفاهم جایزه فناوری و نوآوری یونسکو، بین وزارت علوم، تخقیقات، فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران منعقد شد. در این مراسم حجت الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، علی خیرالدین، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و امیر روشن بخش معاون دبیرکل حضور داشتند.

تشویق و ترغیب فعالان حوزه نوآوری یک ضروررت است
علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: در سال جدید یکی از مهم ترین وظایف ما گسترش گفتمان فناوری در کشور است. طی جلساتی که با یونسکو داشتیم، به این نتیجه رسیدیم تشویق و ترغیب فعالان حوزه نوآوری یک ضروررت است.
وی افزود: در ادامه این جلسات ما در وزارت علوم پیشنهاد اهدای یک نشان و جایزه در این عرصه را مطرح کردیم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با بیان اینکه این جایزه طی هماهنگی با مقام عالی وزارت طراحی شده، اظهار داشت: ما در وزارت علوم تنها نقش حمایتی و سیاست گذاری را به عهده داریم و خوشبختانه دانشگاه تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور دبیرخانه این جایزه را به عهده خواهد داشت.
خیرالدین اظهار داشت: به غیر از شورای سیاستگذاری ما یک هیئت امنا، کمیته ارزیابی و کمیته بین الملل هم برای این جایزه خواهیم داشت و دبیرخانه آن به صورت سالانه در دانشگاه تهران برقرار خواهد بود.
وی عنوان کرد: ما در پشت این جایزه می خواهیم فعالیتهای تمام اکوسیستم فناوری همچون فعالیتهایی در ارتباط با آموزش وپرورش تا پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را پوشش بدهیم.

این تفاهم می تواند راه را برای شروع نهضتی جدید بگشاید
مقیمی هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: فلسفه جوایزی از این دست فقط این نیست که عده ای را بعنوان برترین ها انتخاب نماییم. بدون شک این جایزه زمینه را برای ترویج فناوری و نوآوری فراهم می آورد.
وی افزود: این قدم مثبت تبعات ارزشمندی دارد که ما در کشورمان شاهد آن خواهیم بود. بدون شک این نخستین وآخرین همکاری درخلال این نهادها نخواهد بود.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: خوشبختانه همکاری ما با یونسکو مسبوق به سابقه است. ما اخیرا با کمیسیون ملی یونسکو کارهایی که در گذشته صورت گرفته را مرورکردیم و به این نتیجه رسیدیم که تجربیات خوب باید تقویت شود.
مقیمی اظهار داشت: یکی از این تجربیات خوب بحث در ارتباط با افزایش و تقویت کرسی ها است که در پس همکاری بین دانشگاه تهران و کمیسیون ملی یونسکو عملکرد خوبی داشته اند. ما با باید مدیریت یکپارچه در بخش کرسی ها در کل کشور را تقویت نماییم.
وی عنوان کرد: ما اخیراً تفاهمنامه ای را با وزارت خارجه ازبکستان منعقد کردیم تا مرمت بعضی از آثار این کشور بخصوص در سمرقند و بخارا که میراث فرهنگی ما به حساب می آید را صورت بدهیم. خوشبختانه رئیس جمهور ازبکستان هم تمایل دارد که دانشگاه تهران این کار را صورت بدهد البته کمیسیون ملی یونسکو هم می تواند این کار را صورت بدهد.
وی ضمن اشاره به اهدای نشان «دانشگاه تهران» اظهار داشت: امیدواریم سال جاری که رهبر معظم انقلاب نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین را عنوان کرده اند این تفاهم بتواند راه را برای شروع نهضتی جدید بگشاید.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: پیوند یونسکو با ما در انعقاد این تفاهمنامه کمک می نماید که این جایزه را در عرصه بین الملل توسعه بدهیم. امیدواریم این جایزه برای ایجاد اتحادیه دانشگاه های فارسی زبان کمک کننده باشد.
مقیمی اظهار داشت: ما باید تلاش نماییم با عنایت به سخنان رهبر معظم انقلاب زبان فارسی را به زبان علم تبدیل نماییم. ما باید فعالیتهای علمی به زبان فارسی را حمایت و جنبه های تبلیغی آنرا صورت بدهیم.
سهم ما در عرضه جوایز علمی قابل توجه نیست
ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: شعار دیپلماسی علوم که در معاونت امور بین الملل وزارت علوم مطرح شده، شعار درستی است و دغدغه اهدای این جایزه در حوزه فناوری و نوآوری نشانگر اهمیت این وظیفه در وزارت علوم است.
وی افزود: توجه دانشگاه تهران به فرهنگ و میراث منطقه هم خبر بسیار خوبی است؛ خوشبختانه سهم ما در عرصه های مختلف در یونسکو قابل توجه بوده است. ما امروز حدود 20 کرسی از 750 کرسی علمی در جهان را به خودمان اختصاص دادیم و این رقم خوبی است. همه اینها نشان داده است جایگاه ایران جایگاه بلندی است و می طلبد که ما اقدامات بیشتری برای حفظ این جایگاه بلند داشته باشیم.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: متاسفانه سهم ما در عرضه جوایز علمی قابل توجه نیست. ما جایزه اخلاق علم را که به نام بوعلی سینا است را هر دو سال یک مرتبه در شهر پاریس اهدا می نماییم. البته نگهداری این جایزه هم اکنون دشوار می باشد و این جایزه به خطر افتاده بود اما با تلاشهای صورت گرفته معوقات این جایزه درحال پرداخت است و ما می توانیم از این برند نهایت استفاده را ببریم.
ایوبی اظهار داشت: مهم ترین جایزه ما در ایران جایزه نشان عالی «تماشای خورشید» است که تابحال به 5 نفر از فرهیختگان کشور اهدا شده است. اما خصوصیت این جایزه جدید آن است که به شرکت ها و دانشگاه ها و گروهای مختلف اهدا می شود.
وی تصریح کرد: این جایزه در سال اول در سطح ملی برگزار می گردد اما ما می خواهیم بعد از این آنرا در سطح منطقه ای برگزار نماییم. تا کنون کشورهای مننطقه در عرصه میراث فرهنگی از فعالیتهای ما استقبال کردند. ما مطمئنیم که در عرصه علم از ما استقبال بیشتری صورت بگیرد.
به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، این تفاهمنامه میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه تهران منعقد شد.


منبع:

1401/03/09
21:36:03
5.0 / 5
367
تگهای خبر: تولید , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک