URLرونمایی چین از نخستین ناو پهپادبر مجهز به هوش مصنوعی جهان

رونمایی چین از نخستین ناو پهپادبر مجهز به هوش مصنوعی جهان

به گزارش کوتاه کننده لینک چین نخستین ناو پهپادبر مجهز به هوش مصنوعی دنیا به نام ˮژو های یونˮ را برای انجام تحقیقات علمی و مشاهدات دریایی به آب انداخت.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، چین نخستین کشتی خودران حمل کننده پهپاد جهان را به آب انداخت و از آن بعنوان یک "گونه دریایی" جدید یاد می کند.
"چن دِیک" مدیر مسئول این کشتی در زمانی که ساخت این کشتی شروع شد، اظهار داشت: این کشتی هوشمند و بدون سرنشین، یک "گونه دریایی" زیبا و جدید است که تغییرات انقلابی را برای رصد اقیانوس به ارمغان خواهد آورد.
این خبر در حالی منتشر می شود که وسایل نقلیه خودران آغاز به تبدیل شدن به تیتر اخبار در سرتاسر جهان کرده اند و خودرو های خودران، هواپیماهای بدون سرنشین خودران و حتی ربات های خودران درحال ترویج هستند.
هدف از توسعه قابلیت های خودران، افزایش گزینه های حمل و نقل سرنشین دار به شکل ایمن تر، ارزان تر و آسان تر است. اما این که آیا آنها واقعاً می توانند این هدف را محقق کنند، هنوز موضوعی است که باید مورد بحث قرار گیرد و با آزمایش بیشتر این وسایل نقلیه خودران در سرتاسر جهان و استفاده از آنها، به پاسخ خواهیم رسید.
چین با این کشتی جدید امیدوار است که با تجهیز آن به هوش مصنوعی و سیستم های بدون سرنشین بتواند ظرفیت نظارت دریایی خویش را با هزینه کمتر و با کارایی بالاتر نسبت به عملیات های سرنشین دار افزایش دهد.
این کشور به استفاده از سیستم های تجهیزات بدون سرنشین در زمینه هایی مانند امداد و نجات دریایی و نظارت بر محیط زیست دریایی شهره است، ازاین رو این کشتی جدید گام بعدی در یک مسیر تکاملی طولانی استفاده از کشتی های خودران است.


این کشتی بدون سرنشین خاص با ۸۸.۵ متر طول، ۱۴ متر عرض و ۶.۱ متر عمق و ظرفیت حمل ۲۰۰۰ تن بار برای انجام تحقیقات علمی و مشاهدات دریایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. "ژو های یون" می تواند با سرعت متوسط ۱۳ گره دریایی و حداکثر سرعت ۱۸ گره دریایی حرکت نماید.
این کشتی توسط شرکت "گوانگژو هوانگپو ونچانگ" یکی از شرکتهای تابعه بزرگترین شرکت کشتی سازی دولتی چین ساخته شده است و انتظار می رود تا آخر سال جاری آزمایشات دریایی خویش را تکمیل کند.
گزارش شده است که "ژو های یون" ظرفیت حمل ده ها وسیله نقلیه بدون سرنشین همچون هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادها، قایق های بدون سرنشین و شناورهای زیردریایی را دارد که می توانند با دقت به یکدیگر متصل شوند تا اهداف را نظارت کنند. همینطور دارای کیفیت قابل توجهی در سیستم های قدرت، سیستم های محرکه، سیستم های اطلاعاتی و سیستم های پشتیبانی عملیات پیمایشی است که همگی توسط چین و به صورت بومی توسعه داده شده اند.
این کشتی می تواند الهام بخش کشورهای دیگر برای مهندسی کشتی های خودران مشابه باشد، اما هم اکنون، نخستین کشتی در نوع خود در جهان است. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا میتوان از این کشتی خودران برای مقاصد نظامی استفاده کرد؟
با ظهور هر تکنولوژی جدید، همیشه این ترس وجود دارد که امکان دارد در جنگ استفاده گردد و چین کشوری است که به قدرت نظامی خود هم مشهور است. در هر حال این که چین از این کشتی فراتر از حوزه تحقیقات و نظارت استفاده می نماید یا نه را فقط زمان می تواند بگوید.
منبع:

1401/03/02
11:48:12
5.0 / 5
422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک