URLساخت سیمان از لجن و ادرار!

ساخت سیمان از لجن و ادرار!

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران سنگاپوری موفق به ساخت نوع جدیدی از سیمان شده اند که با محیط زیست سازگار است و از لجن و ادرار تولید شده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تولید سیمان به روش سنتی، منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای است، برای اینکه مواد تشکیل دهنده باید تا دمای بسیار بالا گرم شوند. با این وجود، این در مورد بیوسیمان یا زیست سیمان جدید که همین طور از مواد زائد ایجاد می شود، صادق نیست.
این زیست سیمان که در دانشگاه فناوری "نانیانگ" سنگاپور تولید شده از دو ماده اصلی تشکیل شده است. اولی لجن کاربید صنعتی است که محصول جانبی تولید گاز استیلن است و دومی، اوره است که از ادرار پستاندارانی مانند انسان، گاو یا خوک به دست می آید.
لجن در ابتدا با یک اسید تصفیه می شود و موجب می شود کلسیم محلول در آن ایجاد شود. سپس اوره به آن کلسیم اضافه می شود و محلول سیمان ساز را تشکیل می دهد. باکتری های خاصی متعاقباً به این محلول اضافه می شوند و در آنجا اوره تجزیه می شود و یون های کربنات را تشکیل می دهد.


در مرحله بعد، در فرآیندی به نام "رسوب کلسیت ناشی از میکروب"، این یون های کربنات با یون های کلسیم محلول واکنش داده و کربنات کلسیم سخت و جامد را می سازند. هنگامی که مخلوط با ماسه یا خاک ترکیب می شود، کربنات کلسیم ذرات ماسه یا خاک را به یکدیگر پیوند می دهد و فضاهای بین آنها را پر می کند.
در نتیجه، یک بلوک جامد از مواد ایجاد می شود که در مقابل نشت آب مقاوم است و به همان رنگ ماسه یا خاک است. علاوه بر این، کل این پروسه تولید در دمای اتاق انجام می شود.
کاربردهای احتمالی برای این زیست سیمان شامل تقویت زمین در ساخت و ساز، کاهش فرسایش سواحل با تشکیل یک پوسته سخت در بالای ماسه و ساخت مخازن آب شیرین است. از این ماده حتی تا حالا برای پر کردن شکاف ها و بازسازی بخش هایی از بناهای سنگی لطمه دیده نیز استفاده شده است.
این مطالعه که توسط پروفسور "چو جیان" و دکتر "یانگ یانگ" رهبری شد، بتازگی در مجله Environmental Chemical Engineering انتشار یافته است.
منبع:

1401/02/24
13:56:18
5.0 / 5
422
تگهای خبر: تولید , صنعت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک