URLبرخورد دهنده هادرونی بزرگ رکورد زد

برخورد دهنده هادرونی بزرگ رکورد زد

برخورد دهنده هادرونی بزرگ که چند روز پیش بعد از سه سال تعطیلی فعالیتش را از سر گرفت، رکورد جهانی شتاب دهی پروتون را ارتقا بخشید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برخورد دهنده هادرونی بزرگ(LHC) که بتازگی ارتقا یافته است، بعد از سه سال تعطیلی در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۲۲ باردیگر افتتاح شد و الان با پرتوهای پروتون خود رکورد جهانی را شکست.
برخورددهنده هادرونی بزرگ یک شتاب دهنده ذره ای و برخورددهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی "سرن" در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی(۲۰ شهریور ۱۳۸۷) بعد از ۲۰ سال آماده سازی، شروع به کار کرد و هدف از ساختن آن شناخت اجرام ماده در حد فاصل ۱۰ به توان منفی ۲۳ سانتی متر، آزمایش مدل استاندارد ذرات، کشف اجزای یافت نشده مدل استاندارد، آزمون نظریه ابرتقارن و نظریه وحدت بزرگ است.
از دیگر اهداف مهم این پروژه، کشف ذره بنیادی "هیگز" است که فیزیک دانان ذرات بنیادی، وجود آنرا پیشگویی کرده اند. ذره "هیگز" یا "بوزون هیگز"، دخیل در ایجاد جرم در ذرات بنیادی است.
در این آزمایشگاه، پروتون ها در یک تونل ۲۷ کیلومتری شتاب گرفته و به اندازه بسیار زیادی انرژی می گیرند و با هم برخورد می کنند تا این برخورد، ردی از "بوزون هیگز" را نشان دهد.
این شتاب دهنده ۹ روز پس از راه اندازی اولیه به سبب نقص فنی و بالا رفتن دمای آهن رباهای ابر رسانا که باید در دماهای پایین کار کنند، متوقّف شد و بعد از ۱۴ ماه وقفه در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۰۹ باردیگر افتتاح شد.
در برخورد دهنده هادرونی بزرگ، تونل ها طوری طراحی و برنامه ریزی شده اند که در سراسر مسیرِ حلقه ای شکل، چهار برخورد برای پروتون ها صورت گیرد که این نقاط، محل قرارگیری آزمایش ها هستند.
مرکز کنترل "سرن" هرگونه کنترل و سازماندهی اساسی را بر روی این شتاب دهنده انجام می دهد.
برخورد دهنده هادرونی بزرگ روز جمعه ۲۲ آوریل بعد از یک وقفه برنامه ریزی شده سه ساله که طی آن تعدادی ارتقاء در این تاسیسات انجام شد، مجدداً افتتاح شد. این پیشرفت ها هم اکنون درحال آزمایش هستند و در راه اندازی مجدد و آماده سازی برای فاز عملیاتی جدید خود به نام "Run ۳" موفق به شکست یک رکورد جدید شده است.
این شتاب دهنده ذرات، بزرگترین و قدرتمندترین شتاب دهنده در جهان است و در یک آزمایش که مدت کوتاهی پس از راه اندازی مجدد آن انجام شد، پرتوهای پروتون بیشتر از همیشه شتاب داد.
مرکز کنترل "سرن" ساعاتی پیش در یک توییت نوشت: امروز دو پرتوی آزمایشی پروتون LHC برای نخستین بار به رکورد انرژی ۶.۸ تراالکترون ولت(تریلیون الکترون ولت-TeV) در هر پرتو شتاب گرفتند. پس از راه اندازی مجدد LHC، این عملیات قسمتی از کارهای راه اندازی مجدد این ماشین در راه آماده سازی برای "Run۳" برنامه ریزی شده است.
برخورد دهنده هادرونی بزرگ با شتاب دادن به دو پرتو از ذرات مانند پروتون به سمت یکدیگر کار می کند. این پرتوهای پرانرژی با هم برخورد می کنند و به فیزیکدانان ذرات اجازه می دهند تا محدودیت های شدید دنیای فیزیکی ما را کشف کنند و حتی جنبه هایی از فیزیک را که قبلاً دیده نشده است، کشف کنند.
با به روزرسانی های انجام شده در طول عدم فعالیت و خاموشی برنامه ریزی شده برخورد دهنده هادرونی بزرگ، انرژی پرتوهای پروتون برخورد دهنده هادرونی بزرگ از ۶.۵ تریلیون الکترون ولت به ۶.۸ تریلیون الکترون ولت افزایش می یابد.
برای مقایسه باید اظهار داشت که یک تراالکترون ولت یا تریلیون الکترون ولت از نظر انرژی جنبشی، تقریباً برابر با انرژی پرواز یک پشه است. در صورتیکه ممکنست این مقدار انرژی، خیلی کم به نظر برسد، اما این مقدار انرژی برای یک پروتون منفرد، باورنکردنی است.
تأسیسات برخورد دهنده هادرونی بزرگ برای کشف اسرار کیهانی از بررسی نامزدهای احتمالی ماده تاریک تا متحول کردن کامل درک ما از فیزیک استفاده می شود. حالا برخورد دهنده هادرونی بزرگ که هم باردیگر روشن شده و هم مطابق با ارتقاهای جدید کار می کند، به خوبی درحال فعالیت است تا دور جدیدی از تحقیقات فیزیک پیشگامانه را ممکن کند.
منبع:

1401/02/07
01:07:38
5.0 / 5
373
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک