URLچگونگی تسکین افسردگی با قارچ جادویی

چگونگی تسکین افسردگی با قارچ جادویی

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران بتازگی دریافته اند که چرا یک ترکیب گرفته شده از ˮقارچ های جادوییˮ، مغز انسان را برای تسکین افسردگی تحریک می کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، "سیلوسایبین"(Psilocybin) یک ماده توهم زا است که در "قارچ های جادویی" یافت می شود و این قابلیت را دارد که مناطقی از مغز را که در افراد مبتلا به افسردگی بیشتر از حالت عادی از هم جدا شده اند، به هم مرتبط کند و آنها را کمتر در الگوهای تفکر منفی قرار دهد.
این امر خصوصاً برای کسانی که از افسردگی مقاوم به درمان رنج می برند، بسیار مهم می باشد. با این وجود، در صورتیکه این اثر به شکل گسترده مستند شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است، ما هنوز دقیقا نمی دانیم که چگونه این ترکیبات روانگردان می توانند شبکه های مغزی را تحت تاثیر قرار دهند.
حالا یک مطالعه جدید که توسط گروهی از دانشمندان علوم اعصاب انجام شده است، با نقشه برداری از مغز به دانش ما در مورد نحوه عملکرد "سیلوسایبین" در مغز افزوده است.
این مطالعه نشان داد که بعد از دریافت دو دوز سیلوسایبین، نواحی خاصی از مغز افراد افسرده به هم پیوسته تر و انعطاف پذیرتر می شوند و این تغییرات تا سه هفته بعد از درمان ادامه دارد.
سیلوسایبین موفق می شود این کار را به روشی انجام دهد که سایر داروهای ضد افسردگی انجام نمی دهند. این امر نشان میدهد می توان از سیلوسایبین برای درمان افسردگی به روشی منحصر به فرد بهره برد.
سیلوسایبین یا سایلوسایبین یک ماده روان گردان است که در کلاس "ایندول" و "تریپتامین" طبقه بندی می شود. قارچ های سایلوسایبین حاوی سایلوسایبین و سایلوسین هستند که برای مقاصد تفریحی و پزشکی جهت درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. سایلوسایبین پس از مصرف در بدن انسان به سایلوسین تبدیل می شود که دارای اثرات تغییر دهنده ذهن است. بطور کلی، این تأثیرات شامل سرخوشی، توهمات دیداری و ذهنی، تغییر در ادراک، حس تحریف شده از زمان و تجارب معنوی درک شده است. از عوارض جانبی آن نیز می توان به حالت تهوع و وحشت اشاره نمود. در کل، اثرات سیلوسایبین بسیار متغیر است و به ذهنیت و محیطی که کاربر در آن زیست می کند، بستگی دارد.
اثر توهم زای این ماده به سبب شباهت ساختاری شیمیایی آن به پیامرسان عصبی سروتونین است.
تصاویر یافت شده از نقاشی های دیواری قبل از تاریخ و نقاشی های سنگی اسپانیا و الجزایر امروزی حاکی از آنست که استفاده انسان از قارچ جادویی به دوران باستان بازمی گردد.
در سال ۱۹۵۹، "آلبرت هافمن" شیمی دان سوئیسی، ماده فعال سیلوسایبین را از قارچ جادویی جدا کرد و کارفرمای "هافمن"، داروی روانگردان خالص حاصل را جهت استفاده در روان درمانی به پزشکان در سراسر جهان فروخت. بااینکه قوانین محدود کننده دارو در اواخر دهه ۱۹۶۰ بطور فزاینده ای محدود کننده تحقیقات علمی در مورد اثرات سیلوسایبین و سایر توهم زاها بود، اما محبوبیت آن بعنوان یک عامل تقویت کننده معنویت افزوده شد.
شدت و مدت اثرات سیلوسایبین بسته به نوع قارچ، دوز، فیزیولوژی فردی و غیره متغیر است.
همانطور که در آزمایش های انجام شده توسط "تیموتی لیری" در دانشگاه "هاروارد" در اوایل دهه ۱۹۶۰ نشان داده شد، سیلوسایبین بعد از مصرف به سرعت به سایلوسین متابولیزه می شود که بعد از آن بر روی گیرنده های سروتونین در مغز اثر می گذارد. اثرات این ماده بطور معمول از دو تا شش ساعت طول می کشد، بااینکه در افراد تحت تأثیر سیلوسایبین، ممکنست اثرات آن بسیار طولانی تر باشد، برای اینکه این دارو می تواند درک زمان را تحریف کند. سیلوسایبین دارای سمیت کم و پتانسیل لطمه کم است. با وجود این، نگهداری قارچ حاوی سیلوسایبین در بیشتر کشورها برخلاف قانون است و طبق خیلی از قوانین ملی، این دارو بعنوان مواد مخدر طبقه بندی شده است.
حالا از سال ۲۰۲۱، تحقیقات روی سیلوسایبین در مورد درمان اثرات بالقوه اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا به تشخیص سرطان و اختلال در مصرف الکل است.
پس از مصرف سیلوسایبین، طیف وسیعی از اثرات ذهنی شامل احساس گمراهی، بی حالی، سرخوشی، شادی و افسردگی ممکنست تجربه شود. در یک مطالعه ۳۱ درصد از داوطلبانی که دوز بالایی به آنها داده شده بود، احساس ترس قابل توجهی داشتند و ۱۷ درصد گرفتار پارانویای گذرا بودند.
دوزهای پایین این دارو می تواند اثرات توهم زا بوجود آورد. توهمات چشم بسته ممکنست رخ دهد که در آن فرد مبتلا، اشکال هندسی چند رنگ و توالی های تخیلی زنده را می بیند. تعدادی از افراد گزارش می کنند که تجربه ای مانند احساس لمس هنگام مشاهده رنگ ها را دارند.
سیلوسایبین در دوزهای بالاتر می تواند منجر به تشدید پاسخ های عاطفی، افزایش توانایی در درون نگری، بازگشت به تفکر بدوی و کودکانه و فعال سازی رد حافظه واضح با زیر بناهای عاطفی بارز شود. توهم بصری با چشم باز شایع است و ممکنست بسیار دقیق باشد، بااینکه به ندرت با واقعیت اشتباه گرفته می شود.
اثرات فیزیولوژیک این دارو شامل اتساع مردمک چشم(۹۳درصد)، تغییرات در ضربان قلب(۱۰۰ درصد)، تغییرات فشار خون (۸۴درصد) همچون افت فشار خون(۳۴ درصد)، افزایش فشار خون(۲۸درصد) و بی ثباتی عمومی (۲۲درصد) است. همین طور حالت تهوع(۴۴درصد)، لرزش(۲۵ درصد) و عدم توانایی جهت دهی صحیح یا محدود شدن حرکات(۱۶ درصد)گزارش شده است.
افزایش موقتی فشار خون ناشی از مصرف این دارو می تواند یک عامل خطر برای مصرف کنندگان دارای فشار خون بالا باشد.
یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۵ در انگلیس نشان داد که تهوع یا استفراغ در بیش از یک چهارم کسانی که در سال قبل از قارچ جادویی بهره برده اند، احساس شده است، بااینکه این اثر بیشتر به سبب قارچ است نه خود سیلوسایبین.
ضمن این که در یک مطالعه، تجویز دوزهای تدریجی روزانه سیلوسایبین به مدت ۲۱ روز، هیچ تاثیر قابل اندازه گیری بر روی سطح الکترولیت، سطح قند خون یا آزمایش سمیت کبدی نداشت.
نکته جالب اینجاست که سیلوسایبین به شدت بر درک گذشت زمان تاثیر می گذارد. مصرف کنندگان به طور معمول احساس می کنند زمان دیر می گذرد و در نتیجه تصور می کنند که بنظر می رسد دقیقه ها به اندازه یک ساعت می گذرند یا زمان ساکن شده است. مطالعات نشان داده است که سیلوسایبین بطور قابل توجهی توانایی افراد را در سنجش فواصل زمانی بیشتر از ۲.۵ ثانیه مختل می کند.
این نتایج با نقش دارو در تأثیر فعالیت قشر جلوی مغز و نقشی که قشر پیشانی در درک زمان دارد، سازگار است. با این وجود، اساس عصبی-شیمیایی اثرات سیلوسایبین بر درک زمان با قطعیت شناخته نشده است.
استفاده از قارچ جادویی برای از بین بردن افسردگی شدید
مطالعات قبلی بر روی ترکیبات روان گردان هایی مانند ال اس دی و سیلوسایبین، نویدهای قابل توجهی را در درمان انواع شرایط سلامت روان نشان داده است. در خیلی از موارد، شرکت کنندگان در مطالعه بالینی پیشرفت هایی را در غلبه بر "اختلال اضطراب بعد از سانحه"(PTSD) یا کنار آمدن با مواجهه با یک بیماری لاعلاج تجربه کرده اند.
"PTSD" نشانگان یا سندرمی است که بعد از مشاهده، تجربه مستقیم یا شنیدن یک عامل استرس زا و لطمه زای شدید روی می دهد که می تواند به مرگ یا تهدید به مرگ یا وقوع یک سانحه جدی منجر شود.
با این وجود از آنجا که این مطالعات دقیقاً نشان نداده اند که چگونه داروهای روان گردان، ذهن را باردیگر سیم کشی می کنند، گروهی از عصب شناسان تصمیم گرفتند از فناوری تصویربرداری عصبی برای کاوش عمیق در مغز و یافتن پاسخ ها استفاده کنند.
پژوهشگران افرادی را که از افسردگی شدید رنج می بردند، ثبت نام کردند و سیلوسایبین یا یک داروی ضد افسردگی استاندارد را برای آنها تجویز کردند. این در حالی بود که شرکت کنندگان نمی دانستند کدام یک را دریافت می کنند.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی(fMRI) که عملکرد متابولیک را به تصویر می کشد، برای ثبت دو عکس فوری از فعالیت مغز آنها، یکی یک روز پیش از دریافت نخستین دوز و دومی سه هفته بعد از دریافت دوز نهایی استفاده شد. شرکت کنندگان همین طور در طول این مدت با متخصصان بهداشت روان ملاقات داشتند.
طبق مطالعه انتشار یافته در مجله "نیچر مدیسین"(Nature Medicine)، شرکت کنندگانی که داروی ضد افسردگی دریافت کرده بودند، بهبود خفیفی در علایم خود در طول سه هفته گزارش کردند و فعالیت عصبی آنها در قسمت های خاصی از مغز محدود شد. با این وجود، افرادی که سیلوسایبین دریافت کرده بودند، بهبود سریع و پایدار از افسردگی خودرا گزارش کردند و فعالیت عصبی آنها گرفتار چابکی شناختی شبیه به یک مغز سالم شده بود.
روانگردان ها چگونه مغز را باردیگر سیم کشی می کنند؟
"دیوید نات" رییس مرکز تحقیقات روان گردان ها می گوید: این یافته ها مهم هستند، برای اینکه برای نخستین بار متوجه می شویم که سیلوسایبین متفاوت از داروهای ضدافسردگی معمولی عمل می کند و مغز را انعطاف پذیرتر و روان تر می کند و کمتر در الگوهای تفکر منفی در رابطه با افسردگی مستقر می شود.
وی ادامه داد: این مطالعه بر پیش بینی های اولیه ما مهر تایید می زند و تایید می کند که سیلوسایبین می تواند یک رویکرد جایگزین واقعی برای درمان افسردگی باشد.
نتایج این مطالعه هیجان انگیز است، با این وجود، این مطالعه دارای کاستی هایی مانند اندازه کوچک و بازه زمانی کوتاه مدت است. علاوه بر این، محققانی که در این مطالعه شرکت نداشته اند، اظهار کرده اند که این یافته ها چندان تکان دهنده نیستند، اما توضیح بیولوژیکی جدید و قابل قبولی برای موفقیت های درمانی مواد روان گردان ارائه کرده است.
بدیهی است که هیچ کس نباید بدون مشورت با پزشک یا درمانگر خود مبادرت به استفاده از داروهای روان گردان کند.
پژوهشگران امیدوارند که یافته های آنها راه را برای تحقیقات بیشتر در مورد توانایی سیلوسایبین در درمان سایر بیماریهای روانی هموار کند.
منبع:

1401/01/24
19:21:13
5.0 / 5
541
تگهای خبر: آزمایش , شبكه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک