URLدر گزارش كوتاه كننده لینك اعلام شد؛

زیرساخت های قانونی برای تحقق شعار سال فراهم گشته است

زیرساخت های قانونی برای تحقق شعار سال فراهم گشته است

عضو کمیسیون آموزش مجلس ضمن اشاره به قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: این قانون هم موانع را برداشته و هم زمینه را بوجود آورده و هم حمایت ویژه از اقتصاد دانش بنیان داشته است.احمد حسین فلاحی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ در خصوص تولید دانش بنیان و اشتغال زایی اظهار داشت: مقام معظم رهبری همیشه بر مبحث اقتصاد و تولید دانش بنیان تاکید داشتند و سال جاری هم با نامگذاری سال ۱۴۰۱ به نام تولید دانش بنیان و اشتغالزایی تاکید باردیگر ای بر اهمیت این حوزه داشتند.
وی ضمن اشاره به قانون جهش تولید دانش بنیان مجلس افزود: سال قبل مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان «جهش تولید دانش بنیان» تصویب کرد که ایرادات آن هم که توسط شورای نگهبان مطرح شده بود، رفع شده و باردیگر به شورای نگهبان برای تأیید نهایی ارسال شده است.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این بدین معنا است که زیرساخت های قانونی شعار سال جاری را برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و تولید دانش بنیان فراهم نموده ایم.
وی افزود: تلاش ما بر این بوده که تمام موانع قانونی را از جلوی پای شرکتهای دانش بنیان برداریم و تلاش نماییم که پارک های علم و فناوری را فعال تر نماییم. در بودجه ۱۴۰۱ هم دولت عنایت ویژه ای به این بخش داشته است و تقریباً زمینه برای جهش تولید دانش بنیان فراهم است.
فلاحی افزود: این شعار بسیار هوشمندانه از جانب مقام معظم رهبری انتخاب شده است، چون هم اکنون جهان به سمت «تجاری سازی علم» حرکت می کند، دیگر حالا اقتصاد از راه خام فروشی، نفت و غیره درحال نزدیک شدن به پایان خود است و آنچه که امروز حرف اول را در دنیا می زند، اقتصاد دانش بنیان است و امروز کشوری پیشتاز و قدرتمند است که در عرصه علمی بتواند سرآمد باشد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه ما به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران طی این چند سال، جز کشورهای برتر منطقه و مقام ۱۵ جهان را در تولید علم داریم و امروز بیشتر از ۶ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال می باشند. باوجود جوانان نخبه ای که اگر موانعی سد راهشان نباشد و حمایت شوند، می توانیم بگوییم در بحث اقتصاد دانش بنیان جزو کشورهای اول خواهیم بود.
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کما این که در بسیاری از تولیدات هم جز کشورهای برتر هستیم در بعضی از عرصه ها مانند فناوری و نظامی بهتر عمل کرده ایم و امیدواریم که در بخش های دیگر هم به این مساله توجه گردد و این شعار بتواند بهانه ای باشد برای توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان و جلوگیری نماییم از مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر و بتوانیم افتخارات علمی را در کشور خود رقم بزنیم.
وی به «قانون جهش تولید دانش بنیان» اشاره نمود اضافه کرد: این قانون هم موانع را برداشته و هم زمینه را بوجود آورده و هم حمایت ویژه از اقتصاد دانش بنیان خواهد داشت. در واقع در این قانون توجه ویژه ای به نسل جوان شده است.
وی تصریح کرد: ضمانت پشتیبانی قانونی از دانش بنیان ها با قانون جدید فراهم خواهد شد.
وی درباره انتظار از مدیران کشور برای تحقق شعار سال اضافه کرد: امیدوارم بعضی از مدیران درک درستی از وضعیت جهان و مساله دانش بنیان داشته باشند، چون هنوز بسیاری از مدیران توجیه نشده اند که امروز، آنچه که در دنیا حرف اول را می زند، اقتصاد دانش بنیان است و باید به این سمت حرکت نماییم.
وی افزود: اول باید توجیه شوند، ثانیاً تلاش کنند مانعی ایجاد نکنند. در دولت های گذشته موانع زیادی برای این جوانان و دانش بنیان ها بوجود آمده است ان شاءالله با این قانون و تاکید جدید رهبری موانع برداشته شود و حمایت ویژه ای از این گروه ها داشته باشیم.

1401/01/03
14:07:27
5.0 / 5
692
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک