URL



توسط یك شركت دانش بنیان؛

ساخت گندزدای آب دریا و برج های خنک کننده پتروشیمی

ساخت گندزدای آب دریا و برج های خنک کننده پتروشیمی

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت سامانه ای مجهز به آند دارای پوشش نانوساختار برای الکترولیز آب دریا و گندزدایی آب برج های خنک کننده پتروشیمی شدند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، الکترولیز آب دریا به دلیلهای مختلفی مانند تولید هیدروژن یا حصول سدیم هیپوکلریت انجام می شود. از هیدروژن حاصل از الکترولیز آب دریا در کاربردهای مختلفی همچون سلول های سوختی استفاده می شود که می توانند انرژی و برق مصرفی مناطق مختلف را تامین کند.
استفاده از هیپوکلریت تولیدی از الکترولیز آب دریا نیز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی سبب کاهش مشکلات ناشی از رسوب و خوردگی در قطعات و لوله های این صنایع می شود. در پروسه الکترولیز از یک جریان الکتریکی مستقیم و دو الکترود استفاده می شود.
در این پروسه منبع جریان الکتریکی با جریان مستقیم به دو الکترود موجود در آب متصل می شود و آب تجزیه شده و گاز هیدروژن در کاتد و گاز اکسیژن در آند تولید می شوند.
این شرکت با اعمال پوشش دارای ساختار نانومتری با ابعاد حدود ۲۰ نانومتر حاوی اکسیدهای فلزی مختلف سبب کاهش میزان مصرف عناصر کاتالیستی گرانقیمت شده است. بمنظور الکترولیز آب دریا می توان از الکترودهای از جنس اکسیدهای فلزی مختلط (MMO)، بهره برد که بطور معمول نرخ سایش پایینی دارند و هندسه آنها حدودا ثابت باقی می ماند.
این الکترودها که از موادی مانند IrO۲، PtO۲ و RuO۲ ساخته می شوند جایگزین مناسبی برای آندهای قدیمی مانند آندهای گرافیتی هستند. اما هزینه این آندها زیاد است. تعدادی از آندهای ارزانتر نیز با زیرلایه تیتانیوم خالص تولید شده و پوششی از اکسیدهای مختلط بر آن اعمال می شود. با توسعه الکترودهای جدید مبتنی بر نانوفناوری و جایگزینی آنها با الکترودهای سنتی تولید شده از عناصر فلزی گرانقیمت مانند پلاتین و ایریدیوم هزینه پروسه الکترولیز کم شده و بازده این پروسه افزایش می یابد.
این محصول ازطریق یک شرکت دانش بنیان به تولید رسیده است.

1400/12/14
22:10:45
5.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک