URLمتا سریع ترین کامپیوتر جهان را می سازد

متا سریع ترین کامپیوتر جهان را می سازد

شرکت متا از ابر رایانه جدید خود معروف به ˮAI Research SuperClusterˮ یا به اختصار ˮRSCˮ، رونمایی نمود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این کامپیوتر در دسته ی سریع ترین کامپیوتر های جهان قرار می گیرد و در حالیکه سرعت آن دائما در حال افزایش می باشد می تواند آخر سال رتبه اول را کسب کند و قدرت محاسباتی آن به اگزامقیاس می رسد.
رایانش اگزامقیاس به انجام محاسبات با قدرت یک کوینتیلیون محاسبه بر ثانیه اشاره دارد.
شرکت متا که پیش تر با نام فیس بوک فعالیت می کرد چند سالی است که وارد حوزه هوش مصنوعی شده است و فهمیدن علت آن، کار سختی نیست. این مجموعه از راه فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ داده های بسیار زیادی تولید می کند که یک انسان قادر به پردازش آنها نیست.
کامپیوتر شرکت متا وظیفه انجام این کار را بر عهده خواهد گرفت و از داده ها و قدرت محاسباتی بالا برای آموزش هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر اشیاء در تصاویر، کلمات در صدا، ترجمه سریع زبان ها و شناسایی محتوای مضر و اطلاعات نادرست که نباید در رسانه های اجتماعی منتشر شوند، استفاده می نماید و البته که در نهایت این کامپیوتر به کمک دنیای متاورس می آید.
بیشتر بخوانید: دنیای مجازی متاورس کجاست؟
در شکل فعلی، این ابر رایانه حاوی ۶۰۸۰ پردازنده گرافیکی Nvidia A۱۰۰ است که از راه یک شبکه Quantum InfiniBand متصل شده و می تواند داده ها را با سرعت ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه منتقل کند.
از نظر فضای ذخیره سازی این سیستم ۱۷۵ پتابایت حافظه دارد. ۴۶ پتابایت آن حافظه نهان(cache) و ۱۰ پتابایت آن حافظه سیستم فایل شبکه ای است. یک پتابایت معادل یک میلیون گیگابایت است.
در آزمایش های انجام شده، ابر رایانه "RSC" قادر به آموزش مدلهای پردازش زبان طبیعی با سرعت سه برابر بیشتر از ابر رایانه هوش مصنوعی پیشین متا بود. در بینایی کامپیوتری هم عملکرد آن ۲۰ برابر سریع تر بود. بینایی کامپیوتری یکی از شاخه های علوم کامپیوتر است که شامل روش های در ارتباط با دستیابی تصاویر، پردازش، آنالیز و درک محتوای آنها است.
از همه مهمتر، متا می گوید که "RSC" اقداماتی امنیتی انجام داده است برای مثال این کامپیوتر به اینترنت متصل نیست و داده ها فقط از مراکز داده این شرکت به دست می آیند. این داده ها در تمام طول مسیر تا رسیدن به سیستم رمزنگاری می شوند و تنها زمانی رمزگشایی می شوند که مقرر است از آنها برای آموزش مدلها استفاده گردد.
این تازه اول راه است. تا اواسط سال ۲۰۲۲، این ابر رایانه با ۱۰ هزار پردازنده گرافیکی بیشتر ارتقا پیدا می کند و تبدیل به شبکه ای سریع تر می شود که قادر به ارسال ۱۶ ترابایت داده در ثانیه است و مجموعا یک اگزابایت فضای ذخیره سازی دارد.
هم اکنون برترین ابر رایانه جهان کامپیوتر ژاپنی "Fugaku" است. اما نمی توان این دو کامپیوتر را مقایسه کرد چونکه ابر رایانه متا هنوز به صورت کامل عملیاتی نشده و این دو آزمایش های یکسانی را پشت سر نگذاشته اند. ازاین رو اعداد و ارقام به دست آمده را نمی توان به صورت مستقیم مقایسه کرد. در هرصورت "RSC" زمانی که اواخر سالجاری کار خویش را آغاز کند به سادگی در بین ۱۰ ابررایانه برتر جهان قرار خواهد گرفت.
منبع:

1400/11/05
20:19:41
5.0 / 5
627
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک