URLطراحی جالب برج پرتاب اسپیس ایکس با ۲ بازو!

طراحی جالب برج پرتاب اسپیس ایکس با ۲ بازو!

ایلان ماسک، رییس شرکت اسپیس ایکس با انتشار فیلمی در صفحه توییتر خود از برجی رونمایی نمود که مقرر است برای پرتاب و گرفتن موشک مریخی استارشیپ مورد استفاده قرار بگیرد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، این سازه که در تاسیسات "استاربیس"(Starbase) این شرکت در تگزاس درحال ساخت است دارای بازوهایی شبیه به چوب غذاخوری(چاپستیک) است که برای بازگرداندن پیشران موشک به موقعیت اصلی خود بعد از رساندن مرحله دوم موشک به مدار استفاده خواهد شد.
"لکس فریدمن"(Lex Fridman)، محقق رباتیک، این برج پرتاب موشک را، یکی از طوفانی ترین طراحی های مهندسی تولید شده تا حالا می داند.
نخستین پرتاب مداری موشک استارشیپ مقرر است طی ۱۰ هفته آتی صورت گیرد که در آن این فضاپیما از پایگاه استاربیس برخاسته و یک سفر ۹۰ دقیقه ای را به انجام می رساند و در نهایت در نزدیکی سواحل هاوایی فرود می آید.
زمانی که توسعه و آزمایش این فضاپیما تمام شود، اسپیس ایکس می خواهد که موشک های استارشیپ را به تولید انبوه برساند. هدف آن استفاده از مجموعه ای از موشک های نسل آینده برای ایجاد یک کلنی انسانی در مریخ است.


شرکت ماسک به دنبال خرید سکوهای نفتی بلااستفاده و تغییر آنها برای ساخت یک شبکه ی جهانی از تاسیسات پرتاب موشک دور از ساحل است.
این میلیاردر قبل از این اعلام نموده بود که قصد ارسال استارشیپ ها به ماه تا سال ۲۰۲۴ و ارسال آنها به مریخ تا سال ۲۰۳۰ را دارد با این وجود ساخت این فضاپیماها به سبب شکایت قانونی جف بزوس، رییس شرکت بلواوریجین از ناسا، به تاخیر افتاد.
این اقدام قانونی بلواوریجین به دنبال قرارداد ناسا و اسپیس ایکس انجام گرفت. در این قرارداد ساخت یک فضاپیما برای فرود بر ماه به شرکت اسپیس ایکس سپرده شد و بزوس این مساله را ناعادلانه می دانست. بااینکه شکایت وی در نهایت رد شد.
بلواوریجین هنوز موفق به انجام یک ماموریت مداری توسط موشک نیوشپرد خود نشده است این در حالیست که اسپیس ایکس موارد زیادی از ارسال محموله و افراد به فضا را در کارنامه خود دارد.
در سال ۲۰۲۱، شرکت ایلان ماسک رکورد پرتاب موشک را شکست و در طول یک سال ۳۰ موشک به مدار پرتاب کرد.
این شرکت همین طور رکورد پرتاب پی در پی دو موشک را شکست و دو ماموریت مجزا را با بهره گیری از موشک چندبار مصرف فالکون ۹ با فاصله تنها ۱۵ ساعت از یکدیگر به انجام رساند.
چندبار مصرف بودن موشک ها کلید رسیدن به اهداف ایلان ماسک برای استارشیپ است و آخرین برج پرتاب طوری طراحی شده که امکان انجام چندین ماموریت در روز را با بهره گیری از یک پیشران فراهم می آورد.
بازوی های گیرنده این سکوی پرتاب، نیاز به قراردادن پایه روی پیشران را از بین می برند و بدین ترتیب وزن موشک، سوخت و هزینه پرتاب آن کاهش پیدا می کند.
بعید است که در نخستین کوشش برای پرتاب استارشیپ به مدار از این بازوها استفاده گردد برای اینکه فرصت کافی برای آزمایش مناسب مکانیسم های این بازوی رباتیک وجود ندارد. انتظار می رود استارشیپ نخستین پرواز مداری خودرا در ماه مارس تجربه کند.


1400/10/22
22:50:33
5.0 / 5
685
تگهای خبر: آزمایش , تولید , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک