URLرادیاتور جیمز وب باز شد

رادیاتور جیمز وب باز شد

کوتاه کننده لینک: رادیاتور تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ که یکی از ابزارهای پیش بینی شده برای خنک نگه داشتن این تلسکوپ است، مستقر شد و این آخرین مرحله در راه مراحل نهایی باز شدن آینه آنست.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، رصدخانه فضایی جدید ناسا با فناوری پیشرفته و دمای پایین، یک قدم به جمع آوری دانش جدید و جالب از کیهان نزدیک شده است.
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد و تا حالا زمان خودرا در فضا صرف اجرای یک توالی پیچیده از مراحل استقرار برای باز شدن و رسیدن به پیکربندی نهایی خود صرف کرده است. برمبنای بیانیه ناسا، این تلسکوپ روز پنجشنبه ۶ ژانویه ۲۰۲۲، ساعاتی بعد از استقرار آینه ثانویه خود، مرحله دیگری از این مراحل را در حدود ساعت ۸: ۴۸ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۷: ۱۸ به وقت ایران) که استقرار رادیاتوری به نام "ADIR" بود، به انجام رساند.
این رادیاتور یک قطعه ۱.۲ متری در ۲.۴ متری است که به پشت "جیمز وب" متصل شده و با تسمه های فویل آلومینیومی به ابزار آن متصل می شود. بگفته ناسا، این رادیاتور با سلول های لانه زنبوری با سطحی فوق العاده سیاه پوشیده شده است که به این مکانیزم اجازه می دهد تا گرما را از ابزار رصدخانه دور کرده و به سمت فضا بفرستد.
طبق جدول زمانی ناسا برای مراحل استقرار "جیمز وب"، رادیاتور "ADIR" توسط چهار قفل در پیکربندی تلسکوپ قرار گرفت که سه قفل آن اندکی بعد از پرتاب باز شدند و قفل نهایی طی پروسه استقرار ۱۵ دقیقه ای این رادیاتور باز شد و این قطعه به آرایش نهایی خود رسید.


این رادیاتور یک قطعه کلیدی از فناوری خنک کننده است که به رصدخانه امکان می دهد سیگنال های فروسرخ ضعیف را به خوبی دریافت کند. از آنجا که نور فروسرخ با گرما هم راه است، ابزار فروسرخ باید به شکل باورنکردنی سرد بمانند. رادیاتور "وب"، همراه با آفتابگیر بزرگ آن و قرارگیری این تلسکوپ در مداری که در سایه زمین و در سمت مخالف زمین از خورشید است، گرما را از ابزار حساس "جیمز وب" دور نگه می دارد.
همانطور که اشاره شد، استقرار "ADIR" یک روز بعد از آن رخ می دهد که تیم عملیات "جیمز وب" با موفقیت آینه ثانویه آنرا که روی ساختاری سه پایه مانند در مقابل آینه اصلی طلایی نگه داشته شده است، مستقر کرد.
اکنون مرحله کار بعدی، باز کردن دو پنل جانبی آینه اصلی است. آینه اولیه "جیمز وب" شامل ۱۸ بخش مجزا است، اما این آینه در حالت نهایی آنقدر بزرگ است که در موشکی که تلسکوپ را پرتاب کرد، جا نمی شد، بدین سبب دو پنل جانبی سه بخشی در حالت تاخورده قرار گرفتند تا بعد از پرتاب، در فضا باز شوند.
تیم عملیات "جیمز وب" یک روز را صرف باز کردن و بستن هر پنل جانبی خواهدنمود و با این روند انتظار می رود امروز جمعه ۷ ژانویه پروسه استقرار پنل چپ آینه اصلی شروع شود و روز شنبه ۸ ژانویه نیز پنل سمت راست مشتقر شود، بااینکه هر دو پروسه می توانند در صورت صلاحدید تیم عملیات، به تعویق انداخت.
ناسا گفته است که پخش زنده ای از کنترل ماموریت استقرار بال آینه دوم را انجام خواهد داد و بعد از تکمیل این فرایند، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهدنمود.
آینه اصلی ۶.۵ متری "وب" از ۱۸ بخش شش ضلعی تشکیل شده است که از یک بخش مرکزی و دو بخش جانبی کوچک تر تشکیل شده است. دو بخش جانبی آن قبل از پرتاب به سمت پشت آینه تا شده اند تا بتوان این آینه را درون کپسول محافظ موشک آریان ۵ قرار داد. راه اندازی آینه اصلی شامل باز کردن این دو بخش جانبی و محکم کردن آنها سر جایشان است.
نام آینه دوم "وب" از آن جهت انتخاب شده است که این آینه دومین سطح بعد از آینه اصلی است که نور در راه رسیدن به چهار جزء علمی "وب" به آن برخورد می کند. این تلسکوپ به مطالعه جهان در نور فروسرخ خواهد پرداخت. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این تلسکوپ با گذشت یک ماه از پرتاب به پیکربندی و مدار نهایی خود می رسد.
این تلسکوپ در نقطه لاگرانژ ۲ در مدار خورشید قرار خواهد گرفت و فاصله آن از زمین ۱.۵ میلیون کیلومتر خواهد بود. راه اندازی و نصب همه ی تجهیزات "وب" حدود ۶ ماه به طول می انجامد و بعد از آن باید منتظر دریافت نخستین داده های آن باشیم.
"وب" به چهار ابزار علمی برای مساعدت با مشاهدات خود مجهز شده است. اینها شامل دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam)، طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec)، ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) و سنسور هدایت دقیق/تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هستند. تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.
ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا، دهه هاست درحال کار بر روی این تلسکوپ است و بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت "جیمز وب" هزینه کرده است.
هدف اصلی این تلسکوپ، بررسی چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها بعد از "مه بانگ" است و می خواهد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از نخستین کهکشان هایی که تا حالا شکل گرفته اند، ثبت کند. دوربین های فروسرخ این تلسکوپ به قدری قدرتمند و دقیق هستند که می توانند حضور یک خر زنبور را از فاصله ۲۴۰ هزار مایلی(فاصله بین زمین و ماه) تشخیص دهند. "جیمز وب" همین طور به اخترشناسان کمک خواهدنمود تا اسرار جهان را درک کنند.
"جیمز وب" ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از هابل است. همین طور وب از نور فروسرخ استفاده می نماید و دارای طول موج هایی است که می تواند از میان ابرهای غباری نیز که ممکنست از دید هابلِ متکی به نور مرئی جا مانده باشد، گذر کند. وب باید عمیق تر از پیش کیهان را رصد کند و کهکشان هایی را که بعد از مه بانگ شکل گرفتند، شناسایی کند. شناسایی این کهکشان ها به سبب دور دست بودن و نور کم برای هابل چندان امکان پذیر نیست.
نمی توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چونکه "هابل" همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده نماید. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید. "وب" اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ مقرر است با هم (البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند. "هابل" می تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر (nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در صورتیکه برد "وب" از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون خواهد بود. "جیمز وب" برخلاف "هابل" در مدار زمین قرار نمی گیرد، بلکه در مدار خورشید و در نقطه ی لاگرانژی دو در فاصله بین ۳۷۴ هزار تا ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار خواهد گرفت. نقاط لاگرانژی پنج نقطه میان دو جسم بزرگ هستند که در آن نیروی جاذبه دو جسم همدیگر را خنثی می کند.
منبع:

1400/10/17
14:39:31
5.0 / 5
594
تگهای خبر: ابزار , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک