URLاین ماهی ۵۵۵ دندان دارد!

این ماهی ۵۵۵ دندان دارد!

کوتاه کننده لینک این ماهی ۵۵۵ دندان دارد!


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، ۵۵۵ دندان آرواره های این نوع ماهی را پوشانده است اما حالا مطالعات جدید نشان داده است که دندان های این ماهی ها با همان سرعتی که رشد می کند، می افتند و روزانه حدود ۲۰ دندان این ماهی می افتند.
"کارلی کوهن"(Karly Cohen)، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه واشنگتن می گوید: تمام استخوان های درون دهان این ماهی با دندان پوشیده شده است.
"روغن ماهی دراز"(Lingcod) یک ماهی درنده است که در شمال اقیانوس آرام زندگی می کند. طول این ماهی ها هنگام بلوغ به ۵۰ سانتی متر می رسد و بعضی از آنها از این محدوده فراتر می روند و تا ۱.۵ متر قد می کشند.
این ماهی ها به جای دندان پیشین، آسیا و نیش، صدها دندان تیز و میکروسکوپی روی آرواره های خود دارند. کام آنها هم با صدها ریزدندان تیز پوشیده شده است.
پشت یک ردیف از آرواره های آنها ردیف دیگری از آرواره های حلقی وجود دارد که این ماهی برای جویدن غذا از آنها استفاده می نماید.
باآنکه این نوع دهان و دندان در دنیای پستانداران عجیب به نظر می آید اما دهان روغن ماهی دراز در بین ماهی های استخوان حدودا عادی است و آنرا تبدیل بگونه ای خاص برای مطالعه می کند.
دندان ها اطلاعاتی در مورد مواد غذایی مصرفی موجودات فراهم می کنند.
به نقل از کوهن از آن جا که دندان ها به خوبی فسیل می شوند به وفور میتوان آنها را یافت.
او می گوید: از آن جا که دندان های افتاده زیادی یافت می شود مشخص است که این ماهی دندان ریزی زیادی دارد. اما ما میزان آنرا نمی دانستیم.
کوهن و "امیلی کار"(Emily Carr) نویسنده اصلی مطالعه و دانشجوی کارشناسی زیست شناسی از دانشگاه فلوریدا جنوبی برای به دست آوردن تعداد دندان هایی که روزانه از دست می روند ۲۰ ماهی را درون مخزن آب نگهداری کردند. دندان های این ماهی ها بسیار کوچک است و ازاین رو فهمیدن سرعت از دست رفتن دندان ها کار آسانی نبود و آن دو نمی توانستند به سادگی دندان ها را از کف مخزن جمع آوری کنند. ازاین رو محققان ماهی ها را درون مخزنی از رنگ قرمز رقیق قرار دادند تا دندان های آنها رنگی شود.
بعد از گذشت ۱۰ روز محققان ماهی ها را به مخزن دیگری با رنگ سبز فلورسنت منتقل کردند تا دندان ها باز هم رنگ بگیرد.


در نهایت "کار" استخوان های دارای دندان را زیر میکروسکوپ و در تاریکی بررسی کرد و نسبت دندان های قرمز به سبز را در کل دندان های دهان ماهی اندازه گیری نمود. دندان هایی که از آغاز تحقیقات باقی مانده بودند سبز و قرمز بودند و دندان هایی که در طول ۱۰ روز رشد کرده بودند تنها رنگ سبز داشتند.
وی در طول این آزمایش ۱۰ هزار دندان را مورد بررسی قرار داد و تخمین زد که ماهی ها حدود سه درصد از دندان های خویش را از دست داده و جایگزین کرده اند.
آنها دریافتند که ماهی ها به صورت متوسط روزانه ۲۰ دندان از دست می دهند.
آرواره حلقی با سرعت بیشتری دندان از دست می داد. کوهن مشتاق است که علت وقوع این پدیده را بفهمد. او می گوید: در این آزمایش، غذا دادن به ماهی سبب افزایش جایگزینی دندان در آنها نشد.1400/08/26
23:14:18
5.0 / 5
484
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک