URL۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می شوند

۵ دستاورد بزرگ فناوری که در سال ۲۰۲۲ ظاهر می شوند

به گزارش کوتاه کننده لینک اثر مهم فناوری بر جامعه و زندگی مردم، با عنایت به همه گیری کووید-۱۹ افزایش داشته است و در سال ۲۰۲۲، تاثیرات بیشتری را نشان خواهد داد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، همه گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۲، تأثیر خویش را از طریق های متعدد بر زندگی ما ادامه خواهد داد. این بدان معناست که ما شاهد افزایش سرعت دیجیتالی شدن و مجازی شدن کار و جامعه خواهیم بود. با ورود به سال جدید، احتیاج به پایداری، افزایش حجم داده ها، افزایش سرعت محاسبه و شبکه احساس خواهد شد.
مهم ترین درس دو سال گذشته برای خیلی از افراد و سازمان ها این بوده که اگر انگیزه وجود داشته باشد، تغییرات تحول آمیز آن قدر که پیش تر تصور می شد، دشوار نیست. ما بعنوان اعضای یک جامعه، بدون شک از این راهگشایی جدید برای انعطاف پذیری و چابکی تفکر نوین استفاده می نماییم چونکه تمرکز ما از کوشش برای بقا در جهان، به شکوفایی در آن تغییر می کند.
پیشبینی های عرضه شده در این گزارش، در مورد روندهای ویژه ای است که به احتمال زیاد، بیشترین تأثیر را در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت. شاید مردم درباره محاسبات کوانتومی، رابط های عصبی یا نانوفناوری، نظری نداشته باشند اما یقینا این فناوری ها تأثیر خویش را در آینده نشان خواهند داد. در عوض در سال ۲۰۲۲، بیشترین تمرکز بر همگرایی روندهای فناوری خواهد بود چونکه ابزارهایی رونمایی می شوند که به ما امکان می دهند تا آنها را به روش های جدید و شگفت انگیزی ادغام نماییم.
هوش مصنوعی در همه جا!
واژه "هوشمند" پیش تر فقط به معنای متصل به اینترنت به کار می رفت. تلفن های هوشمند، تلویزیون های هوشمند و سایر فناوری های مشابه، فقط ابزارهایی بودند که قابلیت اتصال به اینترنت را داشتند. "هوشمند" هم اکنون مفهوم مبتنی بر هوش مصنوعی را هم در بردارد که عمدتا الگوریتم های یادگیری ماشینی را هم شامل می شود و می تواند به واسطه روش های متعدد به ما کمک نماید.
خودرو های هوشمند، از الگوریتم های تشخیص چهره برای درک این مورد استفاده می نمایند که آیا کاربر به جاده توجه دارد یا خیر و اگر کاربر خسته به نظر برسد، به او اخطار می دهند. تلفن های همراه هوشمند از الگوریتم های هوش مصنوعی برای انجام دادن کارهای بسیار، از حفظ کیفیت تماس گرفته تا ثبت تصاویر بهتر استفاده می نمایند و همینطور به اپلیکیشن هایی مجهز هستند که به کاربر در انجام دادن هر کاری کمک می رسانند. حتی توالت های هوشمند هم می توانند کارهای بسیاری انجام دهند. برای مثال، نمونه مدفوع را با بهره گیری از بینش کامپیوتری تجزیه و تحلیل کنند و مشکلات گوارشی را تشخیص دهند.
هوش مصنوعی، به ابزارهایی نفوذ کرده است که ما از آنها برای انجام دادن کارهای روزمره استفاده می کنیم؛ از دستیارهای صوتی گرفته تا اپلیکیشن های ترجمه و ابزارهایی که به ما امکان می دهند تا داده های ساختاربندی شده را از تصاویر و یادداشت های دست نویس استخراج نماییم. همچنین، هوش مصنوعی با خودکارسازی فرآیندهای رباتیک کمک می نماید تا حجم کار در بخش های مدیریت، حسابداری و منابع انسانی کم شود. برای هر حرفه ای، احیانا میتوان چاره ای پیدا کرد که با کمک هوش مصنوعی طراحی شده است تا زندگی را ساده تر کند.
این روند گسترده، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و شبکه های درحال ظهور فوق سریع مانند ۵G را در بر می گیرد که همه آنها گردهم آمده اند تا قابلیت هایی را عرضه کنند که تا چند سال پیش فاقد آنها بودیم. افزایش حجم داده ها، سرعت بیشتر شبکه ها و پردازنده ها گردهم می آیند تا جامعه را طوری تحت تأثیر قرار دهند که بیشتر از تأثیر هر یک از آنها به تنهایی است.
همه چیز در چارچوب یک سرویس
یکی دیگر از محرک های قوی، دموکراتیزه کردن مداوم داده ها و فناوری است. در سالهای اخیر، صنعتی ظهور کرده که هدف آن، قرار دادن مهارت ها و ابزارهای لازم برای نوآوری در اختیار بخش گسترده ای از افراد جامعه بدون در نظر گرفتن تخصص یا تجربه آنها است. راهکارهای فضای ابری برای ذخیره سازی، شبکه و پردازش، هزینه دارند و خطرات ایجاد زیرساخت های پرهزینه به منظور آزمایش ایده های جدید، به شدت کاهش پیدا می کند. راهکارهای ترکیبی برای زمانی که سرویسهای فضای ابری کاملا مناسب نیستند، به سطحی رسیده اند که اغلب قابل اجرا هستند.
نوآوری در بعضی از زمینه ها به سبب بحران مهارت ها محدود شده است و این یک مشکل بنظر می رسد اما محرک آن، چاره "خودت انجام بده" است. زمانی که هر شرکت می تواند یک نفر را برای انجام دادن کارهای مورد نیاز خود به کار بگیرد، به استخدام یک ارتش از نوابغ کامپیوتر نیاز ندارد تا مغز دیجیتالی خویش را بسازد. راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، برای همه چیز از بازاریابی و منابع انسانی گرفته تا مدیریت پروژه، برنامه ریزی و طراحی روند تولید وجود دارند. در سال ۲۰۲۲، شاهد عملکرد شرکت هایی خواهیم بود که زیرساخت های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را بدون داشتن یک سرور مستقل یا یک رمز اختصاصی به کار می گیرند.
رابط های بدون رمز، محبوبیت بیشتری خواهند یافت و فقدان دانش برنامه نویسی یا درک دقیق آمار و ساختار داده ها، مانعی برای تحقق ایده تغییر جهان به شمار نخواهد رفت. شرکت پژوهشی معروف به "اوپن ای آی"(Open AI) که توسط "ایلان ماسک"(Elon Musk) بنیانگذاری شده است و شرکت "مایکروسافت"(Microsoft) از منابع مالی آن محسوب می شود، از "کدکس"(Codex) رونمایی کرده که یک مدل برنامه ریزی است و می تواند از زبان گفتار طبیعی انسان، رمز تولید نماید. با بلوغ فناوری هایی از این دست که در سال ۲۰۲۲ شاهد آنها خواهیم بود و همینطور امکانات زیرساخت های فضای ابری، نوآوری های ما به ندرت با کمبود منابع یا مهارت های فنی محدود می شوند.
دیجیتالی سازی، داده سازی و مجازی سازی
خیلی از ما طی سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، مجازی سازی ادارات و محل کار خویش را تجربه کرده ایم و هماهنگی دورکاری، به سرعت انجام شد. این تنها یک موج بحران محور از یک روند بلندمدت بود. ما در سال ۲۰۲۲، با مفهوم "متاورس" یا "جهان مجازی"(Metaverse) به صورت فزاینده ای آشنا خواهیم شد. به قول "مارک زاکربرگ"(Mark Zuckerberg)، بنیان گذار فیسبوک، خیلی از کارهایی را انجام خواهیم داد که در جهان واقعی به آنها عادت کرده ایم؛ مانند بازی کردن و معاشرت کردن.
با افزایش دیجیتالی شدن، متاورس ها می توانند جهان واقعی را با دقت روز افزون مدل سازی و شبیه سازی کنند و به ما امکان دهند تا تجربیات همه جانبه، قانع کننده و در نهایت ارزشمندی را در حوزه دیجیتال داشته باشیم. در صورتیکه خیلی از ما حقیقت مجازی را تا حدودی به واسطه هدست تجربه کرده ایم، مجموعه ای از دستگاه های جدید که به بازار می آیند، بزودی تجربه بازخورد لمسی و حتی بو را فراهم خواهند کرد. شرکت "اریکسون"(Ericsson) که هدست های حقیقت مجازی را برای دورکاری کارمندان در دوره همه گیری کووید-۱۹ ارایه داده است، تلاش دارد یک تکنولوژی جدید معروف به "اینترنت حواس"(Internet of Senses) عرضه نماید و زمان ارائه آنرا ۲۰۳۰ پیشبینی کرده است. با کمک اینترنت حواس، تجربیات مجازی طوری خواهند بود که از حقیقت، قابل تفکیک نیستند.
شفافیت، حکمرانی و مسئولیت
برای اینکه فناوری بتواند کار کند، انسان ها باید به آن اطمینان داشته باشند. هم اکنون شاهد واکنش های منفی هستیم که نسبت به روش های به کارگیری فناوری نشان داده می شوند و آنها را مخرب، خطرناک یا غیر مسئولانه قلمداد می کنند. به ویژه، هوش مصنوعی گاهی اوقات مانند یک "جعبه سیاه" نشان داده می شود که ما نمی توانیم داخل آنرا ببینیم و نحوه عملکرد آنرا درک نماییم. این موضوع، اغلب به سبب پیچیدگی هوش مصنوعی است نه طرح بدخواهانه برای محدود کردن درک ما؛ با این وجود، اثر هر دو مورد یکسان است.
ایده هوش مصنوعی شفاف و قابل توضیح، در سالهای اخیر محبوبیت خویش را افزایش داده چونکه مشخص شده است که بخش هایی از جامعه نسبت به آن بی اعتماد هستند و بنظر می رسد که علل خوبی دارند. دولت ها هم به وضوح درک می کنند که احتیاج به داشتن یک چارچوب نظارتی احساس می شود.
قانون پیشنهادی، مقامات را از به کارگیری هوش مصنوعی برای ایجاد سیستم های رتبه بندی اجتماعی و همینطور استفاده از ابزارهای تشخیص چهره در مکان های عمومی منع می کند. همچنین، لیستی از اثرات خطرناک بالقوه وجود دارد که سوءاستفاده از صدمه پذیری و ایجاد صدمه های فیزیکی و روانی را شامل می شود و عرضه دهندگان راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی باید قبل از فروش سیستم های خود نشان دهند که سیستم ها چنین مشکلاتی را در بر ندارند. با این وجود، برخی ادعا می کنند که پیشبرد این مورد به قدر کافی نیست چونکه در شرایط کنونی، هیچ شرطی در خصوص اینکه کاربران باید از تصمیم گیری های مبتنی بر هوش مصنوعی آگاه باشند، وجود ندارد.
"سوندار پیچای"(Sundar Pichai)، مدیرعامل گوگل می گوید، باآنکه تنظیم هوش مصنوعی به نظر وی لازم است اما باید تعادلی وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که نوآوری از بین نرفته است. این اقدام متعادل کننده، به احتمال زیاد طی سال ۲۰۲۲ به موضوعی برجسته برای بحث تبدیل خواهد شد چونکه افراد بیشتری از تأثیرات مثبت و منفی بالقوه هوش مصنوعی و سایر روندهای فناوری بر جامعه آگاه می شوند.
انرژی پایدار
انرژی تجدیدپذیر طی دوره همه گیری کووید-۱۹، با افزایش مصرف روبرو شد. مصرف انرژی تجدیدپذیر در آمریکا طی ۱۰ هفته نخست قرنطینه، تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد. مصرف انرژی تجدیدناپذیر در سرتاسر جهان، به خاطر تعطیلی صنایع و خانه نشین شدن مردم، کاهش پیدا کرد. باتوجه به این آمار انتظار می رود که در سالهای آینده، سرمایه گذاری بیشتری برای تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر صورت بگیرد.
"آژانس بین المللی انرژی"(IEA) تخمین می زند که انرژی تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال پیش، ۴۰ درصد بیشتر تولید و استفاده شده است. پیشبینی می شود که این افزایش تا سال ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. این موضوع، یک کمک بزرگ برای کشورها و کسب و کارهایی خواهد بود که کوشش می کنند به اهدافی مانند خنثی کردن انتشار کربن یا حتی به صفر رساندن انتشار کربن برسند. بعلاوه، منابع درحال ظهور انرژی مانند سوخت های زیستی، هیدروژن مایع و حتی همجوشی هسته ای، پیشرفت بیشتری خواهند کرد.
با این وجود، پیشرفت در همه زمینه ها به احتمال زیاد خبرساز خواهد شد. شرکت آمریکایی "هلیون انرژی"(Helion Energy) که در زمینه انرژی همجوشی پیشگام است، انتظار دارد که بتواند جدید ترین نمونه ژنراتور همجوشی را طی سال ۲۰۲۲ معرفی نماید.
همینطور انتظار می رود که کاربردهای عملی، در زمینه انرژی "هیدروژن سبز" ظاهر شوند. این روش برخلاف فرآیندهای اثبات شده تولید انرژی از هیدروژن که انرژی کثیف سوخت های فسیلی را به کار می گیرند، از انرژی تجدیدپذیر استفاده می نماید و اثر زیست محیطی را می کاهد.
منبع:

1400/07/17
11:20:58
5.0 / 5
822
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک