URLمریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد

مریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد

مریخ نورد جدید آژانس فضایی اروپا در جریان آزمایش های خود بر روی زمین رکورد حفاری را زده و توانسته نمونه هایی را از عمق ۱.۷ متری زمین خارج کند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از سای تک دیلی، تاکنون هیچ مریخ نوردی حتی در جریان استفاده های آزمایشی در سطح زمین نتوانسته به چنین موفقیتی برسد.
جمع آوری نمونه های خاک و سنگ از عمق زمین و انتقال این نمونه ها به آزمایشگاه کوچکی که در درون مریخ نورد تعبیه شده، همچون وظایف مریخ نورد آژانس فضایی اروپا است که در چارچوب مأموریت اگزومارس ۲۰۲۲ انجام می شود.
به گفته دیوید پارکر مدیر بررسی های رباتیک و انسانی آژانس فضایی اروپا موفقیت مته این مریخ نورد نخستین گام برای اکتشاف مریخ در آینده خواهد بود. تاکنون هیچ مریخ نوردی نتوانسته تا بیشتر از عمق ۷ سانتیمتری سطح این سیاره به پیش برود.

با تقویت مته این مریخ نورد از آن میتوان برای دستیابی به نمونه های خاک این سیاره که در عمق دو متری مریخ قرار دارند، استفاده نمود. در این صورت دسترسی به مواد ارگانیک این سیاره که در ارتباط با ۴ میلیارد سال قبل هستند، ممکن می شود. مواد مورد اشاره شباهت زیادی به مواردی دارند که در زمان شکل گیری اولیه زمین بر سطح آن وجود داشته و این مورد برای افزایش اطلاعات در مورد نحوه شکل گیری کره زمین هم حائز اهمیت می باشد.
در آزمایش های انجام شده مته مریخ نورد رزالیند فرانکلین آژانس فضایی اروپا توانسته از انواع سنگ ها و لایه های خاک مانند خاک رس سیمانی با سختی متوسط گذر کند. مته این نمونه را به شکل گلوله ای با قطر حدود ۱ سانتی متر و طول ۲ سانتی متر استخراج کرد.


منبع:

1400/06/30
07:58:13
5.0 / 5
660
تگهای خبر: آزمایش , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک