URLبرخورد ماهواره چینی با یک زباله فضایی روسی

برخورد ماهواره چینی با یک زباله فضایی روسی

کوتاه کننده لینک: یک ماهواره چینی ازطریق یک قطعه از موشک قدیم روسیه که در سال 1996 به فضا پرتاب شده بود، مورد به هدف خوردن قرار گرفته است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در اوایل ماه مارس امسال، اسکادران 18 کنترل فضایی(18SPCS) که اشیاء مصنوعی را در مدار زمین شناسایی و ردیابی می کند، گزارش داد که ماهواره چینی موسوم به "یونهای 1-02"(Yunhai 1-02) با زباله های فضایی مورد به هدف خوردن قرار گرفته است و "جاناتان مک داول" که ستاره شناس است بتازگی عنوان کرده است که علت احتمالی این حادثه برخورد بقایای یک موشک روسی (که در سال 1996 به فضا پرتاب شده) با این ماهواره چینی بوده است.
آژانس فضایی اروپا(ESA) در حقیقت یک دفتر آوار فضایی در دارمشتات آلمان دارد که زباله های فضایی را که در اطراف سیاره ما می گردند، ردیابی می کند. طبق آخرین آمار آنها تا حالا 570 مورد متلاشی شدن، انفجار و برخورد در فضا رخ داده است که منجر به تشکیل آوار فضایی شده است و احتمالاً منجر به تولید 34 هزار قطعه زباله فضایی به اندازه حداقل 10 سانتی متر یا بزرگتر شده است.
در صورتیکه آژانس های نظارتی فضایی حدود 29 هزار و 110 زباله را در فضا لیست بندی و ردیابی کرده اند، در حقیقت تنها به بخش کوچکی از کل این آوارها در مدار زمین دست یافته اند. مدلهای آماری نشان میدهد که تعداد زاله های فضایی احیانا در حدود 128 میلیون قطعه با اندازه هایی از 1 میلی متر تا 10 سانتی متر و بزرگتر است.
بنا بر این پیش از شروع سفرهای تفریحی به فضا، باید فکری به حال مدار زمین که پر از زباله های فضایی است، کرد، چونکه نه فقط منظره زشتی را پدید آورده اند، بلکه می توانند خطرناک باشند. بدین سبب "ایلان ماسک" مدیر عامل "اسپیس ایکس" و شرکت های دیگر در فکر پاکسازی فضا از این زباله ها همزمان با انجام ماموریت های مختلف خود در مدار زمین هستند.
قبل از این چین نمونه اولیه یک ربات را رونمایی نمود که زباله های فضایی را با یک تور غول پیکر جمع آوری می کند.
گفته می شود قطعه ای که با ماهواره چینی برخورد کرده متعلق به یک موشک قدیمی روسی موسوم به "زنیت-2"(Zenit-2) است که ماهواره جاسوسی "سلنا-2"(Tselina-2) را در سپتامبر 1996 به فضا پرتاب کرد. بین سالهای 1997 تا 2021، 8 قطعه باقی مانده از این موشک ردیابی شده است.
البته بعد از وقوع این برخورد، حال ماهواره چینی خوب است و موفق شده تنظیمات مداری را انجام دهد و هنوز به خوبی تحت کنترل است اما سایر ماهواره ها و فضاپیماها ممکنست به اندازه "یونهای 1-02" خوش شانس نباشند.
"مک داول" می گوید: اگر 10 برابر ماهواره داشته باشید، احتمال برخورد 100 برابر بیشتر خواهد شد. بدین سبب با افزایش تراکم ترافیک فضایی، برخوردها از یک خطر جزئی به یک مشکل بزرگ فضایی تبدیل خواهند شد.
منبع:

1400/05/29
14:07:28
5.0 / 5
593
تگهای خبر: تولید , ربات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک