URLبا ابداع یك ماده جدید ممكن می شود

كاهش صدای هواپیمای جت در حد سشوار!

كاهش صدای هواپیمای جت در حد سشوار!

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان موفق به ساخت ماده جدیدی شده اند که در صورت استفاده در موتور هواپیماها علاوه بر کاهش وزن آنها می تواند صدای آنها را هم به شکل قابل توجهی کم کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالاً کاملاً از غرش هواپیماها در بالای سر خود آگاه هستید. طی قرن گذشته صدای هواپیماها به شکلی باورنکردنی بلند شده است، تا این حد که قیمت خانه در محله هایی که نزدیک فرودگاه کلان شهرها هستند پایین می آید.
اما حالا یک ماده جدید امکان دارد همه اینها را تغییر دهد و کاهش قابل توجه صدای هواپیماها را به دنبال داشته باشد.
بر اساس یک مطالعه تازه انتشار یافته در مجله "ساینتیفیک ریپورتس"(Scientific Reports)، تیمی از دانشمندان یک ماده بسیار سبک را ابداع نموده اند که در صورت عایق بندی موتورهای هواپیما با آن، با کاهش سر و صدای موتور هواپیما تا ۱۶ دسی بل و کاهش جیغ ۱۰۵ دسی بلی موتورهای جت تا حد یک سشوار مواجه خواهیم شد.
ضمن این که این مواد عایق جدید می تواند ظرف ۱۸ ماه آینده به تولید انبوه برسد.
این ماده جدید یک هواژل گرافن اکسید-پلی وینیل الکل است و فقط ۲.۱ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب وزن دارد که به صورت قابل توجهی سبک تر از سایر مواد عایق صوتی است.
ساختار این هواژل به شکل یک کیک لانه زنبوری است که سبب می شود آنقدر سبک باشد که بتواند بعنوان یک عایق از داخل موتور هواپیما کار کند و تقریباً هیچ وزنی به آن اضافه نکند.
این مطالعه در "مرکز مواد و سازه های دانشگاه بث"(MAST) انجام شده و می تواند صنعت هواپیمایی را تقویت و بهینه کند.
پروفسور "میشل مئو" مدیر این پروژه اظهار داشت: این به وضوح یک ماده بسیار هیجان انگیز است که می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. نخستین استفاده آن در هوافضا است، اما به صورت بالقوه در خیلی از زمینه های دیگر مانند حمل و نقل زمینی و دریایی و همینطور در ساخت و ساز ساختمانی کاربرد دارد.
وی اضافه کرد: ما با استفاده از ترکیبی مایع از اکسید گرافن و یک پلیمر موفق به تولید چنین چگالی بسیار کمی شدیم. این ماده جامد است اما حاوی هوای زیادی است، ازاین رو وزن کم و کارایی زیادی برای دستیابی به پیشرفت های بزرگ در کاهش نویز و سر و صدا دارد.
محققان می گویند، این ماده می تواند برای بالگردها یا حتی موتورهای اتومبیل هم مفید باشد.
تمرکز بعدی محققان روی همکاری با شرکتهای هوافضا برای اجرای آزمایشات روی این ماده جدید بعنوان عایق صوتی کاربردی برای موتورهای جت واقعی است.
آلودگی صوتی قابل سکونت بودن زمین را تهدید نمی کند، اما برای گوش انسان مضر است و همینطور نشنیدن صداهای ظریف طبیعت که می تواند بر سلامت روان و رفتار نه تنها انسان، بلکه حیوانات هم تاثیر بگذارد، صدمه رسان است. این ماده جدید با کاهش قابل توجه صدای موتورها می تواند جامعه را به مکانی کمی زیباتر و قابل تحمل تر به منظور زندگی تبدیل کند.1400/03/29
19:27:13
5.0 / 5
555
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک