URLدر گزارش كوتاه كننده لینك عنوان شد؛

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی

فروش ۹هزار میلیاردی محصولات نانویی

مدیرگروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو از رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات ۲۰ میلیون دلاری تا ۱۴۰۴ اطلاع داد و اظهار داشت: پیشبینی می نماییم ۹ هزار میلیارد تومان صادرات برای سال مالی ۹۹ ثبت گردد.دکتر علی اصغر نجیمی، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هم اکنون ۷۵۰ محصول نانوی ایرانی تجاری شده اند که این تعداد محصول به سایر کشورها هم صادر شده اند.
وی با اشاره به اینکه تابحال این محصولات به بیشتر از ۴۰ کشور صادر شده اند، اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد حجم بازار محصولات نانویی کشور در ارتباط با صادرات است، اضافه کرد: در سال ۹۸ نزدیک به ۴ هزار و پانصد میلیارد تومان فروش محصولات نانو بود که حدود ۲۰ میلیون دلار از این میزان در ارتباط با صادرات محصولات نانو بوده است.
نجیمی تصریح کرد: طیف وسیعی از محصولات نانو صادرات می شود که همچون تجهیزات آزمایشگاهی نانو، محصولات سلامت مثل داروهای ضدسرطان، نانو مواد، محصولاتی در حوزه ساختمان و منسوجات هستند. حوزه های ساختمان، تجهیزات الکترونیکی نوری، دارو و درمان از حوزه هایی هستند که بیشترین صادرات را داشته اند.

به گفته مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو با عنایت به انتشار کرونا شرکتهای دانش بنیان با تلاش و جدیت در حوزه تولید ماسک نانو و مواد ضدعفونی کننده نانو، فعالیتهای بیشماری داشتند که موفق شدیم بازار خوبی در خارج از کشور در این عرصه ها هم به دست بیاوریم.
وی افزود: بیشترین صادرات محصولات نانو به کشورهای همسایه مثل عراق، افغانستان و ترکیه بوده است و پس از آن در اروپا کشور آلمان و در آسیا کشور چین و برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی بیشترین میزان صادرات را داشته اند.
آمار کشورهایی که محصولات ایرانی نانو استفاده کردند


پیش بینی ۹ هزار میلیارد تومانی فروش شرکتهای نانو در سال ۹۹
به گفته مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو، با عنایت به این که سالیانه و در پایانِ سالِ مالی شرکت ها (در خرداد تا تیر) میزان فروش و صادرات شرکتهای دانش بنیان ارزیابی می شوند هنوز سال ۹۹ ارزیابی نشده اما پیشبینی می نماییم که فروش محصولات نانو پارسال به حدود ۹ هزار میلیارد تومان برسد.
نجیمی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ هفت شرکت نانو بیشتر از دو میلیون دلار صادرات داشتند، اظهار داشت: هدف ما در ستاد توسعه فناوری نانو این است که تا ۱۴۰۴ موفق به رشد ۱۵ شرکت نانوی بین المللی با صادرات بیشتر از ۲۰ میلیون دلار بشویم.
مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: پله پله هدف گذاری صادراتی کردیم تا با توانمندسازی شرکت ها و رشد مداوم آنها، میزان صادرات محصولات نانو بیشتر شود.
نانوی ایران حرف برای گفتن دارد
مدیر گروه صنعت ستاد توسعه فناوری نانو در مورد موانع صادراتی اظهار داشت: تشدید تحریم ها، مشکلات انتقال پول، کمبود بودجه های توسعه ای سبب کاهش رشد صادراتی شده است؛ ایران بعنوان کشوری که محصولات نانوی با فناوری بالا، باکیفیت و قیمت رقابتی را تولید و صادرات کرده همیشه در عرصه های بین المللی حرفی برای گفتن دارد.
نجیمی افزود: حتی نوآوری هایی از جانب ایران در حوزه نانو وجود داشته که در دنیا ثبت پتنت شده و این بدان معناست که در دنیا نظیر نداشته است. نزدیک به ۳۰۰ پتنت بین المللی در حوزه نانو وجود داشته که فناوری آنها به خوبی دارای پتانسیل صادراتی هستند. محصولات نانوی ایرانی که ثبت پتنت شده اند یا نوآوری خاصی دارند قابل رقابت بوده و می توانند ارزش افزوده بالایی داشته باشند.

1400/03/10
10:47:44
5.0 / 5
755
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک