URLتركیبات مولكولی كه به بازسازی عضلات در پیری كمك می كنند

تركیبات مولكولی كه به بازسازی عضلات در پیری كمك می كنند

به گزارش کوتاه کننده لینک پژوهشگران آمریکایی تلاش دارند با کمک ترکیبات مولکولی خاصی، به بازسازی بافت های عضلانی کمک کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه سالک، یکی از چندین اثر ناشی از پیری، از دست دادن توده عضلانی است که به ناتوانی افراد مسن منجر می شود. پژوهشگران "موسسه سالک"(Salk Institute) آمریکا برای مقابله با این مشکل، در حال بررسی روش هایی هستند که با استفاده از ترکیبات مولکولی مورد استفاده در پژوهش های در ارتباط با سلول های بنیادی، بازسازی بافت عضلانی را تسریع می کند.
پژوهشگران در این پروژه نشان داده اند که استفاده از این ترکیبات، بازسازی سلول های عضله در موش ها را با فعال کردن پیش سازهای سلول های عضلانی معروف به "مولدهای میوژنیک" (myogenic progenitors) بالا می برد. باآنکه قبل از به کار بردن این روش در انسان، باید بررسی بیشتری صورت گیرد اما این پژوهش، بینشی را در مورد مکانیسم های اساسی در ارتباط با بازسازی و رشد عضلات فراهم می آورد و شاید روزی بتواند به ورزشکاران و بزرگسالان در حال پیر شدن، در بازسازی موثرتر بافت کمک نماید.
پروفسور "خوان کارلوس ایزپیسوا بلمونته"(Juan Carlos Izpisua Belmonte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از دست دادن پیش سازها، با از بین رفتن عضلات ناشی از افزایش سن مرتبط می باشد.
پژوهش ما، عوامل خاصی را نشان داده است که می توانند بازسازی عضلات را سرعت ببخشند. همینطور پژوهش ما، مکانیسمی را که این مورد در اثر آن رخ می دهد، معرفی می کند.
ترکیبات مورد استفاده در این پژوهش، اغلب "عوامل یاماناکا"(Yamanaka factors) نامیده می شوند که به خاطر دانشمند ژاپنی که آنها را کشف کرده است، این گونه نامگذاری شده اند. عوامل یاماناکا، تلفیقی از پروتئین هایی هستند که نحوه کپی شدن DNA را برای تبدیل شدن به سایر پروتئین ها کنترل می کنند. این ترکیبات در پژوهش های آزمایشگاهی، برای تبدیل کردن سلول های ویژه ای مانند سلول های پوست به سلول هایی شبیه به سلول های بنیادی مورد استفاده قرار می گیرند. این بدان معناست که توانایی تبدیل شدن به انواع متفاوت سلول را دارند.
"چاو وانگ"(Chao Wang)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: آزمایشگاه ما پیش تر نشان داده بود که این عوامل می توانند سلول ها را جوان کنند و به بازسازی بافت در حیوانات زنده بیانجامند اما نحوه رخ دادن آن پیش تر مشخص نبود.
بازسازی عضله، توسط سلول های بنیادی عضله انجام می گیرد که "سلول های ماهواره ای"(Satellite cells) نامیده می شوند. سلول های ماهواره ای، در شکاف میان لایه ای از بافت همبند و فیبرهای عضلانی قرار دارند. پژوهشگران در این پروژه، از دو مدل موش متفاوت استفاده کردند تا تغییرات سلول های بنیادی عضله را بعد از افزودن عوامل یاماناکا مشخص کنند. آنها جهت بررسی تأثیر عوامل مستقل از سن، روی موش های جوان تمرکز کردند.


پژوهشگران در مدل در ارتباط با فیبرهای عضلانی دریافتند که افزودن عوامل یاماناکا با کاهش سطح پروتئینی معروف به "Wnt4"، بازسازی عضله را در موش ها تقویت می کند. در مقابل، عوامل یاماناکا در مدل در ارتباط با سلول های ماهواره ای، این سلول ها را فعال نمی کنند و بازسازی عضله را بهبود نمی بخشند. این نشان داده است که Wnt4، نقشی حیاتی در بازسازی عضلات بر عهده دارد.
"ایزپیسوا بلمونته"(Izpisua Belmonte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید یافته های این پژوهش، نهایتا به عرضه درمان های جدیدی با هدف قرار دادن Wnt4 بیانجامند.
وی ادامه داد: آزمایشگاه ما به تازگی فناوری های نوین اصلاح ژن را عرضه کرده است که شاید بتوان از آنها برای بهبود بازیابی عضله بعد از صدمه و بهبود عملکرد آن استفاده نمود. شاید ما بتوانیم از این تکنولوژی برای کاهش مستقیم سطح Wnt4 در عضله اسکلتی یا متوقف کردن ارتباط میان Wnt4 و سلول های بنیادی عضله استفاده نماییم.
پژوهشگران در حال بررسی روش های دیگری همچون استفاده از آران ای پیام رسان و مهندسی ژنتیک هم هستند تا آنها را برای جوانسازی سلول ها به کار بگیرند. شاید این روش ها نهایتا به عرضه روش های جدیدی برای تقویت بازسازی بافت و اندام های بدن کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1400/03/06
12:04:26
5.0 / 5
575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک