URLمقامات چینی:

بقایای موشك چینی در نزدیكی مالدیو وارد جو زمین شد

بقایای موشك چینی در نزدیكی مالدیو وارد جو زمین شد

به نقل از اداره ی هوانوردی چین بقایای موشک ˮلانگ مارچ ۵ بیˮ بامداد روز یکشنبه در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر مالدیو وارد جو زمین شده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، گفته می شود این موشک حین ورود به زمین سوخته است، هنوز معلوم نیست که آیا قطعاتی از آن روی جزایر مالدیو افتاده یا خیر. رسانه های چین اعلام نمودند که بخش هایی از این موشک در ساعت ۲: ۲۴ به وقت گرینویچ (۶: ۵۴ به وقت تهران) وارد جو شده است.
این موشک بخش اصلی ایستگاه فضایی چین را در روز ۲۹ آوریل به فضا برد. به صورت معمول بخش بزرگ موشک به سرعت به زمین باز می گردد اما هسته ی ۲۳ تنی لانگ مارچ ۵ بی ایستگاه فضایی را تا مدار همراهی کرد و سپس کاهش ارتفاع داده و بازگشت کنترل نشده ی خویش را شروع کرد. احتمال صدمه آن به افراد کم بود اما صفر نبود ازاین رو مردم سراسر جهان در انتظار بازگشت آن بودند.
اداره ی هوانوردی چین که تا روز یکشنبه حرفی در مورد ورود کنترل نشده ی موشک نزده بود، اعلام نمود که این موشک وارد جو زمین شده و جایی در نزدیکی مالدیو فرود آمده است. مردم عمان در شبکه های اجتماعی اعلام نمودند که گذر این موشک را در آسمان مشاهده کرده اند.
جاناتان مک داول(Jonathan McDowell)، ستاره شناسی که حرکت این موشک را دنبال می کرد در توییتر خود نوشت: فرود این موشک در اقیانوس محتمل ترین حالت است.
این در حالیست که روز گذشته شبکه سی ان ان به نقل از منابع ارتش آمریکا گزارش داده بود که این موشک در منطقه ای در ترکمنستان سقوط خواهد نمود.
ناسا از عدم شفافیت چین در مورد بازگشت بقایای این موشک به زمین انتقاد نمود و اظهار داشت که کشورهایی که مأموریت های فضایی انجام می دهند وظیفه دارند خطرات احتمالی برای انسان ها را به حداقل برسانند.
بیل نیلسونBill Nelson، مدیر ناسا اظهار داشت: واضح است که چین استانداردهای در ارتباط با مسئولیت در مقابل زباله های فضایی را رعایت نمی نماید. بسیار مهم می باشد که چین و سایر کشورهایی که در این عرصه فعالیت می نمایند و همینطور سازمان های تجاری با مسئولیت و شفافیت عمل کنند و از ایمنی، ثبات و پایداری فعالیتهای فضایی خود در طولانی مدت اطمینان حاصل کنند.
در ماه مه سال ۲۰۲۰ هم قطعاتی از نخستین موشک لانگ مارچ ۵ بی چین بر ساحل عاج سقوط کرد و به چندین ساختمان صدمه زد اما خطرات جانی به همراه نداشت. چین 10 موشک دیگر برای تکمیل ایستگاه فضایی خود به فضا خواهد فرستاد.
منبع:

1400/02/19
15:31:22
5.0 / 5
574
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک