URLفضانوردان مأموریت كرو-۱ به زمین بازگشتند

بازگشت شبانه فضانوردان به خاك آمریكا بعد از نیم قرن

بازگشت شبانه فضانوردان به خاك آمریكا بعد از نیم قرن

فضانوردان مأموریت ˮکرو-۱ˮ که از ۱۶۰ روز پیش تابحال در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشتند، ساعتی قبل سوار بر کپسول ˮکرو دراگونˮ به زمین بازگشتند تا مهر پایانی بر نخستین مأموریت تمام آمریکایی اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی و بازگشت به خاک آمریکا در شب، بعد از ۵۳ سال بزنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین دار شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) به پایان رسید. بازگشت مأموریت "کرو-۱"(Crew-۱) به زمین ساعاتی قبل(ساعت ۸: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی و ۰۵: ۰۵ به وقت ایران) شروع شد و این مأموریت در تلویزیون ناسا به صورت زنده پخش گردید.
از آنجا که سفر بازگشت به زمین از ایستگاه فضایی حدودا شش و نیم ساعت طول می کشد، کپسول "کرو دراگون"(Crew Dragon) در ساعت ۱۱: ۲۶ به وقت ایران به سواحل فلوریدا رسید.
حالا چهار فضانورد به نامهای "مایکل هاپکینز "(Michael Hopkins)، "ویکتور گلاور "(Victor Glover)، "شانون واکر "(Shannon Walker) و "سوئیچی نوگوچی "(Soichi Noguchi) پس از ۱۶۰ روز اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی به زمین بازگشتند. این فضانوردان تقریباً نیمی از سال را در مدار زمین گذراندند.
ماموریت "کرو-۱" در ابتدا قرار بود ۳۰ آوریل به زمین بازگردد، اما به علت شرایط نامطلوب آب و هوا در مکان های بالقوه فرود با دو تاخیر روبرو شد.
فرود کپسول "دراگون" برای ساعت ۱۱: ۲۷ دقیقه برنامه ریزی شده بود که یک دقیقه زودتر در ساعت ۱۱: ۲۶ دقیقه به وقت ایران(۲: ۵۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی) در جنوب شهر پانامای فلوریدا فرود آمد.
گروه های بازیابی الان در حال بررسی شرایط کپسول پیش از کمک به بیرون آمدن چهار فضانورد درون آن هستند.
حال فضانوردان "کرو-۱" بعد از فرود، خوب گزارش شده است. آنها بعد از پیاده شدن "دراگون" بررسی های کامل پزشکی را پشت سر خواهند گذاشت.
فضانوردان الان یک به یک در حال خروج از "دراگون" هستند.


این لحظه مهمی برای "اسپیس ایکس" بود که مأموریت "کرو-۲" را هم همین چند روز پیش شروع کرد. این بازگشت از نظر نمادین برای ناسا هم مهم بود، چون که ناسا تصریح کرد که این نخستین بازگشت شبانه برای یک فضاپیمای سرنشین دار آمریکایی از زمان "آپولو ۸" در ۲۷ دسامبر ۱۹۶۸ تابحال است که تقریباً به ۵۳ سال پیش بازمی گردد.
ناسا مشتاقانه به دنبال احیای پروازهای فضایی سرنشین دار است و مأموریت هایی مانند "کرو-۱" به آن کمک شایانی می کنند.
اسپیس ایکس و ناسا تایید کردند که هر چهار عضو خدمه حالا کپسول «کرو دراگون» را ترک کرده و آماده سوار شدن به یک بالگرد برای بازگشت به ساحل می شوند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/02/12
23:02:50
5.0 / 5
748
تگهای خبر: دانلود , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک