URLدستگیری پروتئین قاتل با روشی جدید

دستگیری پروتئین قاتل با روشی جدید

محققان ˮموسسه تحقیقات پزشکی والتر و الیزا هالˮ(WEHI) در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، یک روش مولکولی جدید به نام ˮfreeze frameˮ به آنها اجازه می دهد تا مراحل اصلی چگونگی از بین بردن سلول ها توسط پروتئین MLKL را مشاهده کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پروتئین های کوچکی به نام "مونوبادی"(monobodies) برای منجمد کردن MLKL در مراحل مختلف هنگامی که از حالت خاموش به حالت فعال حرکت می کند، استفاده می شود. این یک فرآیند کلیدی است که یک شکل التهابی مرگ سلول به نام نکروپتوز را امکان پذیر می کند.
محققان قادر به نقشه برداری از چگونگی تغییر ساختار سه بعدی MLKL بودند. این یک رویکرد جدید بالقوه برای پیشگیری از نکروپتوز بعنوان درمانی برای بیماری های التهابی است.
پروتئین قاتل MLKL سلول ها را از راه یک فرایند التهابی به نام نکروپتوز از بین می برد. فناوری مونوبادی محققان را قادر ساخته است تا بتوانند هنگامی که MLKL فعال شده و آغاز به از بین بردن سلول می کند، اشکال مختلف MLKL را ثبت کنند. درک چگونگی تغییر شکل سه بعدی MLKL امکان دارد به تولید داروهایی منجر شود که از نکروپتوز جلوگیری می کنند و میتوان از آنها بعنوان درمانی برای بیماری های التهابی استفاده نمود.
نکروپتوز یک نوع برنامه ریزی شده از نکروز، یا مرگ التهابی سلول است. به صورت معمول، نکروز با مرگ ناگهانی بی برنامه سلولی ناشی از صدمه سلولی یا نفوذ پاتوژن ها شناخته می شود.
محققان گفتند که MLKL در یک مجموعه پروتئینی به نام "نکروزوم" فعال شده و به سیگنال های خارجی پاسخ می دهد.
سارا گارنیش از محققان این مطالعه اظهار داشت: در حالیکه می دانیم کدام پروتئین ها MLKL را فعال می کنند و این شامل فسفوریلاسیون پروتئین است اما تابحال هیچ کس نتوانسته است جزئیاتی درباره نحوه تغییر MLKL در سطح ساختاری مشاهده کند. تکنولوژی جدید به نام "مونوبادی" کلید آشکار کردن تغییر MLKL بود. ما از مونوبادی هایی که به صورت خاص به اشکال مختلف MLKL متصل می شوند، برای گرفتن این سلول ها استفاده کردیم.
وی افزود: این مونوبادی ها مانع از خارج شدن MLKL از این اشکال می شود. ما از زیست شناسی ساختاری برای تولید نقشه های سه بعدی از این اشکال استفاده کردیم. این موارد نخستین شواهد رسمی را در مورد چگونگی تغییر شکل MLKL بعد از فعال شدن عرضه می دهند.
یافته های این مطالعه که در مجله "Nature Communications" انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/07
11:13:18
5.0 / 5
557
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک