URLكنترل اشتها با هدف قرار دادن یك گیرنده در مغز

كنترل اشتها با هدف قرار دادن یك گیرنده در مغز

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که شاید بتوان با هدف قرار دادن یک گیرنده در مغز، اشتها و اختلالات خوردن را کنترل کرد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از ردیت، پژوهشگران آمریکایی با هدف قرار دادن یک گیرنده در مغز موش ها، تغذیه و رفتارهای شبیه به اضطراب را که با بی اشتهایی مرتبط هستند، با موفقیت تغییر دادند.
باآنکه باید بررسی های بیشتری در مورد این مورد در انسان ها صورت بگیرد اما این پژوهش نشان داده است که تنظیم دقیق فعالیت گیرنده می تواند عادات غذا خوردن و افزایش وزن را در بیماران مبتلا به اختلال خوردن تغییر دهد.
"آنورکسیا" (Anorexia) و سایر اختلالات خوردن، سالانه حداقل ۲۸ میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهند و بیشتر از ۱۰ هزار مورد مرگ و میر به همراه دارند.
پژوهش ها، آنورکسیا را با نورون هایی مرتبط می دانند که حامل پروتئین معروف به "AgRP" هستند. این نورون ها در ناحیه هیپوتالاموس مغز قرار دارند که رفتار در ارتباط با تغذیه را کنترل می کند.
پژوهشگران دریافته اند که حذف نورون های AgRP، به بروز آنورکسیای کشنده در موش ها منجر می شود؛ در حالیکه فعال سازی سلول های عصبی، اشتهای بیش از حد و اضافه وزن را به دنبال دارد. با این حال، هم اکنون هیچ داروی تایید شده ای وجود ندارد که بتواند این نورون ها را هدف قرار دهد و به تغییر رفتارهای در رابطه با تغذیه بینجامد.
پژوهشگران در این پروژه دریافتند که نورون های حامل AgRP، به واسطه یک گیرنده معروف به "MC3R"، تغذیه موش ها را کنترل می کنند. حذف MC3R، به بروز آنورکسیا و رفتارهای همراه با اضطراب در موش ها منجر گردید اما فعال کردن گیرنده با مولکول آزمایشی "C18"، به تحریک اشتهای جوندگان، افزایش وزن و جلوگیری از حرکات همراه با اضطراب انجامید.
نکته جالب اینجاست که پژوهشگران دریافتند ژنMc3r، تفاوت های خاص جنسیتی را نشان داده است. موش های ماده، میزان بیشتری از نورون های بیان کننده Mc3r را در ناحیه "AVPV" هیپوتالاموس داشتند. پژوهشگران هنگام بررسی مجموعه داده های انسانی، تفاوت های در رابطه با جنسیت را در بیان MC3R مشاهده نمودند.
پژوهشگران با عنایت به این نتایج حدس می زنند که شاید هدف قرار دادن MC3R بتواند به درمان آنورکسیا کمک نماید و یا به کاهش وزن منجر شود. به قول پژوهشگران، باید بررسی های در ارتباط با ایمنی در مورد انسان صورت بگیرد.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/03
13:57:27
5.0 / 5
616
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک