URLساخت یك مزرعه هوشمند و خودكفای مینیاتوری

ساخت یك مزرعه هوشمند و خودكفای مینیاتوری

کوتاه کننده لینک: دانشمندان سنگاپوری موفق به ساخت یک مزرعه کوچک مینیاتوری خودکفا موسوم به ˮSmartFarmˮ شده اند که با بهره گیری از آبی که از هوا می گیرد، گیاهان درون خودرا رشد می دهد و نمونه های توسعه یافته این سیستم می توانند در بام های ساختمان ها در شهرها نیز استفاده شوند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، در خیلی از مناطق جهان ممکنست بارندگی زیادی وجود نداشته باشد، اما خصوصاً در شب، مقدار مناسبی از بخار آب در هوا وجود دارد. حالا یک دستگاه آزمایشی جدید بخار را دریافت می کند و سپس از آن برای آبیاری گیاهان خوراکی استفاده می نماید.
نمونه اولیه این دستگاه در مقیاس کوچک که به اسم "SmartFarm" به مفهوم "مزرعه هوشمند" شناخته می شود، توسط یک گروه از پژوهشگران در دانشگاه ملی سنگاپور به سرپرستی پروفسور "تان سوئی چینگ" طراحی شده است. این دستگاه یک جعبه شفاف متشکل از اکریلیک است که دارای گیاهان خوراکی در سطح خود است که آنها را در خاک رشد می دهد. در بالای این دستگاه نیز یک پنل هیدروژلی در زیر یک پوشش موتوری خورشیدی قرار دارد.


این هیدروژل مبتنی بر مس بسیار جاذب است و به آسانی بخار آب را از هوای خنک شب هنگام باز بودن پوشش بیرونی می کشد. سپس یک زمان سنج در سحرگاه آن پوشش را می بندد، اشعه خورشید در روز، این هیدروژل را گرم می کند و این هیدروژل، آب ذخیره شده درون خودرا آزاد می کند. سپس این آب در امتداد لبه های داخلی جعبه جاری می شود و از قسمت داخلی دیواره ها سرازیر می شود و به درون خاک می رود.
بگفته دانشمندان این ژل می تواند تا ۳۰۰ برابر وزن خود آب در شب جذب نماید و در طول روز، آن آب را با سرعت ۲.۲۴ گرم در هر ساعت آزاد کند.
در حقیقت این هیدروژل قبلاً توسط پروژه تحقیقاتی اکتشاف فضایی هاوایی(HI-SEAS) بعنوان وسیله احتمالی کنترل رطوبت در گلخانه ها در ماموریت های فضایی مورد آزمایش قرار گرفته بود.


آب جمع آوری و آزاد شده توسط این دستگاه مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی برای نوشیدن است.
این تیم حالا در حال بررسی روش های مقیاس پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که بطور بالقوه می تواند شامل استقرار روی پشت بام های شهری باشد.
منبع:

1400/01/28
10:08:40
5.0 / 5
757
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک