URLدانشمندان برای نخستین بار سم مهلك جلبكی را در هوا پیدا كردند

دانشمندان برای نخستین بار سم مهلك جلبكی را در هوا پیدا كردند

به گزارش کوتاه کننده لینک برای نخستین بار کشف شده است که سمی خطرناک می تواند از راه خزه و جلبک های روی سطح آب وارد هوا شود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، این تحقیقات که در پیش چاپ مجله ی Lake and Reservoir Management به چاپ رسیده است نشان می دهد: تشکیل خزه و جلبک روی سطح آب ها که به شکوفایی جلبکی هم شناخته می شود نه تنها برای آب های سراسر جهان اتفاقی ناخوشایند است بلکه می تواند برای حیات وحش و انسان ها هم خطرناک باشد.
برای نخستین بار دانشمندان وجود سم جلبکی آناتوکسین-ای(anatoxin-a) را که بعنوان "عامل مرگ سریع" هم شناخته می شود در هوای اطراف تالاب ماساچوست پیدا کرده اند. این تالاب خزه و جلبک زیادی روی سطح آب خود دارد.
سم آناتوکسین-ای با دوز بالا می تواند مجموعه ای از علایم را ایجاد نماید که شامل از دست دادن تعادل، انقباضات عضلانی و فلج تنفسی است. این سم با مرگ ومیر دام ها، غازسانان و سگ هایی که از آب آلوده به این سم نوشیده اند هم ارتباط دارد.
آناتوکسین-ای توسط ارگانیسم های تک سلولی به نام سیانوباکتری ها ساخته می شوند و زمانی که تعداد آنها زیاد باشد می توانند سبب ایجاد شکوفایی جلبکی مضر و خطرناک در سطح آب شوند. ورود روان آب کودها و یا فاضلاب هایی که به درستی تصفیه نشده اند به دریاچه ها سبب تحریک و تشدید رشد شکوفایی جلبکی می شود و در نتیجه آن دمای آب هم بالا می رود.
سیانوباکتری ها در واقع نوعی از جلبک ها هستند که قابلیت فتوسنتز دارند. رشد سیانوباکتری ها می تواند سبب کاهش اکسیژن آب شود و کیفیت آب را هم کم کند چونکه زمانی که جلبک هایی با این وسعت می میرند به سمت اعماق دریاچه می روند و تجزیه می شوند. این مورد سبب مصرف همه ی اکسیژن آب شده و مرگ ماهی ها و سایر حیوانات را به همراه دارد. این شکوفه های جلبکی همینطور می توانند سمی آزاد کنند که برای حیوانات کشنده است.
دکتر جیمز ساترلند(James Sutherland) نویسنده ی اصلی این مقاله می گوید: سم آناتوکسین-ای یکی از خطرناک ترین سم های ساخته شده توسط شکوفه های جلبکی است که به علت گرمایش جهانی و تغییرات جوی در حال گسترش در دریاچه ها هستند.
پیش از این هیچگاه این سم در جو زمین دیده نشده بود اما ساترلند و همکارانش گمان می کنند تحت شرایط محیطی خاص امکان دارد این سم وارد هوا شود.
برای آزمایش احتمال ورود سم به هوا این گروه نمونه هایی از ذرات معلق در هوای اطراف دریاچه ی "Capaum" در جزیره ی "Nantucket" در ماساچوست را از ژوئیه ۲۰۱۹ تا اکتبر جمع آوری کردند. در این ماه ها دریاچه با شکوفایی جلبکی پوشیده می شود. آنها سپس با استفاده از یک روش تحلیلی به نام کروماتوگرافی مایع - طیف سنجی جرمی نمونه های جمع آوری شده را برای یافتن سم آناتوکسی-ای بررسی کردند. آنها آب دریاچه را هم مورد بررسی قرار دادند.
این گروه نه تنها توانستند این سم را در نمونه ی آب دریاچه با غلظت حداکثر ۲۱ نانوگرم بر میلی گرم پیدا کنند بلکه توانستند این سم را در نمونه ی هوای اطراف دریاچه با غلظت متوسط ۰.۸۷ نانوگرم بیابند که نشان دهنده ی وجود ۰.۱۶ نانوگرم بر متر مربع در هوای منطقه است.
این یافته ها در یک روز مه آلود در ماه سپتامبر صورت گرفت که شب قبل از آن هم بادی بود و این بدان معناست که احیانا سم آناتوکسین- ای به وسیله ی باد از سطح آب جدا شده و درون مه حفظ شده است. محققان از نحوه ی انتقال این سم به هوا مطمئن نیستند و نمی دانند که آیا این سم با قطرات کوچک آب که به ذرات کوچک معلق متصل هستند وارد هوا شده و یا درون سیانوباکتری هایی که با باد وارد هوا شده اند به جو راه پیدا کرده است. همینطور هنوز معلوم نیست که قرار گرفتن در معرض این ذرات چه تاثیری بر روی انسان ها و حیات وحش خواهد گذاشت اما این مورد نگران کننده است و نیازمند تحقیقات بیشتری است.
درحالی که این سم در نزدیکی یک دریاچه ی خاص مشاهده شده محققان به افراد سراسر جهان اخطار می دهند که از نزدیک شدن به دریاچه هایی با شکوفایی جلبکی پرهیز کنند. تحقیقات بیشتری باید روی شکوفایی جلبکی در دریاچه های سراسر جهان صورت گیرد.
ساترلند می گوید: مردم معمولا به اطراف این دریاچه ها می روند بدون آن که از خطرات احتمالی آن آگاه باشند. تماس مستقیم و یا تنفس این سم می تواند برای سلامتی افراد خطرناک باشد.1400/01/17
12:28:27
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آزمایش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک