URLدر گزارش كوتاه كننده لینك عنوان شد؛

راه اندازی رصدخانه ملی در تابستان 1400

راه اندازی رصدخانه ملی در تابستان 1400

به گزارش کوتاه کننده لینک مدیر پروژه طراحی رصدخانه ملی ایران اظهار داشت: نصب و راه اندازی این رصدخانه از سال جاری شروع می شود تا بتوانیم یکی از بزرگترین رصدخانه های خاورمیانه را در ایران داشته باشیم.دکتر حبیب خسروشاهی، عضو هیأت علمی نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت رصدخانه ملی در قله گرگش کاشان اظهار داشت: آبان ماه سال ۱۳۹۹ شاهد نصب سازه گنبد تلسکوپ در این رصدخانه بودیم و مراحل تکمیلی نصب و راه اندازی گنبد در سال ۱۴۰۰ به انجام خواهد رسید.
خسروشاهی با اعلان اینکه آزمون های عملکردی تلسکوپ از دیماه ۱۳۹۹ در کارخانه شروع شده است، اظهار داشت: هم اکنون این تلسکوپ آزمون های فنی را در کارخانه می گذراند.
مدیر پروژه و طراحی رصد خانه ملی ایران اضافه کرد: تلسکوپ ۹۰ تن وزن دارد و با حرکت حول سه محور سمتی، ارتفاعی و محور اپتیکی رهگیری اجرام آسمانی و تصحیح چرخش زمین را انجام می دهد. قطر آینه اصلی آن ۳.۴ متر و وزن آینه به ۴ تن می رسد و این در حالیست که دقت حرکت هایی که این تلسکوپ انجام می دهد بسیار بالا است و مقدار آن معادل ۱ بر روی ۳۶ هزارم درجه است. گنبد نیز سازه عظیمی است و حدوداً ۲۷۰ تن وزن دارد و چرخش آن باید بسیار دقیق و آرام باشد.
به گفته مدیر رصدخانه ملی ایران، انتظار می رود تا اردیبهشت ۱۴۰۰ آزمون های تلسکوپ از لحاظ نرم افزاری و … ادامه پیدا کند و در صورت موفقیت آزمون ها آن موقع است که تجهیزات به قله گرگش منتقل خواهند شد.
به گفته خسروشاهی، همزمان با این اقدامات، سامانه لایه نشانی آینه های تلسکوپ نیز در قله مستقر می شود.
وی با اعلان اینکه لایه نشانی و نصب آینه های تلسکوپ، آخرین پروسه تجهیز رصدخانه است، اظهار داشت: لایه نشانی یک کار مستقل از گنبد و تلسکوپ است و در گردش کار روزانه رصدخانه قرار نمی گیرد. اما در هر صورت رصدخانه ها به آن نیاز دارند؛ بدین جهت نصب لایه نشانی اختتام نصب و راه اندازی رصدخانه بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه برمبنای برنامه ریزی ها راه اندازی رصدخانه ملی ایران در تیر ۱۴۰۰ است، اظهار داشت: در این زمان آزمون حرکتی تلسکوپ در قله انجام می شود و در صورت اتمام لایه نشانی آینه ها نخستین نور ثبت می شود و تلسکوپ وارد پروسه راه اندازی می شود.
خسروشاهی افزود: در سال ۱۴۰۰، منجمان و مهندسان در کنار هم با تنظیمات دقیق تر، کیفیت تصویر تلسکوپ را بهبود می بخشند و پروسه آماده سازی در امتداد داده برداری علمی انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه از تابستان ۱۴۰۰ راه اندازی رصدخانه شروع شده و این پروسه همچنان تا یکسال ادامه دارد، اظهار داشت: انتظار داریم سال ۱۴۰۱ به مرحله ای برسیم که داده برداری های نجومی صورت گیرد و از روز راه اندازی نقش مهندسان در این پروسه کاهش و نقش منجمان افزایش می یابد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی افزود: پس از راه اندازی، بیشترین زمان به کارهای علمی و رصدهای نجومی اختصاص پیدا می کند. در حقیقت تا ۱۴۰۱ منجمان بررسی های علمی را انجام می دهند.
وی با اشاره به اینکه پس از سال ۱۴۰۱ رصدهای نجومی برای منجمان شروع می شود، اظهار داشت: در حقیقت در بازه زمانی راه اندازی تا بهره برداری دقت رهگیری تلسکوپ و مابقی اجرام آسمانی مورد بررسی قرار می گیرد و تصویربرداری های طولانی مدت از اجرام آسمانی انجام می شود.
مدیر پروژه و طراحی رصدخانه ملی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه این رصدخانه در مقایسه با سایر رصدخانه ها چگونه است، اظهار داشت: این رصدخانه از نظر توان تلسکوپ و طراحی و ساخت آن یکی از بهترین رصدخانه های منطقه و جهان خواهد بود و با رصدخانه های تحقیقاتی جدید هند و آنچه در کشور ترکیه در حال انجام می باشد قابل قیاس است.
وی با تاکید بر اینکه رصدخانه ملی ایران، مجهزترین رصد خانه در کشور شمرده می شود، اظهار داشت: این رصدخانه در مقایسه با سایر رصدخانه های کشور با فاصله بسیاری پیشتاز خواهد بود.

به گفته خسروشاهی، ترکیه و هند هم همزمان راه اندازی رصدخانه را با ایران شروع کردند و تلسکوپ های همرده با ایران نیز دارند اما تفاوت هایی در سایت رصدخانه ها وجود دارد و در این خصوص سایت رصدخانه ملی ایران نسبت به سایت رصدخانه های هند و ترکیه امتیاز دارد.
وی با اشاره به سایر تفاوت های رصدخانه نسبت به رصدخانه چین و ترکیه اظهار داشت: تمام تجهیزات رصد خانه ملی ایران همچون تلسکوپ و گنبد و لایه نشانی توسط مهندسین ایرانی طراحی و توسط صنعت داخلی توسعه پیدا کرده در صورتیکه کشورهای منطقه همچون هند و ترکیه تلسکوپ را خریداری نموده اند. تلسکوپ های کوچک تر پیشین ایران نیز همه وارداتی هستند.
مدیر پروژه و طراحی رصدخانه ملی ایران درباب اقداماتی که می توان در این رصدخانه انجام داد اظهار داشت: این تلسکوپ در رصدخانه ملی برای آسمان شب طراحی شده و برای رصد اجرام آسمانی و عالم دور دست قابل استفاده می باشد. در حقیقت رصد سیاره های خارج از منظومه شمسی و در کهکشان راه شیری توسط تلسکوپ این سامانه قابل انجام است.
وی با اشاره به اینکه پس از شروع بهره برداری علمی رصدخانه ملی علاوه بر منجمان کشورمان و منجمان جهان، پژوهشگاه دانش های بنیادی پروژه های طولانی مدتی را پیگیری می کند، اظهار داشت: علاوه بر اینکه منجمان می توانند پروژه های خودرا پیشنهاد کنند رصدخانه ملی ایران هم پروژه هایی را بعنوان پروژه های گنجینه ای طولانی مدت به اجرا در می آورد.
وی اضافه کرد: داشتن این داده ها برای منجمان ایرانی و سایر کشورها بسیار مفیدست و در کنار داده های رصدی سایر تلسکوپ ها و رصدخانه ها مجموعه ای از اطلاعات گنجینه ای تولید و بکار گرفته می شوند.


منبع:

1400/01/16
11:30:57
5.0 / 5
659
تگهای خبر: تولید , سایت , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک