URLیك دنیای بیگانه ۴ و نیم میلیارد سال پیش درون سیاره ما جا گرفته است!

یك دنیای بیگانه ۴ و نیم میلیارد سال پیش درون سیاره ما جا گرفته است!

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران می گویند یک جهان بیگانه 4.5 میلیارد سال پیش با زمین برخورد کرده و دو قطعه بزرگ از آن درون زمین گیر افتاده است که این برخورد ممکنست موجب تشکیل ماه شده باشد و الان حقایق جدیدی از آن کشف شده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سال هاست که وجود دو قطعه سنگ غول آسا در اعماق هسته زمین پژوهشگران را متحیر کرده است. زمین شناسان با بررسی این سنگ ها اظهار داشتند که این ها ممکنست قطعاتی از صفحات تکتونیکی باشند که در زیر همتایان خود گیر افتاده اند.
با این وجود، تحقیقات جدید نشان میدهد که این سنگ ها ممکنست در حقیقت منشاء بیگانه داشته باشند.
دانشمندان دانشگاه ایالتی "آریزونا" حالا حدس می زنند که این قطعات سنگی ممکنست بقایای یک جنین سیاره ای به اندازه مریخ به نام "تیا"(Theia) باشد که بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش با زمین برخورد کرده است. این برخورد حتی ممکنست سبب تشکیل ماه شده باشد.
پژوهشگران در مطالعه خود نوشتند: فرض بر این است که کره ماه از یک برخورد بزرگ تشکیل شده است. یعنی وقتی که یک جنین سیاره ای به اندازه سیاره مریخ در آخرین مرحله از تشکیل سیاره زمین با آن برخورد کرده است. این مدل با تعدادی از انگاره های کلیدی فیزیکی مطابقت دارد و جنبه های عجیب سیستم زمین و ماه همچون حرکت غیرعادی زاویه ای سیستم زمین و ماه، هسته آهنی کوچک ماه و نسبت جرم زیاد آن در مقایسه با زمین را توجیه می کند.
اما پژوهشگران چگونه توانستند این دو قطعه سنگ بزرگ را شناسایی کنند؟ آنها این کار را با ارسال امواج لرزه ای به اعماق کره زمین انجام دادند. آنها سپس کشف کردند که هم در زیر قاره آفریقا و هم در زیر اقیانوس آرام، سرعت این امواج لرزه ای بطور قابل توجهی کاهش پیدا می کند که نشان دهنده منطقه ای دارای سنگ های متراکم تر از محیط اطراف است.
شبیه سازی های این مطالعه جدید نشان میدهد که اگر پیش سیاره "تیا" غنی از آهن و بسیار متراکم بوده است، هر قطعه جدا شده از آن که هنگام برخورد با زمین، در عمق گوشته سیاره ما فرو رفته است.
پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که این قطعات دقیقاً از چه چیزی تولید شده اند، اما آنها دریافته اند که سنگ داغ و ماگما از برخی آتشفشان های ایسلند و ساموآ از آنها گرفته شده است.
اگر یافته های این مطالعه صحت داشته باشد، سرانجام ما می توانیم اثبات نماییم که "تیا" وجود داشته و با سیاره ما برخورد کرده است.
منبع:

1400/01/16
00:09:45
5.0 / 5
731
تگهای خبر: تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک