URLبزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

بزرگترین بازمانده ابرنواختر رصد شد

به گزارش کوتاه کننده لینک محققان ˮدانشگاه کورتینˮ استرالیا در مطالعه اخیرشان بزرگترین بازمانده ابرنواختر را کشف کردند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یک گروه بین المللی از دانشمندان با استفاده از تلسکوپ اشعه ایکس قدرتمند "ای روزیتا"(eROSITA) بزرگترین بازمانده ابرنواختری که تابحال با اشعه ایکس شناسایی شده را کشف کردند. این بازمانده ابرنواختر "هوینگا"(Hoinga) نامیده می شود.
دانشمندان انتظار داشتند چندین ابرنواختر را طی سالهای آینده کشف کنند و از اینکه خیلی زود توانستند یکی از آنها را کشف کنند بسیار هیجان زده شدند.
بازمانده ابرنواختر هوینگا بسیار بزرگ است و فاصله بسیاری از صفحه کهکشانی دارد. با قطر حدود ۴.۴ درجه، ناحیه ای حدود ۹۰ برابر بزرگتر از اندازه ماه کامل را پوشش می دهد. علاوه بر این، این بازمانده بسیار دورتر از صفحه کهکشانی قرار دارد که این مورد بسیار غیرمعمول است.
دکتر "ناتاشا هرلی واکر"(Natasha Hurley-Walker) متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه کورتین با همکاری تعدادی از پژوهشگران فیزیک فرازمینی و اخترفیزیک موسسه ماکس پلانک این مطالعه را انجام دادند.
دکتر هرلی واکر اظهار داشت: تلسکوپ ای روزیتا، که روی ماهواره SRG(روسیه-آلمان) قرار دارد، ۲۵ برابر حساس تر از نمونه قبلی خود یعنی روسات است، ازاین رو ما انتظار این را داشتیم که طی سالهای آینده بازمانده های ابرنواختر جدیدی را کشف نماییم و از اینکه خیلی زود توانستیم این کار را انجام دهیم، هیجان زده شدیم. علاوه بر این هوینگا بزرگترین بازمانده ابرنواختری است که از راه اشعه ایکس کشف شده است و از نظر اندازه ظاهری حدود ۹۰ برابر بزرگتر از ماه کامل است. ما انتظار داریم که حدود ۱۲۰۰ بازمانده ابرنواختر در کهکشان ما وجود داشته باشد. با این وجود تابحال فقط ۳۰۰ مورد از آنها پیدا شده است. به صورت معمول انتظار نمی رود که بازمانده ابرنواختر در عرض های کهکشانی بالا پیدا شود، ازاین رو این مناطق معمولاً مورد بررسی قرار نمی گیرند و این به این مفهوم است که امکان دارد تعداد بیشتری از این بازمانده ها در آنجا باشند که مورد بررسی قرار نگرفته اند و می بایست کشف شوند.
منبع:

1399/12/19
15:09:05
0.0 / 5
554
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک