URLچین تصاویر خاك ماه را منتشر نمود

چین تصاویر خاك ماه را منتشر نمود

چین نخستین تصاویر از نمونه های سطح ماه را که بعد از 45 سال طی ماموریت چانگ ای-5 به زمین آورده شده است منتشر نمود.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، نمونه های سطح ماه توسط ماموریت چانگ ای ۵(Chang'e ۵) جمع آوری شد و در ماه دسامبر ۳.۸ پوند (۱.۷ کیلوگرم) خاک و سنگ از قمر طبیعی ما به زمین آورده شد.
در این تصاویر از نمونه های کوچکی به اندازه غبار تا قطعات بزرگ تر دیده می شود. همین طور نمونه هایی که درون یک ظرف شیشه ای قرار گرفته اند تا در موزه ملی چین به نمایش دربیایند. این ظرف شیشه ای به شکل یک جام چینی طراحی شده که غبار ماه را درون یک گوی نگه می دارد که نشان دهنده ی ماه و کپسول سطح نشین چانگ ای ۵ است.
ماموریت بازگرداندن نمونه از ماه توسط چین، نخستین ماموریتی است که بعد از ماموریت رباتیک لونا ۲۴ اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۷۶ نمونه هایی از ماه به زمین می آورد و ۲۱ امین ماموریتی که در آن فرود روی ماه انجام شده است.
چانگ ای ۵ در ماه نوامبر به وسیله ی موشک Long March-۵ از مرکز راه اندازی فضایی ون چانگ در هاینان به فضا پرتاب شد تا موجب پیشرفتی بزرگ در برنامه ی فضایی این کشور شود.
این کاوشگر در ۱۷ دسامبر به همراه خاک و سنگ های ماه که به صورت ایمن درون آن حفظ شده بودند به زمین بازگشت.
براد جولیف(Brad Jolliff)، مدیر مرکز علوم فضایی مک دانل(McDonnell) در دانشگاه واشنگتن می گوید: قدمت این سنگ ها به دانشمندان کمک می نماید تا در مورد قسمتی از گذشته ماه بین یک میلیارد تا سه میلیارد سال قبل اطلاعاتی به دست آورند. همین طور می توانند در مورد منابع مفید اقتصادی ماه مثل اکسیژن و نیتروژن اطلاعاتی به دست آورند.
او اضافه کرد: این نمونه ها یک گنجینه بزرگ هستند. دانشی که از بررسی این نمونه ها به دست می آید میراثی است که برای سال ها باقی خواهد ماند و جامعه ی دانشمندان جهانی را درگیر خواهدنمود. من به همکاران چینی ام برای انجام چنین ماموریت دشواری احترام می گذارم.
این نمونه ها شامل ذرات ریز و قطعاتی از شیشه بازالت است. تعدادی از این نمونه ها در موزه ی ملی چین به نمایش درخواهد آمد.
ظرفی که این نمونه در آن قرار دارد ۳۸.۴۴ سانتی متر است که نشان از فاصله ی ۳۸۴۴۰۰ کیلومتری زمین تا ماه دارد و عرض آن ۲۲.۸۹ سانتی متر است که نشان از مدت زمانی دارد که سطح نورد چانگ ای-۵ از زمان پرتاب تا فرود طی کرد یعنی ۲۲.۸۹ روز.
پی ژائویو( Pei Zhaoyu)، معاون طراح کاوشگر چین در مصاحبه ای اظهار داشت: ۸۰ درصد نمونه ها برای اکتشافات علمی استفاده خواهند شد و ۲۰ درصد باقی مانده ذخیره می شوند.
1399/12/09
14:59:36
0.0 / 5
659
تگهای خبر: ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک