URLظریف :

اعلام آمادگی برای ارائه دستاوردهای علمی كشور در هر نقطه از جهان

اعلام آمادگی برای ارائه دستاوردهای علمی كشور در هر نقطه از جهان

به گزارش کوتاه کننده لینک وزیر امور خارجه اظهار داشت: در هر نقطه از جهان برای ارائه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می نماییم.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از وزارت علوم، محمد جواد ظریف در دیدار با غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و رسول مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه که در محل دفتر مطالعات وزارت امور خارجه برگزار شد، با اشاره به قابلیت های فراوان حوزه علم و فناوری در کشور گفت: دانشجویان ما به خوبی در دانشگاه های معتبر خارجی جذب می شوند و اگر بتوانیم محیط را برای رشد و کارآفرینی آنان فراهم نماییم، حتما ترجیح می دهند در کشور خود فعالیت کنند.
وی اضافه کرد: پارک های علم و فناوری می توانند فضا را برای نخبگان ایرانی به شکلی فراهم آورند که فراتر از حوزه نظری وارد حوزه عملی و تولید شوند. همین روش در دانشگاه های خارج از کشور اعمال می شود تا از این طریق، توان اقتصادی آن دانشگاه تقویت شود و دانشجو احساس مفید بودن کند.
ظریف با اعلان اینکه یکی از مزیت های پارک های علم و فناوری، توسعه علم و صنعت در کشور است، اشاره کرد: علاوه بر این، پارک ها می توانند نیروی کارآمد کشور را رشد داده و سبب کاهش مهاجرت نخبگان شوند.
وزیر امور خارجه با اعلان اینکه شرایط کنونی اقتصادی کشور، مزیت حوزه های دانش بنیان را بسیار بالا برده است، گفت: امکان افزایش صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان در وضعیت فعلی، امکانی ویژه شمرده می شود. در سفرهای خارجی قبل از دوران کرونا که با حضور هیأت های اقتصادی انجام می شد، بیشترین توفیق در انعقاد قرارداد فروش محصولات با شرکت های دانش بنیان بود که این خاصیت مهم و قابل توجه این شرکت هاست.
وی با اعلان اینکه با لغو تحریم ها و فشارهای اقتصادی، ایران می تواند قطب علم و فناوری در منطقه باشد، اضافه کرد: سیاست ما در وزارت امور خارجه، خدمت به اقتصاد کشور است تا سیاست خارجی هم باری بر دوش اقتصاد کشور اضافه نکند و در این راستا ورود به حوزه اقتصادی یک ضرورت شمرده می شود.
ظریف اضافه کرد: در این راستا برای ایجاد معاونت اقتصادی اقدام کردیم که در این معاونت، یک اداره کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی و یک اداره تسهیل فناوری و اقتصاد دانش بنیان به وجود آمده و همه ادارات منطقه ای موظفند با این اداره همکاری کنند.
وزیر امور خارجه با اعلان اینکه در هر نقطه از جهان برای ارائه دستاوردهای علم و فناوری کشور اعلام آمادگی می نماییم، اظهار داشت: پارک های علم و فناوری می توانند درباب معرفی امکانات بازارهای خارجی برای فروش محصولات خود به دیتا بیسی که به همین دلیل تنظیم شده است، مراجعه کنند تا درخواست آنها اجرا شود. در این راستا تمامی سفارت خانه ها در مناطق مختلف جهان آماده همکاری هستند.
همچنین در این جلسه غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با ارائه گزارشی از توفیقات حوزه پژوهش و فناوری کشور گفت: در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار سند علمی در پایگاه های معتبر علمی جهان به ثبت رسانده ایم.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۲۰ رتبه ایران از نظر کمیت تولید مقالات علمی در پایگاه آی اس آی ۱۵و در اسکوپوس ۱۴ است و از نظر کیفیت هم رتبه ۱۴ را در جهان داریم. در رشته های مهندسی رتبه جهانی مان ۱۰ و ۱۱ است و در بعضی از رشته ها و شاخه های علمی، رتبه های زیر ۱۰ هم داریم.
رحیمی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری درباب به دست آوردن مقام مرجعیت علمی اظهار داشت: در این راستا با گذشت هر سال، فاصله مان را از نظر کیفیت مقالات و تولیدات علمی با کشورهای پیشرفته علمی کاهش می دهیم.
وی با اشاره به فعالیت در حوزه توسعه فناوری مبتنی بر علم اضافه کرد: در دهه اخیر تمام اهتمام مان بر این بوده که دراین زمینه هم تأثیرگذار باشیم و هم اکنون ۴۵ پارک علم و فناوری، ۲۰۰ مرکز رشد و ۱۰۰۰۰ واحد فناور فعال می باشند و از مجموع شرکت های فعال در این پارک ها، ۱۷۰۰ شرکت، دانش بنیان هستند.
رحیمی با اشاره به بازدید سفرا از امکانات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در سالهای گذشته گفت: هدف از این بازدید این بود که ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علم و فناوری تقویت شود و هدف از این دیدار نیز همین است و انتظار داریم بستری فراهم گردد تا سفرا و مأموران وزارت امور خارجه از توانمندی های علمی و فناوری کشور به صورت مستمر باخبر باشند.
وی در انتهای سخنان خود با اعلان اینکه در پارک های علم و فناوری می توانیم پذیرای سفیران خارجی باشیم، گفت: این بازدیدها زمینه بیشتری فراهم می آورد تا از ارتباطات سیاسی برای رشد علم و فناوری در کشور بهره مند شویم.
همچنین در این دیدار رؤسای پارک های علم و فناوری در جلسه ای با حضور وزیر امور خارجه به بیان دیدگاه و دغدغه هایشان در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداختند.
گفتنی است این جلسه با هدف همکاری هر چه بیشتر وزارت امور خارجه و پارک های علم و فناوری در حوزه دیپلماسی اقتصادی و تسهیل شرایط تجارت برای این شرکتها اجرا شد.


منبع:

1399/11/30
21:30:15
0.0 / 5
745
تگهای خبر: تولید , دیتا , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک