URLهوش مصنوعی احتمال مرگ در اثر كروناویروس را پیشبینی می كند

هوش مصنوعی احتمال مرگ در اثر كروناویروس را پیشبینی می كند

هوش مصنوعی می تواند پیش بینی نماید چه کسانی بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ویروس کرونا هستند و درنتیجه به تصمیم گیری به جهت اینکه چه کسانی در اولویت دریافت واکسن هستند کمک می نماید. این مورد در سرتاسر دانمارک در حال اجراست.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این نتایج از یک مقاله ی تازه انتشار یافته توسط پژوهشگران دپارتمان علوم کامپیوتر در دانشگاه کپنهاگ(Copenhagen) به دست آمده است. از شروع موج اول همه گیری کووید-۱۹ پژوهشگران در تلاشند تا مدل کامپیوتری بسازند که بتواند بر طبق سابقه بیماری و داده های مربوط به سلامت بررسی نمایند که افراد تا چه شدتی به بیماری گرفتار می شوند.
نتایج به دست آمده از اطلاعات بیماران از استان هوودستادن و استان شیلند دانمارک نشان میدهد که این هوش مصنوعی می تواند تا ۹۰ درصد تعیین کند که فردی که هنوز گرفتار بیماری نشده در اثر کووید-۱۹ جان خودرا از دست خواهد داد یا خیر و هنگامی که یک فرد مبتلا به بیمارستان مراجعه می کند این هوش مصنوعی می تواند با دقت ۸۰ درصدی تشخیص دهد که آیا فرد به دستگاه تنفسی نیاز خواهد داشت یا نه.
پروفسور مادس نیلسن(Mads Nielsen) از مرکز علوم کامپیوتری دانشگاه کپنهاگ می گوید: ما برای کمک به بیمارستان ها کار بر روی مدلها را آغاز کردیم چونکه بیمارستان ها نگران بودند که دستگاه تنفس کافی نداشته باشند. یافته های جدید ما می تواند همین طور برای تشخیص اینکه چه کسی به واکسن نیاز دارد استفاده گردد.
مردان مسن با فشارخون بالا بیشتر در معرض خطر هستند
پژوهشگران داده های بهداشتی از ۳۹۴۴ بیمار دانمارکی مبتلا به کووید-۱۹ را به یک برنامه ی کامپیوتری دادند. این اطلاعات به کامپیوتر آموزش داد تا ارتباط و الگوهای بین بیماری زمینه ای و نحوه مبارزه با کووید-۱۹ را تشخیص دهد.
نیلسن می گوید: نتایج ما حیرت انگیز نیست. افرادی با سن بیشتر و شاخص توده ی بدنی بالا به نوع شدیدتری از بیماری مبتلا می شوند، اما اگر مرد باشید و فشار خون و یا بیماری عصبی داشته باشید احتمال نیاز به دستگاه تنفس و یا مرگ بیشتر هم خواهد شد.
بیماریها و عواملی که بر روی شدت بیماری تأثیر دارند به ترتیب اولویت: شاخص توده ی بدنی، سن، فشار خون بالا، جنسیت مذکر، بیماریهای عصبی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آسم، دیابت و بیماریهای قلبی هستند.
نیلسن می گوید: افرادی یک یا چند مورد از موارد بالا را دارند باید در اولویت دریافت واکسن قرار بگیرند.
باید احتمال نیاز به دستگاه تنفسی پیش بینی شود
پژوهشگران هم اکنون در حال کار با استان هوودستادن هستند تا از نتایج تازه آن بهره ببرند. آنها امیدوارند این هوش مصنوعی به زودی بتواند به بیمارستان های کشور برای پیش بینی تعداد دستگاه تنفسی مورد نیاز کمک نماید.
نیلسن می گوید: هدف ما پیش بینی نیاز به دستگاه تنفسی پنج روز پیش از نیاز بیمار است و می خواهیم این کار را با دادن اطلاعات بهداشتی تمامی بیماران کووید منطقه به کامپیوتر انجام دهیم. کامپیوتر هیچگاه نمی تواند جایگزین بررسی های پزشک شود اما می تواند به پزشکان و بیمارستان ها کمک نماید تا تعداد زیادی از بیماران را همزمان مورد بررسی قرار دهند تا اولویت ها را تعیین کنند.
با این وجود مسائل فنی هنوز در حال انجام می باشد تا بتوان اطلاعات بهداشتی یک منطقه را برای کامپیوتر در دسترس کرد که بعد از آن خطر بیماری برای افراد محاسبه شود.
این تحقیقات با همکاری مشترک بیمارستان های Rigshospitalet و Bispebjerg و Frederiksberg انجام شده است.

منبع:

1399/11/20
14:01:27
0.0 / 5
788
تگهای خبر: كامپیوتر , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک